Poradnik: jak dbać o twarz w różnych porach roku? Jak wygląda codzienna pielęgnacja twarzy latem, jesienią, zimą i wiosną?

Zdrowie

W okresie zimowym nasza skóra narażona jest na mróz i niskie temperatury czy porywiste podmuchy wiatru, zaś latem wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego z uwagi na to, że chętnie zażywamy wówczas kąpieli słonecznych. Właściwie ochrona przed promieniowaniem UV musi być stosowana jednak przez cały rok. Wiosną skóra ma pierwszy kontakt z ostrym światłem słonecznym, a jesienią musi zmagać się z niedostatkiem witaminy D, podobnie jak zimą. Jak zatem zadbać o skórę twarzy w różnych porach roku? Należy mieć świadomość, że potrzeby naszej skóry zmieniają się stosownie do pór roku i panujących warunków atmosferycznych, ale wpływ na nie mają i inne czynniki, np. rodzaj cery czy etap procesu starzenia.

Jak pielęgnować skórę w czasie zimy?

Zima jest okresem, gdy nasza skóra, zwłaszcza twarzy czy dłoni, narażona jest na niskie temperatury, silny wiatr czy wilgotne powietrze. Aby zabezpieczyć skórę przed działaniem niskich temperatur, należy stosować dedykowane preparaty ochronne, np. kremy o właściwościach natłuszczających bogate w substancje wzmacniające płaszcz hydrolipidowy.

Do tego skórę trzeba chronić pod względem fizycznym przed mrozem. Na ręce koniecznie trzeba zakładać rękawiczki. Twarz, jeśli tylko to możliwe, owijać szalem, chustą czy szalikiem. Zmniejsza się wtedy odczucie chłodu.

Pielęgnacja skóry twarzy o każdej porze roku, nie tylko zimą powinna obejmować zabiegi, które stosujemy właściwie przez cały rok. Mowa tu o peelingach różnego rodzaju, które umożliwiają złuszczenie suchej warstwy naskórka. W szczególności warto wykonywać peelingi chemiczne, stanowiące podstawę pielęgnacji w okresie zimowym.  Wszystko po to, by pobudzić krążenie w głębszych warstwach skóry, a także lepiej odżywić ją. Peelingi z wykorzystaniem naturalnych olejów i maseł zmniejszają ryzyko podrażnień i okazują się być bardzo pomocne w natłuszczaniu i regeneracji skóry, co na etapie zimowego chłodu bardzo się przydaje.

Nie należy zaprzestawać nawilżania skóry zimą, choć kremów nawilżających nie powinno się nakładać tuż przed wyjściem na mróz. Regularne nawilżanie skóry ciała trzeba wykonywać po wyjściu z wanny lub spod prysznica.

Jak dbać o cerę latem?

Lato to czas, gdy chętnie przebywamy na świeżym powietrzu, opalamy się, spacerujemy, albo kąpiemy w zbiornikach wodnych. Na co dzień nasza skóra ma kontakt z wieloma różnymi czynnikami zewnętrznymi.

Po pierwsze jest to właśnie słońce. Naturalne światło słoneczne niesie za sobą promieniowanie ultrafioletowe o zmiennym natężeniu, w zależności od pory roku. Skóra ma kontakt ze słońcem nie tylko w środku lata, ale i zimą. Słońce dobroczynnie wpływa na skórę, ponieważ pozwala na aktywację syntezy witaminy D3, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej. Ma to szczególne znaczenie u dzieci.

Niewłaściwe korzystanie z dobrodziejstw słońca może mieć negatywne skutki. Trzeba więc stosować ochronę przeciwsłoneczną, aby nie dopuścić do oparzeń i rumienia skórnego.

W skórze człowieka znajduje się melanina, czyli naturalny filtr przeciwsłoneczny, który chroni nas przed szkodliwym wpływem promieniowania UV (UVA i UVB). Nie jest jednak na tyle skuteczny, abyśmy moglibyśmy na nim polegać i zrezygnować z ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego podczas przebywania na słońcu, w szczególności latem, trzeba zadbać o ochronę dla skóry przy pomocy filtrów UV znajdujących się w odpowiednich środkach pielęgnacyjnych.

Poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym należy przy tym dopasować do fototypu skóry, a o nim decyduje zawartość melaniny w skórze. Wyróżnia się sześć różnych fototypów, przy czym fototyp 1 to cera bardzo jasna, a fototyp VI – skóra czarna. W przypadku pierwszego fototypu skóra wymaga solidnej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ naturalna bariera jest niewystarczająca. Wskazane będą więc preparaty – kremy z filtrem czy olejki do opalania z SPF 50+.  

Ochrona skóry przed słońcem wymaga stosowania kosmetyków zawierających filtry fizyczne, chemiczne oraz związki zwalczające wolne rodniki. Na opakowaniu takiego produktu powinny znaleźć się informacje dotyczące wskaźnika SPF czy IP, dotyczące działania fotochronnego w stosunku do promieni UVB. Jeśli produkt chroni również przed promieniowaniem UVA, to znajdują się na nim symbole PPD i IDP z odpowiednią cyfrą – im wyższa, tym lepiej skóra będzie chroniona przed słońcem.

Poza ochroną przeciwsłoneczną dbanie o skórę latem i nie tylko wtedy, powinno obejmować jej regularne oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie. Używać warto przy tym kosmetyków o lekkich formułach, które nie będą zbyt obciążać skóry. Bardzo istotne jest nawilżanie, ponieważ pod wpływem słońca skóra zaczyna się przesuszać. Do tego celu wykorzystać możesz lekkie balsamy, ale i olejki z naturalnymi kompleksami. W okresie letnim dodatkowo warto włączyć do palety środków pielęgnacyjnych hydrolaty i toniki.  

Na okres letni najlepiej będzie zaniechać w ramach codziennej pielęgnacji używania niektórych kwasów. Unikać należy kwasu pirogronowego, TCA czy kwasu glikolowego w wysokich stężeniach, ponieważ ich aplikacja na skórę mogłaby prowadzić do jej łuszczenia i uwrażliwienia na działanie promieniowania UV.  Omijać trzeba też wysokoprocentowe peelingi chemiczne – te lepiej stosować jesienią.

Za to można regularnie stosować w codziennej pielęgnacji skóry w czasie lata wybrane kwasy, działające antybakteryjnie i regulujące wydzielanie sebum. Do wyboru są m.in. kwas ferulowy, który jest silnym antyoksydantem, kwas azelainowy czy migdałowy i mlekowy, ale tylko w niewielkich stężeniach.

Jak zadbać o skórę jesienią i wiosna?

Pory roku przejściowe, czyli wiosna i jesień, mają swoje wymagania, jeśli chodzi o prawidłową pielęgnację naszej skóry. Na wiosnę robi się coraz cieplej, więc nosimy mniej ubrań, a nasza skóra ma zapewnioną efektywną wymianę gazową. Potocznie mówi się, że zaczyna oddychać. Jej stan stopniowo się polepsza, pod wpływem pierwszych promieni słońca, ale już wtedy warto zadbać o ochronę UV. Skórę trzeba nawilżać przy użyciu balsamów i kremów.

Na wiosnę przy pielęgnacji cery trzeba skupić się na mocnym odżywieniu. Po zimie można zrezygnować z częstych peelingów, choć nie należy ich całkowicie porzucać, ponieważ pozwalają na przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych . Warto sięgnąć po produkty odżywcze, m.in. kremy z zawartością antyoksydantów, jak witamina C i E, koenzym Q10, jak i innych składników dobroczynnie wpływających na skórę – jak mocznik, kwas hialuronowy, lecytyna i ceramidy.

Można także zadbać wizualnie o skórę – można stosować nawilżające olejki do masażu antycellulitowego. Regularne zabiegi umożliwią realną, widoczną redukcję znienawidzonej pomarańczowej skórki, zwłaszcza na pupie i udach.

Jesień z kolei jest okresem, w którym zakładamy na siebie więcej odzieży. Warunki pogodowe zmieniają się, na dworze jest coraz chłodniej. Dlatego z letniej, lekkiej pielęgnacji skóry należy przejść na pielęgnację bardziej zimową, natłuszczającą, złuszczającą i mocno odżywczą. Trzeba zadbać o regularne złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingów chemicznych, enzymatycznych i mechanicznych.

Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, co ma miejsce właśnie jesienią, ochronna warstwa lipidowa staje się coraz cieńsza, przez co skóra jest gorzej chroniona przed utratą nawilżenia. Dobra pielęgnacja powinna prowadzić w tym czasie do uzupełniania niedoborów witamin, w tym witaminy D3, i mikroelementów. Można to zrobić za pośrednictwem dobrze skomponowanej diety. Na kondycję skóry jesienią negatywnie oddziałują nagłe skoki ciśnienia atmosferycznego i gwałtowne zmiany pogodowe. Przy pielęgnacji skóry w czasie jesiennych miesięcy należy dążyć do odbudowania płaszcza hydrolipidowego, który będzie chronił cerę przed chłodem. To także dobry moment na przeprowadzenie zabiegów mocno złuszczających, nie tylko w domu, ale i w gabinetach kosmetycznych. Mogą to być różne odmiany mikrodermabrazji laserowej, tlenowej, wodorowej czy diamentowej.

Pozwoli to na wzmocnienie naczyń krwionośnych, które później, np. zimą przy mrozie mogłyby zacząć pękać. Jeśli nie zastosujesz odpowiedniej ochrony przed chłodem, wiatrem i pierwszymi mrozami jesienią, możesz później walczyć z trudnymi do usunięcia popękanymi naczynkami czy przebarwieniami.

Znaczenie prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy w zależności od pory roku

Jeśli będziesz w sposób systematyczny i świadomy pielęgnować swoją skórę zgodnie z jej potrzebami wynikającymi z warunków panujących na zewnątrz, wieku człowieka, kondycji zdrowotnej i innych, indywidualnych uwarunkowań. W planie pielęgnacji trzeba tak dobierać stosowane kosmetyki i zabiegi, by odpowiadały panującym porom roku. Dzięki temu możesz mieć wpływ na jej kondycję i prawidłowe funkcjonowanie. Na co dzień trzeba dbać o cerę, a pielęgnacja twarzy powinna być dostosowana do typu cery. Nie wiesz, czy masz cerę tłustą czy suchą? Sprawdź swój typ cery i dowiedz się, jak myć twarz, wykonywać demakijaż, czy jakie kremy czy żele używać do oczyszczania twarzy. 

Jak jeszcze możesz dbać o pielęgnację twarzy o różnych porach roku?

Kiedy mówimy o dbaniu o skórę, większość z nas ma przed oczami zabiegi pielęgnacyjne i estetyczne w zaciszu domowym lub gabinetach kosmetycznych. Tymczasem nie tylko w ten sposób można dbać o skórę w zależności od pory roku.

Nie należy zapominać o tym, że skóra może być chroniona w lepszy lub gorszy sposób przed czynnikami zewnętrznymi dzięki odpowiednio dobranej odzieży i obuwiu. Ubrania powinny być wykonane najlepiej z naturalnych materiałów, które pozwalają „skórze oddychać”. Są przewiewne, dzięki czemu ma ona stały dostęp do świeżego powietrza, co zapobiega nadmiernemu poceniu się.

Jeśli zakładamy odzież z materiałów sztucznych, nieprzewiewnych, skóra nie oddycha, co skutkuje nadmiernym poceniem się, a wilgotne środowisko staje się dogodnym miejscem do rozwoju, np. grzybów, które z biegiem czasu mogą stać się przyczyną pojawienia się grzybicy. Dla ograniczenia ryzyka jej wystąpienia można również nosić zawsze klapki na basenie czy w publicznych prysznicach i powstrzymać się od używania cudzych przyborów toaletowych. Sztuczne tkaniny powodują również, że zaburzone jest nawodnienie naskórka, co prowadzi do jego przesuszania.

Dla zdrowia Twojej skóry ważne jest noszenie ubrań komfortowych, niezbyt ciasnych, które ograniczałyby dopływ krwi do miejsc uciskanych, przez co prowadzić może to do powstawania podrażnień i różnych uszkodzeń naskórka. To samo dotyczy obuwia.

Zimą co prawda trzeba chronić skórę przed niskimi temperaturami, ale warto zwrócić uwagę na to, z czego są one wykonane. Jeśli są zrobione z tkanin syntetycznych, mogą one źle wpływać na kondycję skóry i powodować nadmierne pocenie się oraz wykwity trądzikowe.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie