Świnka u dorosłych i u dzieci - objawy, leczenie

Zdrowie

Świnka jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy RNA, przed wprowadzeniem szczepień ochronnych chorowały na nią głównie dzieci w wieku od 2-15 lat. Świnka występuje na całym świecie, przenosi się drogą kropelkową, a źródłem zakażenia zawsze jest człowiek. - Najczęściej zgłaszane objawy to bóle mięśniowe, ból głowy, osłabienie, brak apetytu, dreszcze, czasem gorączka - wylicza lek. Zbigniew Chwiałkowski z enel-med.

lek. Zbigniew Chwiałkowski
specjalista medycyny rodzinnej

Świnka - objawy

Choroba rozpoczyna się nagle objawami przypominającymi grypę. Najczęściej zgłaszane objawy to bóle mięśniowe, ból głowy, osłabienie, brak apetytu, dreszcze, czasem gorączka. Rzadziej nudności, wymioty czy krwawienie z nosa. Czas trwania takich dolegliwości to jeden do dwóch dni. Potem nagle pojawia się ból wraz z obrzękiem jednej lub obu ślinianek przyusznych, czyli największych spośród gruczołów wydzielających ślinę. Ślinianki te, zwane też przyusznicami, zlokalizowane są przed małżowinami usznymi.
 Okres wylęgania choroby to 14-25 dni. Należy jednak pamiętać, że przekazywanie wirusa, może się rozpocząć na 7 dni przed wystąpieniem objawów, a nawet do 9 dni po ich ustąpieniu. Dlatego zaleca się 9-dniową izolację chorego, licząc od pierwszego dnia pojawienia się obrzęku ślinianki.

Świnka u dzieci

U chłopców w okresie dojrzewania świnka może przebiegać w postaci zapalenia jądra i najądrza. To z kolei w przypadku zajęcia obu jąder lub obu najądrzy może prowadzić do bezpłodności. U dziewczynek z kolei może dojść do zapalenia jajników, ale to na szczęście nie powoduje niepłodności. W wyjątkowych i bardzo rzadkich okolicznościach zdarza się postać świnki z zajęciem trzustki, co może prowadzić do zapalenia trzustki. Kolejnym rzadkim, ale poważnym powikłaniem świnki jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu. Czasem w przebiegu zapalenia przyusznic obserwuje się zajęcie ucha, co w konsekwencji może spowodować nieodwracalną głuchotę.

Ochrona przed chorobą

Obecnie istnieje obowiązek ;szczepienia dzieci powyżej 1. roku życia. W 13. miesiącu życia rozpoczyna się cykl szczepień przeciwko śwince, odrze i różyczce. Dzięki temu szczepieniu ilość zakażeń wirusem świnki została współcześnie w Polsce niemalże całkowicie wyeliminowana.

Leczenie świnki

Świnka jest chorobą samoistnie ustępującą. Stosuje się tylko leki objawowe, czyli przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie pacjenta i unikanie kwaśnych potraw oraz produktów jak np. cytryna - może to prowadzić do nasilenia objawów i zwiększenia bólu.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie