Liczba zachorowań na grypę wzrasta w Polsce w okresie od października do kwietnia. Najbardziej skutecznym sposobem profilaktyki są szczepienia. Sprawdź gdzie i kiedy zaszczepić się przeciwko grypie.

Zachorowania na grypę w Polsce

W sezonie 2016/2017 zaobserwowano wzrost zachorowań na grypę o 19% w stosunku do poprzedniego roku. Z powodu choroby zmarło 25 osób. Okres od września do grudnia oraz od lutego do kwietnia sezonu 2017/2018 to również czas wzrostu zapadalności na grypę w stosunku do poprzedniego sezonu. Warto jednak zauważyć, że zasięg zachorowań na grypę jest większy od przedstawianego w oficjalnych raportach - duża część przypadków nie zostaje rozpoznana, bądź też nie jest zgłaszana.

Grypa – czym właściwie jest?

Grypa jest sezonową chorobą wirusową dróg oddechowych. Charakteryzuje się dużą zakaźnością. Może być śmiertelna. Objawia się gorączką, bólami mięśni, głowy, a także wyczerpaniem. Przeziębienie w porównaniu do grypy przebiega zazwyczaj dużo łagodniej - początkowo pojawia się ból gardła i katar. Grypę może wywołać wirus grypy typu A , typu B i typu C, z czego największe znaczenie mają zachorowania wywołane przez pierwsze dwa typy wirusa. Zakażenia nimi stosunkowo często prowadzą do powikłań pogrypowych.

Niebezpieczeństwo wynikające z zachorowania na grypę

Grypa jest niebezpieczna ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań. Osobami najbardziej na nie narażonymi są: dzieci, osoby starsze  i kobiety w ciąży. Najczęściej występującym powikłaniem jest zapalenie płuc. Ponadto może pojawić się zaostrzenie chorób przewlekłych, zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia.

Szczepienia przeciwko grypie

W związku z tym, że wirus grypy ulega ciągłym zmianom genetycznym konieczna jest aktualizacja szczepów zawartych w szczepionce każdego roku. Niewystarczające jest więc jednorazowe szczepienie. Skuteczne są jedynie coroczne szczepienia. Człowiek jest podatny na zakażenie nowym szczepem pomimo wcześniejszego przebytego zakażenia innym wirusem grypy.

Zgodnie z rekomendacjami zaleca się szczepienie wszystkich osób po ukończeniu 6. miesiąca życia.

Korzyści ze stosowania szczepienia przeciwko grypie

W badaniu Bidgesa (Atlanta, USA) wśród zdrowych dorosłych wykazano, że inaktywowana szczepionka przeciw grypie była w 86% skuteczna, jeśli w analizie wzięto pod uwagę przypadki potwierdzonej laboratoryjnie grypy.

Kiedy się szczepić przeciwko grypie?

Zaszczepić się warto  przed okresem wzmożonych zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, czyli na przełomie września i października.

Bezpieczeństwo szczepień przeciwko grypie

Według przeprowadzonych badań działania niepożądane szczepionki poza dolegliwościami w miejscu wstrzyknięcia nie różnią się od dolegliwości po podaniu placebo. Pojawić się może: zaczerwienienie, stwardnienie, obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia, złe samopoczucie, dreszcze, gorączka, zmęczenie, osłabienie a także objawy grypopodobne, bóle mięśniowe oraz bóle głowy.

Przeciwwskazania do szczepienie przeciwko grypie

  • Szczepienie przeciwko grypie przeciwwskazane jest osobom z:
  • anafilaktyczną nadwrażliwością na białko jaja kurzego lub antybiotyki używane w procesie produkcji lub inne składniki szczepionki
  • ostrymi chorobami gorączkowymi
  • ostrymi chorobami o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu
  • z zespołem Guillain – Barre stwierdzonym w okresie 6 tygodni po poprzednim szczepieniu przeciw grypie

 

Przed grypą możesz łatwo zabezpieczyć się również w placówkach enel – med. Do dyspozycji masz dwie opcje czterowalentnej szczepionki przeciwko grypie:

  • Influvac tetra oraz
  • Vaxigrip tetra – dla dzieci od 6. miesiąca życia

Szczepionka czterowalentna zawiera dwa szczepy wirusa typu A oraz dwie linie wirusa grypy typu B i zapewnia szerszą ochronę przed zachorowaniem. By skutecznie uniknąć choroby wystarczy już jedna dawka.