Szczepienia przeciwko grypie

Zdrowie

Liczba zachorowań na grypę wzrasta w Polsce w okresie od października do kwietnia. Najbardziej skutecznym sposobem profilaktyki są szczepienia. Sprawdź gdzie i kiedy zaszczepić się przeciwko grypie.

Zachorowania na grypę w Polsce

W sezonie 2016/2017 zaobserwowano wzrost zachorowań na grypę o 19% w stosunku do poprzedniego roku. Z powodu choroby zmarło 25 osób. Okres od września do grudnia oraz od lutego do kwietnia sezonu 2017/2018 to również czas wzrostu zapadalności na grypę w stosunku do poprzedniego sezonu. Warto jednak zauważyć, że zasięg zachorowań na grypę jest większy od przedstawianego w oficjalnych raportach - duża część przypadków nie zostaje rozpoznana, bądź też nie jest zgłaszana.

Grypa – czym właściwie jest?

Grypa jest sezonową chorobą wirusową dróg oddechowych. Charakteryzuje się dużą zakaźnością. Może być śmiertelna. Objawia się gorączką, bólami mięśni, głowy, a także wyczerpaniem. Przeziębienie w porównaniu do grypy przebiega zazwyczaj dużo łagodniej - początkowo pojawia się ból gardła i katar. Grypę może wywołać wirus grypy typu A , typu B i typu C, z czego największe znaczenie mają zachorowania wywołane przez pierwsze dwa typy wirusa. Zakażenia nimi stosunkowo często prowadzą do powikłań pogrypowych.

Niebezpieczeństwo wynikające z zachorowania na grypę

Grypa jest niebezpieczna ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań. Osobami najbardziej na nie narażonymi są: dzieci, osoby starsze  i kobiety w ciąży. Najczęściej występującym powikłaniem jest zapalenie płuc. Ponadto może pojawić się zaostrzenie chorób przewlekłych, zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia.

Szczepienia przeciwko grypie

W związku z tym, że wirus grypy ulega ciągłym zmianom genetycznym konieczna jest aktualizacja szczepów zawartych w szczepionce każdego roku. Niewystarczające jest więc jednorazowe szczepienie. Skuteczne są jedynie coroczne szczepienia. Człowiek jest podatny na zakażenie nowym szczepem pomimo wcześniejszego przebytego zakażenia innym wirusem grypy.

Zgodnie z rekomendacjami zaleca się szczepienie wszystkich osób po ukończeniu 6. miesiąca życia.

Korzyści ze stosowania szczepienia przeciwko grypie

W badaniu Bidgesa (Atlanta, USA) wśród zdrowych dorosłych wykazano, że inaktywowana szczepionka przeciw grypie była w 86% skuteczna, jeśli w analizie wzięto pod uwagę przypadki potwierdzonej laboratoryjnie grypy.

Kiedy się szczepić przeciwko grypie?

Zaszczepić się warto  przed okresem wzmożonych zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, czyli na przełomie września i października.

Bezpieczeństwo szczepień przeciwko grypie

Według przeprowadzonych badań działania niepożądane szczepionki poza dolegliwościami w miejscu wstrzyknięcia nie różnią się od dolegliwości po podaniu placebo. Pojawić się może: zaczerwienienie, stwardnienie, obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia, złe samopoczucie, dreszcze, gorączka, zmęczenie, osłabienie a także objawy grypopodobne, bóle mięśniowe oraz bóle głowy.

Przeciwwskazania do szczepienie przeciwko grypie

  • Szczepienie przeciwko grypie przeciwwskazane jest osobom z:
  • anafilaktyczną nadwrażliwością na białko jaja kurzego lub antybiotyki używane w procesie produkcji lub inne składniki szczepionki
  • ostrymi chorobami gorączkowymi
  • ostrymi chorobami o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu
  • z zespołem Guillain – Barre stwierdzonym w okresie 6 tygodni po poprzednim szczepieniu przeciw grypie

 

Przed grypą możesz łatwo zabezpieczyć się również w placówkach enel – med.

Szczepionka czterowalentna zawiera dwa szczepy wirusa typu A oraz dwie linie wirusa grypy typu B i zapewnia szerszą ochronę przed zachorowaniem. By skutecznie uniknąć choroby wystarczy już jedna dawka.

 

Artykuły powiązane

Zdrowie dla Ciebie

Nie daj się grypie!

Grypa to choroba zakaźna układu oddechowego wywołana przez wirusy grypy. Nie pomogą na nią antybiotyki ani zwiększone dawki witaminy C. Jak sobie najlepiej poradzić z grypą?

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Ciąża i dziecko

Czy to grypa?

Czy Twoje dziecko choruje na grypę, czy to może inna choroba wirusowa? Jak ją rozpoznać i jak się przed nią bronić pytamy pediatrę lek. Hannę Galbas-Kreft z Enel-Med.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie