Czy Twoje dziecko choruje na grypę, czy to inna choroba wirusowa? Jak ją rozpoznać i jak się przed nią bronić pytamy pediatrę. Na nasze pytania odpowiada lek. Hanna Galbas-Kreft z Enel-Med.

Dziecko ma grypę.

- Mówi się, że dziecko „ma grypę”, ale często jest zupełnie inaczej, prawda? - Powszechne jest mówienie, że choruje się na grypę, ale faktycznie tylko 10-20% pacjentów z podobnymi objawami, cierpi właśnie na grypę. Jak jest naprawdę, można sprawdzić np. wymazem z noso-gardła, wynik będzie po dwóch godzinach. Wtedy możemy określić czy to jest faktycznie jakiś typ wirusa grypy ( A, B, C, AH1N1 ) czy nie.
- Na co więc chorują dzieci?
- Zdecydowana większość dzieci nie choruje wcale na grypę, tylko na wirusy, jak to się nazywa potocznie, grypopodobne. To między innymi Wirusy grypopodobne, np. RSV, Adenowirusy, Parainfluenzae itd. To wirusy, które dają podobne objawy jak wirusy grypy. Dziecko ma męczący kaszel, katar, gorączkę, źle się czuje. Czasami trudno jest rozróżnić, czy to grypa, czy nie, ale postępowanie jest bardzo podobne, to leczenie objawowe. 
- Czy wirusy grypopodobne są mniej niebezpieczne?
- Tak, są mniej groźne, dają zdecydowanie mniej powikłań i powodują mniej hospitalizacji. U małego dziecka grypa najczęściej kończy się pobytem w szpitalu. 
- Czy dziecko może zarażać się różnymi wirusami w tym samym sezonie?
- Niestety tak, mamy wiele wirusów grypy, wiele grypopodobnych i możliwe jest, by zakażać się nimi nawet jednej jesieni czy zimy. Dlatego bardzo ważne jest, bo po chorobie wirusowej o poważnym przebiegu, dziecko zostało jeszcze w domu. Szybkie puszczanie dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, to zły pomysł. Dziecko ma spadek odporności i może zarazić się innymi chorobami. Dlatego apeluję, by po chorobie wstrzymać się trochę z wysyłaniem pociechy w publiczne miejsca, nie ma sensu ryzykować.

Jak chronić dziecko przed wirusami?

- Czy można ochronić dziecko przed zakażeniem?
- Jedynym skutecznym sposobem na grypę są szczepienia. Nie ma innych, medycznie uzasadnionych metod. Szczepień nie wykonuje się jednak w okresie grypowym, tylko kiedy na dworze jest ładna pogoda. Wrzesień czy październik, to najlepszy czas żeby uratować dziecko przed grypą, wyprzedzając okres zachorowań.