Grypa to choroba zakaźna układu oddechowego wywołana przez wirusy grypy. O chorobie pisze lek. Rafał Kuligowski z warszawskiego oddziału Enel-Med Promenada.
U ludzi epidemie grypy wywołują wirusy typu A i B. Występuje również wirus typu C, ale zakażenia nim spowodowane z reguły są łagodne i mogą być bezobjawowe. Źródłem zakażenia jest chory lub zakażony człowiek. Zakażenie podobnie jak w przypadku przeziębienia jest przenoszone drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażonymi przedmiotami.
Okres wylęgania grypy może wynosić od 1 do nawet 7 dni, należy jednak pamiętać, że zakażać możemy nawet 1 dzień przed pojawieniem się objawów do 5 dni po ich wystąpieniu. Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle mięśni, ból głowy uczucie rozbicia i osłabienia, złe samopoczucie. Pojawia się również ból gardła, niewielki katar, suchy kaszel. U dzieci czasem nudności, wymioty, biegunka.
Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3–7 dniach, ale kaszel i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ponad 2 tygodni. Prawie 50% zakażeń przebiega bezobjawowo. Grypa może występować sezonowo, corocznie w okresie epidemicznym i jest wtedy spowodowana przez typowe wirusy występujące u ludzi oraz znacznie rzadziej w postaci pandemii wywołanej przez nowe warianty wirusa, na które większość osób nie ma odporności.
Co robić?
W przypadku pojawienia się pierwszych, łagodnych dolegliwości, w zależności od objawów możemy zastosować:
- przeciwgorączkowo i przeciwbólowo ibuprofen i paracetamol w odpowiednich dawkach,
- roztwór soli fizjologicznej lub wody morskiej do nosa,
- inhalacje z soli fizjologicznej.
Wskazany jest odpoczynek oraz przyjmowanie większej ilości płynów. Stosowanie witaminy C, rutozydu oraz leków homeopatycznych w leczeniu przeziębienia lub łagodzeniu jego objawów nie znalazło potwierdzenia w badaniach naukowych. Warto pamiętać, że dostępne ogólnie leki nie skracają trwania choroby, a jedynie łagodzą jej objawy, natomiast antybiotyki w infekcjach wirusowych nie działają.
Profilaktyka grypy
W przypadku grypy, najbardziej skuteczną metodą zmniejszenia ryzyka zakażenia jest szczepienie. Można wykonać je u osób powyżej 6. miesiąca życia, u których nie występują przeciwwskazania. Ze względu na zmienność wirusa grypy, szczepienie należy powtarzać co roku, szczepionką na aktualny sezon. Najlepiej szczepić się wczesną jesienią, przed okresem największej zachorowalności na grypę. Do szczepienia zawsze kwalifikuje lekarz.
Jesienią zwiększa się ilość infekcji wirusowych układu oddechowego. Żeby nieco je ograniczyć warto przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Ze względu na podobne objawy przeziębienia i grypy, w przypadku wątpliwości oraz niepokojących objawów należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Najbardziej skuteczną metodą zmniejszenia ryzyka zakażenia grypą jest szczepienie. Jeśli przebieg grypy jest ciężki lub dochodzi do rozwoju powikłań, możliwe jest leczenie przeciwwirusowe pod kontrolą lekarza.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?