Pacjenci, którzy przechodzą zabiegi w warszawskim Szpitalu Centrum nie muszą obawiać się bólu. O certyfikacie i komforcie pacjentów mówi specjalista anestezjologii lek. Michał Jędrzejewski.

Szpital bez bólu - co oznaczy taki certyfikat?

Certyfikat „Szpital bez bólu” jest dla nas w pewnym sensie zwieńczeniem prac nad tym, by pacjenci czuli się maksymalnie komfortowo przychodząc do nas do szpitala, przebywając tu, czy wychodząc już do domów. Ten certyfikat jest przyznawany szpitalom, które spełniają odpowiednie kryteria, posiadają udokumentowane odpowiednie skale leczenia bólu, wprowadzone wysokie standardy i, co bardzo ważne, mają odpowiednio przeszkolony cały personel, lekarzy i pielęgniarki. 

Co zyskują na certyfikacie "szpital bez bólu" pacjenci Szpitala Centrum?

Zawsze dbamy o naszych pacjentów, ten certyfikat tylko potwierdza, że komfort pacjenta jest tu priorytetowy. Od początku wdrażamy w Szpitalu Centrum program walki z bólem, bo to jeden z naszych najstotniejszych parametrów życiowych. Sprawa jest szczególnie istotna po zabiegach operacyjnych, ja zawsze na początek pytam czy pacjent nie odczuwa bólu, dyskomfortu, ale niektórzy wręcz dziwią się takim pytaniom. Jeśli jednak pacjent odpowie, że nic go nie boli, ja wiem, że przeprowadziłem go cało i bezbólowo przez operację, która zakończyła się zgodnie z planem, to jest dla mnie ten moment, w którym czuje się satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy. Proszę mi wierzyć, że można prowadzić pacjentów bez bólu.

Czy ten certyfikat dotyczy głównie czasu po zabiegach i operacjach?

W znacznej mierze tak, ale równie istotna jest rozmowa lekarza pacjentem jeszcze przed operacją. Kiedy mówimy ludziom, że to wcale nie musi boleć, że nie będzie bolało, niejednokrotnie spotykam się z niedowierzaniem. Wielu pacjentów mówi wręcz, że to niemożliwe, że mają już doświadczenia z przeszłości i spodziewają się bólu, u nas jednak jest inaczej. Zdarzają się pacjenci, którzy np. staw kolanowy mają operowany już po raz piąty czy szósty i dopiero u nas spotykają się z leczeniem bez bólu. Jednym z wymogów, które obowiązują w szpitalu z takim certyfikatem jest właśnie rozmowa z pacjentem przed planowanym zabiegiem i pełna informacja dotycząca dotycząca właśnie operacji i czasu pooperacyjnego bez bólu. 

Jakie zabiegi są wykonywane w Szpitalu Centrum?

W Szpitalu Centrum wykonujemy głównie zabiegi ortopedyczne, ale także te z zakresu pogranicza neurochirurgii, bo robimy także choćby stabilizacje kręgosłupa, czyli już naprawdę duże i poważne zabiegi. Wykonujemy też np. endoprotezy kolan, bioder i to także u osób starszych, akurat mam właśnie pacjentkę, która ma 91 lat! Wykonujemy też endoprotezy barku, które są bardzo rzadko wykonywane, udało nam się także pracować nad endoprotezą palucha u pacjentki, która z powodu choroby nie mogła nosić szpilek, a dzięki nam może realizować się zawodowo w butach wedle własnego uznania i branżowych standardów. Ważne, że są to zabiegi wykonywane przez znakomitych specjalistów, w odpowiednich warunkach i podczas wykonywania tych zabiegów, a także po ich wykonaniu, pacjent nie czuje bólu. 

Bez bólu - czyli lepiej?

Oczywiście, coraz częściej pacjenci sami pytają się nas czy mamy certyfikat „Szpital bez bólu”, dotyczy to w znacznej mierze kobiet, które troszczą się o swoje dzieci. Mamy, które dowiadują się, że dziecko nie będzie przeżywało bólu zawsze są spokojniejsze. Uśmiechy na twarzach pacjentów dzień po operacji też pozwalają czuć dumę i satysfakcję z pracy, szpital bez bólu to z pewnością lepszy szpital.