Trądzik niemowlęcy: co to jest, objawy, przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Zdrowie

Tuż po urodzeniu skóra dziecka jest niezwykle delikatna, a jej pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi i zabiegów, aby na jej powierzchni nie pojawiły się potówki, odparzenia, otarcia czy przesuszenia. Do podrażnień oraz pojawiania się zmian skórnych może jednak dochodzić nawet w przypadku stosowania odpowiednich preparatów oraz zabiegów. Niekiedy odpowiadają za to detergenty używane do prania ubranek, rzadziej są to różnego rodzaju problemy skórne. Czasem na ciele dziecka może pojawić się trądzik noworodkowy lub niemowlęcy. Zazwyczaj tego typu wykwity ustępują samoistnie i wystarczy jedynie właściwa pielęgnacja. Niekiedy jednak dobrze jest, aby maluszka obejrzał pediatra lub dermatolog. Może się okazać, że trądzik u noworodka wymaga podjęcia nieco bardziej zaawansowanych kroków. Jakie są objawy trądziku w tej grupie wiekowej, jak leczyć zmiany trądzikowe i ile trwa ta przypadłość? Sprawdź jak pomóc dziecku we właściwy sposób.

Lek. Marta Fulmańska-Anders
Specjalista pediatrii.

Czym jest trądzik noworodkowy i niemowlęcy?

Trądzik noworodkowy oraz niemowlęcy występuje u około 20% nowo narodzonych dzieci. To przypadłość skóry pojawiająca się w pierwszych miesiącach życia. Występujące zmiany mają charakter łagodny i najczęściej ustępują w sposób samoistny w ciągu kilku tygodni. Zjawisko może nasilać się podczas stosowania płynów do kąpieli i kosmetyków z wysoką zawartością substancji tłuszczowych.

Trądzik niemowlęcy to choroba skóry, która może pojawić się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Zmiany skórne mają łagodny charakter i zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Za główną przyczynę trądziku niemowlęcego uważa się podwyższony poziom androgenów, które nadmiernie stymulują gruczoły łojowe. Do zmian skórnych może się również przyczynić stosowanie u dziecka kosmetyków zawierających w swoim składzie oleje mineralne. Na trądzik niemowlęcy częściej zapadają chłopcy. 

Odpowiadając na pytanie, jak wygląda trądzik niemowlęcy, najczęściej zmiany mają postać czerwonych, niewielkich grudek z żółtawymi lub białymi punktami, występującymi głównie na policzkach, czole, brodzie i nosie. Towarzyszy im również przerost gruczołów łojowych. 

Trądzik można podzielić ze względu na wiek, w którym ta przypadłość występuje. To zatem trądzik:

  • noworodkowy - pojawia się w okresie do 4. tygodnia życia,
  • niemowlęcy - występuje pomiędzy 5. a 12.miesiącem życia,
  • wieku dziecięcego - dotyczy dzieci w wieku od 1 roku do 6 lat,
  • przedpokwitaniowy - występujący w wieku od 7 do 11 lat lub w przypadku dziewcząt do momentu pierwszej miesiączki,
  • młodzieńczy - obejmuje osoby od 12. do 19. roku życia.

Przyczyny trądziku noworodkowego

Trądzik noworodkowy to zmiany, których przyczyny występowania nie są do końca znane. Prawdopodobnie ta przypadłość wiąże się z zaburzeniami równowagi hormonalnej, spowodowanymi hormonami androgenowymi przekazanymi dziecku wraz z mlekiem matki podczas karmienia piersią lub jeszcze podczas ciąży, kiedy hormony matki mogą przenikać do płodu przez łożysko. 

Drugą najbardziej prawdopodobną przyczyną występowania trądziku niemowlęcego jest nadmierne wytwarzanie przez korę nadnerczy noworodka hormonu DHEA (dehydroepiandrosteron). W rezultacie w obrębie powiększonych gruczołów łojowych ma miejsce nadmierna produkcja sebum. Skutkiem tego jest pojawianie się krostek, grudek czy zaskórników.

Leczenie trądziku niemowlęcego

Zazwyczaj trądzik noworodkowy nie wymaga specjalistycznego leczenia, a przypadłość znika samoistnie po kilku tygodniach. Niekiedy jednak może się zdarzyć, że niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, a przebieg dolegliwości jest wyjątkowo ciężki. Niestety leczenie trądziku niemowlęcego o cięższym przebiegu bywa trudne. Niewiele jest zarejestrowanych środków leczniczych, które można zastosować u dzieci poniżej 12. miesiąca życia.

W przypadku trądziku o bardzo ciężkim przebiegu zalecane jest, aby pacjent był pod opieką dermatologa. Nie należy stosować żadnych preparatów leczniczych na własną rękę. Tylko specjalista jest w stanie rozpoznać trądzik niemowlęcy i odróżnić go od innych schorzeń, takich jak rumień noworodkowy, zakażenie bakteryjne, wirusowe czy grzybicze.

 

Pielęgnacja skóry trądzikowej u noworodka i niemowlęcia

Do pielęgnacji skóry dziecka z trądzikiem warto wybierać dermokosmetyki i preparaty o neutralnym pH. Nie powinny zawierać substancji tłuszczowych. Po kąpieli ważne jest dokładne i delikatne osuszenie skóry. Istotne jest też zakładanie przewiewnych ubrań uszytych z bawełny i pranie ich w hipoalergicznych detergentach. Warto zwrócić uwagę, aby dziecko nie przegrzewało się i nie pociło nadmiernie.

 

 

Źródła:

1. Filo-Rogulska, Marta, Dominika Wcisło-Dziadecka, and Ligia Brzezińska-Wcisło. "Trądzik noworodkowy i niemowlęcy–etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz możliwości terapeutyczne." Postępy Nauk Medycznych (2018).

2. Chodorowska, Grażyna, Anna Michalak-Stoma, and Joanna Bartosińska. "Trądzik dziecięcy–obraz kliniczny, diagnostyka różnicowa."

3. Biegaj, Magdalena. "Trądzik pospolity i jego leczenie." Kosmetologia Estetyczna 2 (2017): 155-158.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie