Opuchlizna i worki pod oczami - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Zdrowie

Obrzęki pod oczami, nieestetyczne cienie, sińce i wyraźne zmęczenie najlepiej widać na skórze wokół oczu. Niestety, pomimo stosowanej pielęgnacji, okolice oczu są bardzo delikatne i podatne zarówno na zatrzymywanie wody w organizmie, przewlekłe zmęczenie, stres, niewłaściwą dietę, upływ czasu, jak i brak ważnych składników odżywczych. Charakterystyczne worki i sińce pod oczami pojawiają się często także u osób młodych, co wiąże się również z prowadzonym stylem życia, toczącymi się chorobami i wieloma innymi czynnikami. Jakie są przyczyny worków pod oczami, co wpływa na pojawianie się charakterystycznych opuchniętych powiek i co zrobić, aby zniwelować ten problem? Sprawdź, w jaki sposób skutecznie uporać się z utratą jędrności skóry, poprawić wygląd twarzy i zahamować postępujący proces starzenia.

Czym są worki i cienie pod oczami?

Cienie pod oczami to rodzaj łagodnych obrzęków w rejonie powiek dolnych, w których wnętrzu gromadzi się limfa. Nieestetyczne zmiany są najbardziej widoczne rano, gdzie dodatkowo zalega spora ilość wody. Występująca w okolicach oczu skóra jest bardzo delikatna i cienka, a pod nią występuje niewiele tkanki. Dlatego też jest to miejsce wyjątkowo podatne na powstawanie takich charakterystycznych zgrubień.

Problem worków nasila się wraz z wiekiem, jednak ze względu na przyczyny powstawania może również występować u osób młodszych. Nie ułatwia tego również spadająca wydajność fibroblastów produkujących kolagen i elastynę. Tych substancji wraz z upływem czasu znajduje się w skórze coraz mniej. W związku z tym zmniejsza się również zawartość kwasu hialuronowego, którego rolą jest właściwe nawilżenie i podtrzymywanie dobrej kondycji komórek skóry. Wszystko to przyczynia się do powstawania worków pod oczami w sposób naturalny. Skóra staje się wiotka, traci napięcie, jędrność i opada, tworząc worki, w których gromadzą się płyny.

Worki pod oczami – przyczyny powstawania

Chociaż proces starzenia się skóry to główny powód powstawania problemu, nie jest jedynym, który wywołuje worki pod oczami. Przyczyna może też leżeć zupełnie gdzie indziej. Problem worków pod oczami może mieć charakter genetyczny. Taka predyspozycja sprawia, że nawet przy stosowaniu najlepszych kremów pod oczy i właściwej pielęgnacji, problem nadal będzie widoczny. Ponadto nieestetyczne cienie często są skutkiem używek, takich jak palenie papierosów, nadmierne picie napojów z kofeiną czy częste spożywanie alkoholu. 

Nieestetyczne worki mogą mieć podłoże w anatomii. Niekiedy są spowodowane zbyt cienką skórą występującą w okolicy oczu, głęboko umiejscowioną gałką oczną czy zaburzeniami pigmentowymi. Poza tym skóra pod oczami w złej kondycji często jest skutkiem stosowania nieprawidłowej diety z niedoborem żelaza. Nie pomagają również niewystarczająca ilość snu oraz nadmierne opalanie się, także w solarium.

Cienie pod oczami mogą być objawem towarzyszącym różnym chorobom. Należy tu wymienić przede wszystkim:

  • niedoczynność tarczycy,

  • choroby nerek,

  • schorzenia kardiologiczne,

  • cukrzycę,

  • różne alergie.

Najczęściej jednak problem opuchlizny pod oczami jest kwestią złożoną, na którą składa się kilka czynników jednocześnie. Dlatego warto znaleźć najlepszy dla siebie sposób na worki pod oczami, a wcześniej skonsultować się z lekarzem i wykonać komplet podstawowych badań, aby wykluczyć występowanie problemu z przyczyn zdrowotnych. 

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Odpowiedź na pytanie, jak usunąć worki pod oczami, nurtuje wiele osób. Aby kompleksowo zadbać o okolice oczu, warto postawić na odpowiednią pielęgnację i wpłynąć na poprawę kondycji skóry. Do wyboru jest wiele możliwości, które wzajemnie się nie wykluczają. Na co dzień warto wprowadzić do codziennych nawyków domowe sposoby na worki pod oczami, ale też uwzględnić zdrową dietę. Dobrze też zastosować pewne zmiany związane z trybem życia, m.in. takie jak odpowiednia ilość snu.

W przypadku zaawansowanych problemów odpowiedzią na pytanie, jak usunąć worki pod oczami, będą różne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, a także blefaroplastyka, która w sposób trwały rozwiąże problem worków i cieni. 

Jak zlikwidować worki pod oczami - domowe sposoby

Odpowiednie oczyszczanie cery i stosowanie kremów wzbogaconych o substancje nawilżające i ujędrniające to ważne elementy walki z cieniami pod oczami. Odpowiednie będą produkty zawierające w składzie witaminę C i E, wyciąg z miłorzębu japońskiego, bławatek czy arnikę. Dobrze też wybrać skoncentrowany preparat w postaci kremu pod oczy. Jednak równie dobre zabiegi można przygotować we własnym z domu z wykorzystaniem produktów i przedmiotów, które mamy obok siebie na co dzień. 

Zbawienne ukojenie i pozytywny rezultat dadzą również okłady chłodzące z kostek lodu, a także plasterków ogórka. Działanie ściągające i redukujące opuchliznę ma też herbata. Zaparzone i ostudzone torebki warto więc położyć na powieki i taki okład utrzymywać przez kilka minut. Duży problem przy workach pod oczami to obrzęki. Bardzo dobry wpływ będzie miał ich masaż w kierunku od kącika oka do zewnątrz. Pomoże to odprowadzić płyny i zmniejszyć opuchliznę. Takie działanie pozytywnie wpłynie też na mięśnie okrężne oka.

Cienie i worki pod oczami a właściwa dieta

Aby pozbyć się worków i zapobiegać ich powstawaniu, należy też zwrócić uwagę na stosowaną dietę. Warto włączyć do codziennych posiłków produkty oczyszczające organizm z toksyn i pobudzające przemianę materii. Zbawienny wpływ będą też miały potrawy ze składnikami wspierającymi pozbywanie się wody z organizmu. 

Do codziennych posiłków warto więc dodać m.in. ogórki, szpinak, pomidory, seler czy natkę zielonej pietruszki. Dodatkowym wsparciem będzie spożywanie naparów ziołowych, takich jak wyciąg z pokrzywy, nasion winogron, opuncji figowej, mniszka lekarskiego czy zielonej herbaty.

Co na worki pod oczami? Medycyna estetyczna i najlepsze zabiegi

Często jednak domowe sposoby na worki pod oczami nie wystarczają w walce z problem lub jest on na tyle duży, że potrzebne są zaawansowane działania. Wówczas warto udać się do lekarza medycyny estetycznej, który zaproponuje odpowiednie zabiegi i zaplanuje terapię wspomagającą walkę z opuchlizną oraz nieestetycznymi cieniami. Obecnie do wyboru jest wiele różnych zabiegów, zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych, z wykorzystaniem różnych technologii, które przynoszą doskonałe efekty.

Wśród najpopularniejszych działań wykonywanych w ramach medycyny estetycznej można wymienić ostrzykiwanie okolic oczu kwasem hialuronowym, a także własnym osoczem bogatopłytkowym Pacjenta. Taki zabieg jest bezpieczny i nie generuje ryzyka alergii czy różnego rodzaju powikłań. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się mezoterapia, a także zabiegi laserowe lub wykorzystujące do działania różnego rodzaju fale.

Jak zlikwidować worki pod oczami w sposób skuteczny i trwały? Blefaroplastyka

Inwazyjnym zabiegiem, który pozwala znacznie zredukować worki pod oczami, odmłodzić wygląd i pozbyć się zwiotczałej, rozciągniętej skóry wokół oczu, jest blefaroplastyka. Podczas tego zabiegu chirurgicznego usuwany jest zarówno nadmiar skóry, jak i tkanki tłuszczowej. Działanie pozwala jednocześnie rozwiązać kilka problemów, m.in. nieestetyczne opadające powieki i worki pod oczami. Celem zabiegu jest odmłodzenie wyglądu i trwałe usunięcie oznak starzenia się w tej okolicy. 

Źródła:

  • Siastała, Paulina. "Metody rewitalizacji okolic oczu toksyną botulinową z punktu widzenia lekarza okulisty."

  • Przylipiak, A. "Podstawy medycyny estetycznej." Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok (2014).

  • Ankiel, Magdalena, and Anna Kuczyńska. "Wyznaczniki satysfakcji klientów korzystających z usług medycyny estetycznej." Studia Ekonomiczne 330 (2017): 7-15.

  • Klich, Anna. "Osocze bogatopłytkowe–zastosowanie w medycynie i kosmetologii." (2019).

  • Kroczek, Katarzyna, et al. "Model opieki nad pacjentką z rozpoznaną niedokrwistością z niedoboru żelaza w czasie hospitalizacji." Inwestowanie w pielęgniarstwo i poszanowanie praw pielęgniarek–kontrowersje i wyzwania (2022): 172.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie