Zaćma - bezpieczne leczenie

Zdrowie

Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie skarżą się na problemy ze wzrokiem, nie lekceważ tego – to może być zaćma. Mowa o jednej z najczęstszych dolegliwości wzroku, dotykającej głównie pacjentów po 60 roku życia. Ale uwaga: z zaćmą można walczyć łatwo, skutecznie i bezboleśnie. Na dodatek w ramach bezpłatnych zabiegów, refundowanych przez NFZ.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ponad 300 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy. Według statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów u człowieka.

Zaćma - objawy

W zdecydowanej większości przypadków mówimy o pacjentach po 60 roku życia, których atakuje tzw. zaćma starcza – związana ze starzeniem się organizmu. Soczewka w oku człowieka ulega zmętnieniu, co wpływa na jej przejrzystość i w efekcie pogorszenie się wzroku – tłumaczy dr. n med. Marcin Jezierski – Objawy zaćmy mogą być różne, począwszy od obniżenia ostrości wzroku, poprzez zaburzone poczucie kontrastu, występujące głównie w nocy, niewyraźne widzenie kolorów, na dwojeniu się obrazu kończąc – wylicza okulista ze Szpitala Centrum enel-med.

Ale to dopiero początek listy, bo wśród bardziej namacalnych objawów zaćmy znajdziemy także problemy z odpowiednią oceną odległości, utratę widzenia wieczorem, w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu czy oślepianie przez intensywne źródła światła. Co warte podkreślenia, mowa tu o objawach, na które nie działają okulary bądź szkła korekcyjne.

Zaćma – konsultacja lekarska

Jeżeli mimo ich stosowania, jakość wzroku stopniowo się pogarsza – nie warto tłumaczyć tego wiekiem pacjenta, lecz zgłosić się na konsultację okulistyczną – Zmiany, o których mowa, następują powoli, dlatego wiem że często pacjenci przyzwyczajają się do pogarszania się wzroku. To bardzo często popełniany błąd – przyznaje dr Jezierski. Tym bardziej, że nieleczona zaćma może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Wspomniana konsultacja okulistyczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego pacjent powinien dokładnie opisać objawy związane z pogorszeniem się wzroku. Następnie specjalista przeprowadza badanie przedniego odcinka gałki ocznej, czasem także badanie dna oka. W ten sposób można w stu procentach zbadać soczewkę oka.

Zaćma – leczenie operacyjne

Jeśli diagnoza potwierdzi zaćmę, pacjent może zostać skierowany na leczenie operacyjne. Usunięcie zaćmy jest przeprowadzane całkowicie bezpłatnie – w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – w Szpitalu Centrum enel-med w Warszawie.

- To zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent spędza u nas zaledwie kilka godzin – opisuje okulista dr Marcin Jezierski – Sam zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut, jest mało inwazyjny i charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem. W jego trakcie pacjent pozostaje cały czas świadomy, znieczulane jest samo oko. Z doświadczenia rozmów z pacjentami wiem, że 90 % z nich stwierdza po fakcie, iż niepotrzebnie się denerwowali, bo w trakcie pobytu w sali zabiegowej niczego nie czuli – tłumaczy specjalista enel-med. Sam zabieg usunięcia zaćmy polega na wszczepieniu nowej, sztucznej soczewki, w miejsce tej uszkodzonej. Lekarz najpierw usuwa zmętniałą soczewkę przy pomocy ultradźwięków (tzw. fakoemulsyfikacja), a następnie umieszcza w oku sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Jest ona wyposażona w filtry chroniące oko przed szkodliwym promieniowaniem oraz pozwala na ostre widzenie obrazu w całym polu.

Zaćma – poprawa widzenia

W tym miejscu warto raz jeszcze podkreślić, że zabiegi usunięcia zaćmy są bardzo bezpieczne. Poprawa jakości widzenia następuje bardzo szybko, a do powrotu do pełnej sprawności potrzebna jest kilkudniowa rekonwalescencja – Po zabiegu pacjent nie ma większych ograniczeń, jeszcze tego samego dnia zostaje wypisany do domu. Jedyny zakaz to ten dotyczący podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ale swobodnie można prowadzić samochód czy oglądać telewizję – podsumowuje dr. n med. Marcin Jezierski.

Kilka dni po przebyciu zabiegu pacjent jest zapraszany na wizytę kontrolną, również bezpłatną, podlegającą refundacji NFZ. Zdarza się, że w jej trakcie okulista proponuje dobranie okularów korekcyjnych, dla uzyskania pełnego efektu leczenia. Co ważne, zaćma zwykle dotyka obu oczu, dlatego nawet jeśli jedno z nich zostało już wyleczone, a członek naszej rodziny skarży się na pogarszającą się jakość widzenia w drugim – warto sprawdzić jego stan u specjalisty.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie