Zez – czym jest i jakie są rodzaje?

Zdrowie

Zez może pojawić się każdym okresie życia. Przyczyny pojawienia się zeza są inne u dzieci i osób dorosłych, jednak zawsze wymagają konsultacji okulistycznej, szczególnie jeśli zaburzenie dotknie dzieci do 3. roku życia. - Przyczyn zeza jest bardzo wiele, ale szczególnie wyróżniamy trzy rodzaje: związane z wadami wzroku, bezpośrednio powiązane z chorobami gałki ocznej lub na tle neurologicznym - mówi lek. Maja Wilk, okulista w enel-med. Zez może być objawem poważnych zaburzeń czy nowotworów, dlatego nie wolno go lekceważyć. - Przestrzegam przed lekceważeniem zeza, powinno się go leczyć, niezależnie od jego przyczyny - podkreśla specjalista. Sprawdź, co warto wiedzieć o zezie, jak wygląda leczenie i czy można wykonywać ćwiczenia, które pomagają uporać się z zezem.

lek. Maja Wilk
okulista

Czym jest zez i jakie są rodzaje?

Zez jest to zaburzenie ustawienia gałek ocznych. Może pojawić się w każdym okresie życia, najczęściej występuje u dzieci, ale zdarza się również u dorosłych. Przyczyn zeza jest bardzo wiele, ale szczególnie wyróżniamy trzy rodzaje: związane z wadami wzroku (najczęściej nadwzroczność), bezpośrednio powiązane z chorobami gałki ocznej lub na tle neurologicznym. Przyczyny neurologiczne to takie, które są związane z porażeniem nerwów. Wówczas zez może być następstwem jakiegoś urazu czy choroby, jak na przykład udar. 

Zeza absolutnie nie można lekceważyć, szczególnie u dzieci, gdzie zez może być nawet objawem nowotworów oka, na przykład siatkówczaków. Zez u dziecka do 3. roku życia jest zawsze wskazaniem do pilnej konsultacji okulistycznej. Jeśli rodzice dziecka mieli zeza, to w takim przypadku także zalecałbym kontakt z okulistą.

Prawidłowa diagnostyka zeza jest bardzo ważna, bo jest on związany z zaburzeniem widzenia obuocznego, co może wpływać na widzenie przestrzenne. To wiąże się na przykład z ograniczonym wyborem zawodów, bo nie można zostać np. pilotem, jeśli ma się takie zaburzenia. Dodatkowym problemem jest istnienie tzw. zeza ukrytego. Gołym okiem nie widzimy, że ktoś zezuje, ale już odpowiednie badanie okulistyczne może wykazać istnienie zeza.

Jak leczyć zeza?

Jeżeli przyczyną zeza jest wada wzroku, to najlepszym leczeniem są odpowiednio dobrane okulary oraz ćwiczenia u ortoptystów, a w najbardziej skrajnych przypadkach operacja oczu. Jeśli natomiast zez wywołany jest przez zaburzenia neurologiczne, to wówczas okulista kieruje pacjentów do neurologów. Zez w takim przypadku jest najczęściej objawem, który zanika wraz z postępami w leczeniu neurologicznym. Natomiast w przypadku siatkówczaków leczenie polega już na bezpośrednim leczeniu guza. Przestrzegam przed lekceważeniem zeza. Powinno się go leczyć, niezależnie od jego przyczyny.

Na czym polegają ćwiczenia na zeza?

W tej materii specjalizują się ortoptyści. To jest grupa pracowników medycznych, która zajmuje się wszelkimi trudnościami występującymi w widzeniu obuocznym. Ortoptyści pomogą w dobraniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń, które będzie można wykonywać zarówno w gabinecie, jak i w domu. Ortoptyści są szczególnie szkoleni do pracy z dziećmi, ale przygotowują również zestawy ćwiczeń dla dorosłych.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie