Przebarwienia bywają brzydkie, ale niegroźne - przekonuje Katarzyna Kochańska, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL w Warszawie.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia wynikają z nagromadzenia lokalnej melaniny w skórze. Mogą być powierzchowne lub bardziej głębokie. Są to trwałe uszkodzenia naskórka i w większości nie da się ich usunąć całkowicie. Jeśli mamy do czynienia z powierzchownymi przebarwieniami to wówczas złuszczanie, preparaty rozjaśniające czy też zabiegi laserowe potrafią takie zmiany zlikwidować.

Czym są powodowane?

Mogą je wywołać zaburzenia hormonalne, są fizjologicznym stanem, występowanie przebarwień rośnie jest okres ciąży. Mogą być także indukowane lekami, chorobami ogólnoustrojowymi oraz nadmiernym kontaktem z światłem słonecznym.

Jak wygląda leczenie przebarwień?

Leczenie jest procesem długotrwałym, który polega zarówno na leczeniu domowym, jak i na wykonywaniu profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i / lub medycyny estetycznej. Zabiegi bardziej inwazyjne wykonujemy tylko jesienią-zimą, ewentualnie wczesną wiosną. Wtedy, gdy nie ma intensywnego promieniowania słonecznego. Opierają się głównie na peelingach chemicznych, kriopeelingach, laseroterapii, albo mezoterapii ale z zastosowaniem preparatów rozjaśniających. W zaciszu domowym podstawą jest codzienna pielęgnacja tej skóry oraz unikanie ekspozycji na promienie słoneczne. Możemy korzystać z serum, które zawiera witaminę C, arbutynę, kwasy owocowe, kwas glikolowy czy azelainowy. Są one powszechnie dostępne i bez recepty. Możemy przeprowadzić sobie taką miesięczną kurację wybranym przez nas preparatem. Dodatkowo podstawową formą leczenia są kremy z filtrem 50 i to stosowane przez cały rok. Należy pamiętać, że nawet światło jarzeniowe emituje ultrafiolet i to nawet jesienią-zimą trzeba chronić skórę przed słońcem.

Czy przebarwienia są groźne?

Nie, tylko wyglądają brzydko dla pacjentów. Przede wszystkim stanowią defekt estetyczny, a nie medyczny.

Latem zagrożenie ich wystąpienia rośnie?

Tak. Trzeba pamiętać, że osoba, która ma już pojedyncze przebarwienia to najprawdopodobniej ma do nich tendencję. Należy wtedy bardzo uważać, bo nawet jeśli tylko jeden raz zapomnimy i nie wysmarujemy się kremem z filtrem przeciwsłonecznym, a potem wyjdziemy na ostre słońce, to przebarwienia natychmiast mogą wrócić w tych samych miejscach, które zostały rozjaśnione, a następnie znacznie się powiększyć.

Czy możemy jeszcze jakoś dodatkowo zadbać o ich uniknięcie?

Należy unikać bezpośredniego działania słońca na skórę i to jest podstawowa rzecz, która możemy zrobić.

Czy jest różnica w zabezpieczeniu w okresie letnim a podczas pozostałych pór roku?

Nie. Tylko tyle, że latem warto dodatkowo założyć kapelusz lub czapkę z daszkiem.