Medycyna regeneracyjna: przyszłość leczenia chorób skóry?
W ostatnich latach medycyna regeneracyjna stała się ważną gałęzią nauk o człowieku. Jest to stosunkowo młoda dziedzina wiedzy, ale o szerokim wykorzystaniu w praktyce. Należy do najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Korzystają z niej zarówno medycyna estetyczna, jak i biomedycyna czy dermatologia. Stosowane techniki leczenia pozwalają na naprawę i leczenie komórek skóry uszkodzonych wskutek różnych chorób. Na czym koncentruje się medycyna regeneracyjna? Jakie kierunki się w niej zaznaczają?
Spis treści:
- Czym jest medycyna regeneracyjna?
- Metody terapii w medycynie regeneracyjnej dla skóry
- Leczenie chorób skóry w ramach medycyny regeneracyjnej
- Na czym polega inżynieria tkankowa w medycynie regeneracyjnej?
Czym jest medycyna regeneracyjna?
Postęp dokonywany w naukach biologicznych, medycznych i genetyce pozwala na poznanie kolejnych tajemnic organizmów żywych i ich zdolności regeneracyjnych. Odkryciem stały się komórki macierzyste i szerokie możliwości ich zastosowania w różnych dziedzinach medycznych.
W przypadku medycyny regeneracyjnej mamy do czynienia z taką gałęzią wiedzy, która zakłada wykorzystanie m.in. komórek macierzystych w terapii uszkodzonych narządów i tkanek. W komórkach tych zauważalny jest ogromny potencjał terapeutyczny. Odgrywają one ważną rolę w leczeniu chorób skóry i jej uszkodzeń, ponieważ są wykorzystywane w codziennej regeneracji szeregu tkanek w tym naskórka. Stają się czynnikiem wzrostu komórek skóry i przyspieszają proces gojenia.
Medycyna regeneracyjna to nie tylko komórki macierzyste, ale i szereg terapii, które pozwalają na skuteczną walkę z upływającym czasem. Wspomagają naturalne procesy naprawcze i regenerujące zachodzące w tkankach. Zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej są stosowane w wielu dziedzinach medycyny w tym sportowej, ortopedii, chirurgii czy dermatologii.
Terapie przeciwstarzeniowe są integralną częścią tej gałęzi medycyny. Ich celem jest pobudzenie skóry do odbudowy i regeneracji od środka, niwelowanie widocznych efektów starzenia i spowolnienie fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie. Starzenie jest nieuniknione, ale dzięki medycynie regeneracyjnej można je opóźnić.
Metody terapii w medycynie regeneracyjnej dla skóry
Zabiegi na skórę, zaliczane do grona zabiegów medycyny regeneracyjnej, mogą obejmować iniekcję innowacyjnych preparatów autologicznych, pozyskiwanych z tkanek pacjenta, albo biostymulację skóry z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak:
-
zabiegi laserowe,
-
zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych,
Preparaty autologiczne, oprócz wspominanych już komórek macierzystych pobieranych z tkanki tłuszczowej pacjenta, obejmują równie osocze bogatopłytkowe (PRP) otrzymywane z pobranej tuż przed zabiegiem krwi po jej uprzednim odwirowaniu w specjalnej wirówce. Są one odpowiednio przygotowywane i podawane do skóry drogą iniekcji, np. metodą klasycznej mezoterapii lub zabiegów mikroigłowych, które dają skórze sygnał do uruchomienia intensywnych procesów naprawczych.
Biostymulacja ma z kolei na celu pobudzenie obecnych w skórze człowieka fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, za sprawą których staje się ona jędrniejsza, lepiej napięta i gęstsza. Nie dzieje się to jednak po jednym zabiegu. Na wyraźne efekty trzeba poczekać nawet 3-6 miesięcy.
Leczenie chorób skóry w ramach medycyny regeneracyjnej
Jednym z możliwych zastosowań zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej jest walka z widocznymi oznakami upływu czasu, czyli medycyna estetyczna przeciwstarzeniowa. Jednak regeneracja tkanek skóry jest niezbędna również w toku leczenia różnych chorób dermatologicznych.
Konwencjonalne metody leczenia chorób skóry nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty kliniczne i estetyczne. Medycyna regeneracyjna pomaga w leczeniu m.in. ubytków pełnej grubości skóry. Opiera się przy tym na inżynierii tkankowej, której celem jest przywrócenie, zastąpienie, odtworzenie czy udoskonalenie albo podtrzymywanie funkcji tkanek i narządów uszkodzonych w wyniku:
-
urazu,
-
choroby przewlekłej,
-
schorzeń wrodzonych.
Na czym polega inżynieria tkankowa w medycynie regeneracyjnej?
Przy poważnych uszkodzeniach skóry, np. w przebiegu różnych chorób, może pojawić się potrzeba jej odbudowy i regeneracji. Pomóc może inżynieria tkankowa, która pozwala na utworzenie złożonych konstruktów tkankowych. Dzieje się tak dzięki łączeniu polimerów naturalnych lub syntetycznych z żywymi komórkami w celu uzyskania funkcjonalnej alternatywy dla tkanki.
Inżynieria tkankowa umożliwia otrzymanie substytutu skóry. Stanowi ważny element i metodę pracy specjalistów zajmujących się medycyną regeneracyjną. Podstawą przy tworzeniu substytutu jest wykorzystanie transplantacji nowych tkanek otrzymanych z hodowli komórek macierzystych. Osadza się je na rusztowaniu tkankowym, co może poprawić wydajność regeneracyjną tkanek. Jednocześnie przyczynia się do tego, aby integracja przeszczepianych komórek dawcy z komórkami biorcy następowała po prostu szybciej i w większym zakresie.
Przeszczepy komórek naskórka wyhodowanego in vitro wykorzystywane są do leczenia chorób i uszkodzeń skórnych, zawsze wtedy gdy pacjent wymaga silnej regeneracji naskórka. Wyhodowany naskórek stosowany jest przy wycinaniu bliznowców, dużych blizn u pacjentów, a także w leczeniu przewlekłych owrzodzeń kończyn, które związane są z występowaniem cukrzycy czy nieprawidłowego krążenia.
Aktualnie medycyna regeneracyjna idzie o krok dalej i rozwija dziedzinę biodruku. Prowadzone są badania nad drukowaniem skóry ludzkiej, które pozwolą na jej szerokie leczenie przy zaawansowanych chorobach czy uszkodzeniach.
Źródła:
-
https://repozytorium.ka.edu.pl/items/2724ef9a-d368-4324-8b9a-75e2ec9480ca
-
https://apcz.umk.pl/JEHS/article/download/40793/33776/101325
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Co na oparzenia słoneczne? Domowe sposoby i leczenie
Oparzenia słoneczne 1. stopnia mogą być łagodzone domowymi sposobami, jak kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego czy okłady z owsianki.
Co to jest mezoterapia?
Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.
Wirus HPV – co trzeba o nim wiedzieć
Wirus HPV może powodować powstawanie brodawek na skórze dłoni i stóp oraz kurzajek i kłykcin. Może prowadzić też do nowotworów.
Pękająca skóra na dłoniach
Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.
Lipoliza iniekcyjna - co to jest
Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.