Terapie łączone i medycyna regeneracyjna w walce z upływającym czasem
Medycyna regeneracyjna wykorzystywana jest w terapiach przeciwstarzeniowych. Jej celem jest pobudzenie młodości skóry od środka i spowolnienie procesów starzenia. Specjaliści Kliniki ESTELL opracowali nową terapię, która wykorzystuje aż 3 różne metody regeneracyjne i biostymulujące. Na czym dokładnie polega?
Spis treści:
Czym są medycyna regeneracyjna i terapia łączona?
Medycyna regeneracyjna wspomaga naturalne procesy naprawcze i regenerujące zachodzące w tkankach. Zabiegi o takim działaniu są stosowane w różnych dziedzinach medycyny, np. ortopedii, chirurgii czy medycynie sportowej. Od kilku lat cieszą się również rosnącą popularnością w medycynie estetycznej – poprawiając jakość i gęstość skóry sprawiają, że wolniej się ona starzeje. Ponadto dają naturalny efekt odmłodzenia skóry, naturalnego liftingu, wypoczętego wyglądu. W zabiegach medycyny regeneracyjnej wykorzystuje się między innymi preparaty tzw. autologiczne, a więc pozyskiwane z tkanek pacjenta, np. osocze bogatopłytkowe (PRP) otrzymywane z pobranej tuż przed zabiegiem krwi (po jej odwirowaniu w specjalnym urządzeniu) bądź komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej.
Z regeneracją ściśle związana jest też biostymulacja skóry, a więc pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna, gęsta i napięta – proces ten zachodzi stopniowo przez ok. 3-6 miesięcy. Można więc powiedzieć, że następuje rzeczywiste odmłodzenie skóry od środka! Obok metod autologicznych wśród biostymulantów szczególnie cenione są nowoczesne technologie, przede wszystkim lasery oraz radiofrekwencja mikroigłowa, która już staje się prawdziwym hitem w klinikach medycyny i kosmetologii estetycznej – ze względu na małą inwazyjność oraz wysoką efektywność zapewniającą spektakularny efekt przebudowy skóry i naturalnego liftingu.
Najlepiej zabiegi te stosować w terapiach łączonych. Czym dokładnie jest terapia łączona? To plan zabiegów łączący kilka metod i zabiegów, wykonywanych w określonej kolejności i odstępach czasowych, dla pełnej synergii działania. Dzięki temu uzyskujemy jeszcze lepszy i szybszy efekt odmłodzenia, i możemy się nim dłużej cieszyć. Coraz więcej klinik proponuje własne terapie łączone, opracowane na podstawie doświadczenia i wiedzy specjalistów – tak aby zapewniać jak najlepsze efekty i pełne bezpieczeństwo zabiegów. Jedną z takich terapii jest MMF opracowana przez specjalistów Kliniki ESTELL.
W jaki sposób medycyna regeneracyjna pomaga w walce z czasem?
Fizjologicznie skóra zaczyna się starzeć już od ok. 25. roku życia. To wtedy zaczyna w niej ubywać kolagenu i elastyny, a więc głównych białek tzw. podporowych, odpowiedzialnych za jej jędrność, gładkość i elastyczność. Spada też ilość kwasu hialuronowego, zaczyna łatwiej ulegać przesuszeniu i podrażnieniu, pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, matowy, szary koloryt, wiotkość i z czasem opadanie tkanek odpowiedzialne za pojawienie się tzw. chomików i zaburzenia owalu. Skóra ulega też uszkodzeniom wskutek działania czynników zewnętrznych – mówi się, że są one aż w 80% odpowiedzialne za tempo i sposób jej starzenia. Jak można powstrzymać te procesy?
Tutaj właśnie z pomocą przychodzą medycyna regeneracyjna oraz terapie łączone z jej wykorzystaniem. Ich celem jest pobudzenie procesów naprawczych od środka, a przez to:
- zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, co wpływa na ujędrnienie i zagęszczenie skóry oraz odmłodzenie owalu,
- poprawę nawilżenia, napięcia i elastyczności,
- wzmocnienie struktury skóry,
- ujednolicenie kolorytu, redukcję przebarwień,
- polepszenie ukrwienia i odżywienia skóry,
- naturalny lifting,
- rozświetlenie skóry,
- zmniejszenie zmarszczek i bruzd,
- zwężenie porów, redukcję łojotoku,
- nadanie skórze wypoczętego kolorytu.
Wszystko to powoduje, że skóra nie tylko wygląda, ale też „zachowuje się” jak młodsza!
W przypadku metod autologicznych wykorzystuje się potencjał czynników wzrostu i komórek macierzystych (pozyskanych z krwi bądź komórek tłuszczowych pacjenta), dostarczanych do skóry drogą iniekcji (np. metodą klasycznej mezoterapii). W przypadku technologii stymulatorem zmian w tkankach jest energia, np. laserowa czy fal radiowych. Dodatkowo już samo mechaniczne nakłuwanie skóry (np. podczas mezoterapii czy zabiegów mikroigłowych) daje skórze sygnał do uruchomienia procesów naprawczych. Oczywiście podczas zabiegów celowo wywoływane uszkodzenia skóry są kontrolowane, tak aby uzyskać efekt regeneracji i przebudowy bez skutków ubocznych. Co ważne, zabiegi te zapewniają naturalny rezultat odmłodzenia bez przerysowania rysów i regularnie powtarzane zapewniają młodszy wygląd skóry oraz spowalniają tempo jej starzenia. Nic więc dziwnego, że medycyna regeneracyjna w Polsce staje się coraz bardziej popularna wśród pacjentów.
Terapia łączona – na czym polega nowy zabieg MMF?
Specjaliści Kliniki ESTELL opracowali terapię łączoną, wykorzystującą synergiczne działanie aż 3 metod regeneracyjnych i biostymulujących. To:
- Mikroigłowa fala radiowa – zabieg polega na mikronakłuwaniu skóry izolowanymi igłami o regulowanej głębokości 0,5-4 mm. Igły te emitują fale radiowe, które powodują skrócenie włókien kolagenowych, co daje natychmiastowy efekt poprawy napięcia skóry. Jednocześnie energia RF pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co w ciągu kolejnych 3-6 miesięcy będzie powodować stopniowe zagęszczanie i ujędrnianie skóry. Mechaniczne mikronakłucia inicjują przebudowę skóry i procesy regeneracyjne, w wyniku których skóra robi się wygładzona i napięta.
- Innowacyjny peeling chemiczny TCA stabilizowany mocznikiem. Jest to unikalne połączenie kwasów TCA, kojowego i migdałowego, które pobudza procesy regeneracji i rewitalizacji skóry bez widocznego złuszczania, podrażnienia i zaczerwienienia, typowego dla tradycyjnych peelingów TCA. Innowacyjny peeling chemiczny TCA stabilizowany mocznikiem ma działanie ujędrniająco-liftingujące, przeciwzmarszczkowe, regenerujące.
- Trzeci etap to poddanie skóry działaniu lasera frakcyjnego CO2 (lub lasera tulowego). Kontrolowane mikrouszkodzenia skóry pobudzają dodatkowo skórę do przebudowy i zagęszczenia. Laseroterapia ujednolica też kolor skóry, redukuje zmarszczki, poprawia strukturę skóry, napina i ujędrnia – bez długiego okresu rekonwalescencji. Ten etap zabiegu wykonywany jest w obszarach szczególnie newralgicznych, wymagających dodatkowej stymulacji, jak okolice oczu.
Pierwsze efekty terapii łączonej MMF są widoczne praktycznie zaraz po zabiegu, natomiast na pełną przebudowę skóry – wskutek uruchomienia procesów regeneracyjnych i naprawczych – trzeba poczekać ok. 3-6 miesięcy.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Po przeszczepie tkanki tłuszczowej
Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej jest wykorzystany jako jeden z zabiegów odmładzających, które poprawiają wygląd i jakości skóry. Sprawdź jakie są zalecenia po zabiegu.
Uśmiech jak marzenie
„Metamorfozy Claudii” to program odnowy, w którym kobiety spełniają swoje marzenia. Zobacz jak pani Katarzyna zyskała piękny uśmiech w Klinice Stomtologii Enel-Med.
Co to jest osocze bogatopłytkowe? Zobacz jak wygląda zabieg!
Prozdrowotny zabieg, który pomoże Ci zadbać o swoją twarz. Stymuluje produkcję kolagenu, wpływa na odnowienie skóry, jej koloryt i napięcie.
Zmiany na powiekach
Czy zmiany pojawiające się na powiekach są niebezpieczne? Jak je rozpoznać i w jaki sposób je leczyć? Tłumaczy specjalista okulistyki lek. Beata Adamus z Enel-Med Zacisze.