Radiofrekwencja mikroigłowa RF jako skuteczne rozwiązanie na zmarszczki i utratę jędrności skóry

Uroda

Upływający czas odciska swoje piętno na naszej skórze, zwłaszcza twarzy, szyi i dekolcie. Pojawiają się zmarszczki – najpierw płytkie, później głębsze, skóra traci jędrność i gładkość. Procesu starzenia nie można wprawdzie zatrzymać, ale istnieją sposoby na jego spowolnienie. W tym celu można wykorzystać radiofrekwencję. Czym ona jest i jak działa na stan skóry?

Co to jest radiofrekwencja RF?

Radiofrekwencja (w skrócie RF) to jeden z zabiegów na pograniczu medycyny estetycznej i kosmetologii, którego celem jest opóźnienie procesów starzenia się skóry. To skuteczna alternatywa dla inwazyjnych zabiegów, które powodują dolegliwości bólowe i wymagają pewnego okresu rekonwalescencji. Po radiofrekwencji pacjent od razu może wrócić do normalnej aktywności.

Czym jest radiofrekwencja mikroigłowa? To zabieg, który nazywany jest nieoperacyjnym liftingiem lub liftingiem bez skalpela, a więc ma stricte przeciwstarzeniowe działanie. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej działać może na naskórek i głębsze warstwy skóry.

Jest to metoda fizykalna, którą wykorzystuje się od lat w rehabilitacji. Stosowanie fal radiowych podgrzewających fragmenty tkanek pomaga w bezbolesny sposób przeciwdziałać zluzowaniu się wiązań kolagenowych. Doprowadza to do przebudowania ich struktury, przywrócenia skórze utraconej jędrności oraz likwidacji zmarszczek.

Jak przebiega zabieg radiofrekwencji mikroigłowej?

W trakcie przeprowadzania radiofrekwencji pacjent poddawany jest nakłuwaniu skóry mikroigłami, co nosi nazwę frakcjonowania. Synergiczne działanie uzyskuje się przy jednoczesnym ogrzaniu tkanek z użyciem prądu o częstotliwości radiowej. Stąd też nazwa zabiegu – radiofrekwencja. Działanie urządzenia do radiofrekwencji mikroigłowej polega na równomiernym i niezwykle precyzyjnym podgrzaniu jedynie określonych struktur skóry do temperatury w zakresie 40-70 stopni Celsjusza. Urządzenie wyposażone jest w kartridże z różną liczbą igieł – od 25 do 81. Większa ich liczba jest wykorzystywana do zabiegów na ciało.

Mikroigły doprowadzają do uszkodzenia kolejnych warstw skóry. Wszystko to pobudza procesy jej regeneracji i przebudowy, prowadzi do stymulowania tkanek i tego, aby intensywnie produkowały elastynę i kolagen.

Z uwagi na możliwość wystąpienia przy radiofrekwencji pewnych niedogodności zabieg przeprowadza się po pokryciu skóry kremem znieczulającym. Trwa on około 15-20 minut. Po jego zakończeniu zaleca się nałożenie kremów ochronnych i bezwzględne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Najlepsze efekty osiąga się nie po jednokrotnej radiofrekwencji, ale po mniej więcej 3-4 zabiegach. Jednak już po pierwszym z nich pacjenci są w stanie zauważyć dużą poprawę jędrności i gęstości skóry, spłycenie blizn oraz zmarszczek. Po kilku miesiącach następuje przebudowa skóry, co skutkuje zagęszczeniem jej struktury i wzrostem elastyczności. Efekty utrzymują się nawet do roku, a zalecane jest powtarzanie zabiegu raz na pół roku lub rok.

Radiofrekwencja mikroigłowa i jej efekty

U osób, które zostały poddane radiofrekwencji, zauważalne są efekty w postaci odmłodzenia skóry. Zabieg prowadzi przede wszystkim do:

  • poprawy kondycji skóry,

  • zniwelowania blizn potrądzikowych,

  • odmłodzenia twarzy i ciała,

  • pozbycia się cieni pod oczami,

  • poprawy kolorytu i struktury skóry,

  • intensywnej regeneracji i odżywienia skóry,

  • poprawa napięcia skóry, redukcja rozstępów.

Wskazania do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej

Wskazaniami do przeprowadzania zabiegu radiofrekwencji są:

  • brak jędrności skóry,

  • utrata owalu twarzy,

  • zmarszczki – bruzdy, drobne linie,

  • występowanie widocznych blizn potrądzikowych,

  • rozszerzone pory,

  • przebarwienia skóry.

Nie tylko skóra na twarzy, szyi czy dekolcie może być poddana działaniu urządzenia do radiofrekwencji. Można stosować je na całe ciało w celu redukcji cellulitu, zniwelowania blizn zanikowych czy dla poprawy kondycji skóry po intensywnym odchudzaniu lub ciąży.

Radiofrekwencję wykorzystuje się przede wszystkim do odbudowy skóry w okolicy oczodołu. Do tego celu zastosowanie mają specjalne, niewielkie głowice. Lifting bez skalpela pozwala na usunięcie takich defektów urodowych jak drobne zmarszczki, zwiotczała skóra czy opadające powieki.

Przeciwwskazania do wykonania radiofrekwencji

W 2020 roku zrealizowano badania na podstawie 150 kart kwalifikacyjnych do wykonania zabiegu radiofrekwencji w obszarze twarzy, szyi lub w okolicach brzucha, ud czy pośladków. Zabiegi te były dokonywane  w profesjonalnych gabinetach odnowy biologicznej mieszczących się w hotelu Klimczok Resort & SPA w Szczyrku. Na podstawie kart kwalifikacyjnych oszacowano, jakie najczęściej u pacjentów występują przeciwwskazania do zabiegów kosmetycznych radiofrekwencji. Wśród nich znalazły się (zgodnie z uzyskaną częstością występowania):

  • okres karmienia piersią,

  • przyjmowanie witamin, suplementów diety i ziół,

  • spożywanie alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin przed zabiegiem,

  • choroby układu krążenia.

Część z przedstawionych przeciwwskazań ma charakter względny, np. przyjmowanie suplementów czy picie alkoholu, dlatego po zaprzestaniu takiego działania dana osoba może poddać się zabiegom radiofrekwencji.

Dzięki nim można uzyskać spektakularne efekty w postaci przebudowy skóry i naturalnego liftingu. Skóra staje się widocznie młodsza, pozbawiona zmarszczek. Dlatego jak najbardziej radiofrekwencję można zaliczyć do zabiegów wykazujących się wysoką skutecznością w zakresie usuwania zmarszczek i poprawy jędrności skóry pacjentów. Ponadto jest ona bezpiecznym zabiegiem o niewielu przeciwwskazaniach do jej wykonania w praktyce.

 Źródła:

  • https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/251431

  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-4.pdf

Artykuły powiązane

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie