Regeneracja skóry – co faktycznie działa?

Ciało

Skóra człowieka ma wielowarstwową strukturę, z której każda pełni inne funkcje. W wyniku procesów starzenia się, negatywnego wpływu czynników zewnętrznych czy urazów mechanicznych traci jędrność i elastyczność. Pokrywa się zmarszczkami i bruzdami. Na szczęście ma też swoje własne mechanizmy ochronne i regeneracyjne. My sami możemy ją wspierać w odbudowie. Jak to zrobić? Co jest rzeczywiście skuteczne dla regeneracji skóry?

Naturalna regeneracja skóry

Skóra jest największym organem w ciele człowieka. Jej rolą jest ochrona narządów przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. W przypadku uszkodzenia nie może jednak odpowiednio jej odgrywać. Wprawdzie sama się regeneruje, ale jest to proces długotrwały a w pewnym wieku – mało skuteczny.

W warstwie zewnętrznej skóry, naskórku, znajdują się komórki macierzyste, które są niezbędne do jej regeneracji. Bez ustanku się namnażają. W naskórku są również melanocyty i receptory dotyku. Kolejną warstwą skóry jest warstwa kolczysta, gdzie powstaje keratyna. Pod nią znajduje się warstwa ziarnista, chroniąca naczynia krwionośne, a ostatnie dwie to warstwy jasna oraz zabezpieczająca naskórek. Dopiero pod nią jest skóra właściwa z włóknami kolagenowymi i elastynowymi, które odpowiadają za elastyczność skóry. Najgłębiej zaś znajduje się tkanka podskórna z komórkami, które gromadzą tłuszcz. 

Komórki skóry mają naturalną zdolność do regeneracji. Skóra łuszczy się, a martwy naskórek odpada, jednocześnie będąc zastępowany przez komórki nowej skóry. Regeneracja naskórka jest procesem, który zachodzi dzięki keranocytom – z warstwy podstawnej przemieszczają się one do warstwy rogowej. Tam też obumierają, co przejawia się w wymianie naskórka.

Odbudowie ulega również skóra właściwa z fibroblastami i macierzą. Fibroblasty produkują składniki macierzy, w tym kolagen i elastyny. Proces ten odbywa się jeszcze wolniej i słabiej, dlatego skóra z czasem zaczyna tracić swoją elastyczność i jędrność. Warto podkreślić, że fibroblasty są takimi komórkami skóry, które warunkują jej odpowiednie fizyczne i mechaniczne właściwości. Utrzymują strukturalną integralność tkanek.

Muszą minąć mniej więcej 4 tygodnie od chwili pojawienia się uszkodzenia do naprawy skóry. Można jednak przyspieszać procesy regeneracyjne, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki i poddając się zabiegom kosmetycznym w gabinetach kosmetycznych.

Na czym polega medycyna regeneracyjna?

Zabiegi urodowe zaliczane do medycyny regeneracyjnej ukierunkowane są na wspomaganie naturalnych procesów naprawczych i odbudowujących, które zachodzą w tkankach ciała człowieka. Mogą to być jednocześnie zabiegi medycyny estetycznej jak i zabiegi dermatologiczne, które mają za zadanie walkę np. z efektami występowania różnych chorób skóry. 

Zabiegi zmierzające do lepszej regeneracji skóry obejmują:

W metodach autologicznych wykorzystuje się różne preparaty odbudowujące warstwy skóry, w tym środki pozyskiwane z tkanek pacjenta. Najpowszechniejsze są obecnie zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, które uzyskuje się z krwi pobranej od pacjenta. Można stosować także komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej. Preparaty te wprowadza się w głąb skóry drogą iniekcji np. w trakcie mezoterapii bezigłowej lub igłowej.

Mezoterapia jest nieinwazyjną metodą stosowaną przy rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Pozwala na opóźnienie procesów starzenia się. Technika ta polega na wykorzystaniu mikronakłuć, aby uzyskać naturalną odpowiedź skóry do stymulowania jej komórek do odnowy.

Wszystkie zabiegi podejmowane w medycynie regeneracyjnej powinny pobudzać skórę a właściwie jej fibroblasty do produkcji dwóch ważnych składników – elastyny i kolagenu. To one odpowiadają za ujędrnienie, lepsze napięcie i zagęszczenie. Dzięki takim zabiegom biostymulacyjnym można uzyskać długofalowe, pożądane rezultaty, ale na ich pojawienie się trzeba poczekać. Skóra będzie się bowiem regenerować przez 3-6 miesięcy.

Zabiegi laserowe

Można zastosować zabiegi laserowe, gdzie stymulatorem pożądanych zmian w tkankach jest energia laserowa lub fal radiowych. Laser frakcyjny CO2 lub laser tulowy dają bardzo dobre efekty, ponieważ dzięki nim powstają kontrolowane mikrouszkodzenia skóry – inicjują jej przebudowę i zagęszczenie. Laseroterapia ma wszechstronne działanie hamujące procesy starzeniowe. Poprawia strukturę skóry, usuwa zmarszczki, napina twarz i ujędrnia ją.

Mezoterapia i zabiegi mikroigłowe

Dodatkowo może być przeprowadzona mezoterapia czy zabiegi mikroigłowe. Powstałe w ten sposób mikrouszkodzenia zaktywizują naturalne procesy naprawcze. Mikroigłowa fala radiowa jest zabiegiem mikronakłuwania skóry igłami o regulowanej głębokości wkłucia, które emitują fale radiowe. Doprowadzają one do skrócenia włókien kolagenowych, co daje rezultat w postaci poprawy napięcia. Energia fal radiowych pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Sam fakt mechanicznego nakłuwania skóry powoduje jej przebudowę i wznowienie procesów regeneracyjnych.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne z zastosowaniem stabilizowanego mocznika, które łączą w sobie kwasy TCA, migdałowy i kojowy, są w stanie także bardzo skutecznie pobudzić procesy regeneracji i rewitalizacji skóry. Zabiegi nie powodują jednocześnie podrażnień i zaczerwienienia skóry, wykazując działanie ujędrniająco-liftingujące, regenerujące i anty-aging. Dochodzi do złuszczenia martwego naskórka, co zapewnia szybką regenerację skóry. 

Wszystkie takie zabiegi celowo wywołują kontrolowane uszkodzenia skóry, aby uruchomiła się jej regeneracja. W parze z odpowiednią pielęgnacją może to wszystko wspomóc wydajnie regenerację skóry twarzy. 

Jakie efekty osiąga się przy zastosowaniu regeneracji skóry?

Przy wykonaniu odpowiednich dla danego pacjenta zabiegów medycyny regeneracyjnej można osiągnąć wiele korzystnych efektów a wśród nich:

  • poprawę jakości i gęstości skóry,

  • opóźnienie procesów starzenia się skóry,

  • uzyskanie efektu odmłodzenia skóry,

  • naturalny lifting.

Regeneracja skóry uzyskiwana jest w ramach różnych zabiegów, mniej lub bardziej inwazyjnych. Rezultatem jest widoczne, ale nieprzerysowane odmłodzenie i pozbycie się zmarszczek z powierzchni skóry. 

Najlepsze efekty w regeneracji skóry daje połączenie różnych praktyk zabiegowych ze sobą oraz stosowanie produktów pielęgnacyjnych – nawilżających i natłuszczających, odbudowujących skórę od zewnątrz. Medycyna dostarcza nam coraz to nowych sposobów na regenerację skóry nie tylko takich, w których procesy odnowy są ukierunkowane na dobry efekt estetyczny, ale i takich, które mają wspomóc i przyspieszyć procesy gojenia. 

 Źródła:

Artykuły powiązane

Ciało

Lipoliza iniekcyjna - co to jest

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.

Ciało

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Ciało

Pękająca skóra na dłoniach

Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.

Artykuły polecane dla Ciebie