Czy wiesz ile czasu Twoje dziecko spędza wpatrując się w ekran? Telefony, komputery, telewizja... to rzeczywistość, która wciąga dzieci w wirtualny świat na wiele godzin.

Ważne jest nie tylko to co dziecko ogląda, ale też czas, który spędza skupiając wzrok na ekranach urządzeń elektronicznych. Problem dostrzega się między innymi w USA gdzie wyniki badań dają obraz dzieci i młodzieży uzależnionej od szklanych ekranów. Już dzieci do ósmego roku życia patrzą w ekran blisko 2.5 godziny dziennie, w zdecydowanej większości czasu samotnie. Amerykańskie dziecko w przedziale wiekowym 8-12 lat, patrzy średnio w ekran ponad cztery godziny dziennie. Czy wiesz jak jest u Ciebie w domu?

Ekran - życie nastolatków
Telefony komórkowe to dziś podstawowe „ekranowe” gadżety nastolatków. Do tego dochodzą komputery osobiste, komputery w domu czy szkole i oczywiście telewizja. Gry, video, filmy, portale społecznościowe  - świat milionów nastolatków opiera się na patrzeniu w ekran. W kategorii nastolatków od 14. do 18 roku życia raport Common Sense Media wylicza, że to w USA aż 6 godzin i 40 minut dziennie! Przy kilkunastu procentach młodzieży mniej zaangażowanej w elektroniczny świat, istnieje też spora grupa uzależnionych, których dzienna dawka patrzenia w ekrany to kilkanaście godzin. 

Świat poza ekranem
Warto zadbać o swoje dziecko i sprawdzić ile czasu zajmują mu szklane ekrany. Autorzy badań, powołując się na Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrów przestrzegają, by dzieci poniżej 18. miesięcy przed ekran nie dopuszczać. Później warto mieć świadomość w jaki sposób i jak długo, dziecko gra, ogląda czy korzysta z internetu. Warto też pokazywać mu świat poza szklanym ekranem i zachęcać do aktywności nie tylko wirtualnej. Jeśli dostrzegasz problem lub obawiasz się, że dziecko jest uzależnione - skonsultuj się ze specjalistą. Twoja reakcja lub jej brak może zaważyć na całym jego życiu.