Czy wiesz ile czasu Twoje dziecko spędza wpatrując się w ekran? Telefony, komputery, telewizja... to rzeczywistość, która wciąga dzieci w wirtualny świat na wiele godzin.
Ważne jest nie tylko to co dziecko ogląda, ale też czas, który spędza skupiając wzrok na ekranach urządzeń elektronicznych. Problem dostrzega się między innymi w USA gdzie wyniki badań dają obraz dzieci i młodzieży uzależnionej od szklanych ekranów. Już dzieci do ósmego roku życia patrzą w ekran blisko 2.5 godziny dziennie, w zdecydowanej większości czasu samotnie. Amerykańskie dziecko w przedziale wiekowym 8-12 lat, patrzy średnio w ekran ponad cztery godziny dziennie. Czy wiesz jak jest u Ciebie w domu?
Ekran - życie nastolatków
Telefony komórkowe to dziś podstawowe „ekranowe” gadżety nastolatków. Do tego dochodzą komputery osobiste, komputery w domu czy szkole i oczywiście telewizja. Gry, video, filmy, portale społecznościowe - świat milionów nastolatków opiera się na patrzeniu w ekran. W kategorii nastolatków od 14. do 18 roku życia raport Common Sense Media wylicza, że to w USA aż 6 godzin i 40 minut dziennie! Przy kilkunastu procentach młodzieży mniej zaangażowanej w elektroniczny świat, istnieje też spora grupa uzależnionych, których dzienna dawka patrzenia w ekrany to kilkanaście godzin.
Świat poza ekranem
Warto zadbać o swoje dziecko i sprawdzić ile czasu zajmują mu szklane ekrany. Autorzy badań, powołując się na Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrów przestrzegają, by dzieci poniżej 18. miesięcy przed ekran nie dopuszczać. Później warto mieć świadomość w jaki sposób i jak długo, dziecko gra, ogląda czy korzysta z internetu. Warto też pokazywać mu świat poza szklanym ekranem i zachęcać do aktywności nie tylko wirtualnej. Jeśli dostrzegasz problem lub obawiasz się, że dziecko jest uzależnione - skonsultuj się ze specjalistą. Twoja reakcja lub jej brak może zaważyć na całym jego życiu.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Czym kierować się przy wyborze tranu dla dziecka? Podpowiadamy!
Tran to tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. Jest ceniony względu na swoje właściwości zdrowotne i zawarte w nim witaminy.
Jakie są objawy gestozy w ciąży? Sprawdź!
Gestoza (zatrucie ciążowe) obecnie nazywana jest stanem przedrzucawkowym. Jest to zespół objawów, na który składa się nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz obrzęki.
Rak piersi w ciąży
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu.
Czy Twojemu dziecku grozi nadwaga?
Nowoczesna medycyna pozwoli ocenić zagrożenie otyłością i da wiedzę potrzebną by pomóc swojemu dziecku wejść w dorosłość bez zbędnego balastu.
Jakie mogą być konsekwencje zamartwicy urodzeniowej?
Zamartwica to ciężki stan dziecka, będący skutkiem niedotlenienia. Może do niego dojść podczas ciąży, podczas porodu lub zaraz po nim.