Mały wielki sportowiec

Ciąża i dziecko

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko ma szanse na wielką sportową karierę, to Ty musisz podjąć właściwą decyzję. Z pomocą przychodzą badania genetyczne - pisze w kolejnym felietonie Krzysztof Łoniewski - dziennikarz sportowy Polskiego Radia.

O tym, że sport ma kluczowe znaczenie dla harmonijnego rozwoju dzieci opowiadał na naszych łamach Jerzy Dudek. Zgadzamy się z byłym bramkarzem reprezentacji Polski i Liverpoolu co do joty i idziemy krok dalej. Dudek, choć sam profesjonalista z krwi i kości, namawiał do sportowej aktywności dzieciaków na co dzień. Do sportu amatorskiego mówiąc w skrócie. Co w sytuacji gdy zorientujemy się, że nasza pociecha ma więcej talentu i zadatki na to, żeby wyrósł z niego sportowiec?

Świetnie gdy kroczy wtedy prostą drogą. Nie ma chwil zwątpienia, nie chce nagle rezygnować z treningów, nie trzeba go przekonywać, że musi się właściwie odżywiać itd. Co w sytuacji kiedy wiemy, że mamy brylant, a on zmienia zdanie i już nie chce być sportowcem? Czytając biografie mistrzów, np. tenisowych jak Andre Agassi, rodzic nie może mieć dylematów. Trzeba przycisnąć i poczekać, aż smarkaczowi miną fanaberie. Już słyszę protest, zwłaszcza czytających tekst zatroskanych Mam. Tak nie można. Nic na siłę, to nieludzkie. To przecież dziecko. Też się buntowałem dopóki nie porozmawiałem ze świetną ortopedką. Leczy sportowców. Tych młodocianych też. Sama sport w dzieciństwie uprawiała. - Jeżeli chcesz, żeby twój syn był profesjonalistą, żeby żył ze sportu to na początku ty decydujesz. On jest smykiem. Dziś mu się chce, jutro nie. Są dyscypliny, jest ich zresztą coraz więcej, w których odpowiedni intensywny trening musi być dozowany od najmłodszych lat. Inaczej nie zdąży się potem nadrobić zaległości. Oczywiście mówimy o sytuacji kiedy widzimy w dzieciaku nieprzeciętny talent i chcemy,żeby poszło drogą pełnego profesjonalizmu - zaznaczyła moja pani doktor.

Żyjemy w ciekawych czasach. Często korzystamy z ułatwień jakie niesie technologia. W tym przypadku mowa o medycznej. Można się podeprzeć badaniami genetycznymi i spokojnie, nikt nie będzie na naszym dziecku eksperymentował. Służą one tylko temu, żebyśmy dowiedzieli się czy dziecko jest predestynowane do uprawiania sportu i w stronę jakich dyscyplin powinniśmy je skierować. Wiadomo, że świetnym pływakiem zostanie raczej młodzieniec wysoki z dużymi stopami i dłońmi. Z drugiej strony Leo Messi ze swoimi warunkami fizycznymi nie powinien pasować do futbolu. Dlatego właśnie badania genetyczne, określające genetyczne predyspozycje do sportu, to dobry pomysł, bo rodzic, choć kocha jak nikt, akurat w tej sprawie może się pomylić. 

Krysztof Łoniewski

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie