Otyłosć dzieci rośnie

Ciąża i dziecko

W 2016 roku liczba otyłych dzieci i nastolatków na świecie wzrosła do 124 milionów. To 10 razy więcej niż 40 lat temu, w 1975 roku, gdy było ich około 11. milionów. Takie zestawienie zaprezentowano w raporcie naukowego czasopisma medycznego „Lancet” .

Dane są przerażające, dlatego należy zwracać uwagę na to, co jemy i czym karmimy nasze pociechy. Według raportów cytowanych przez CNN otyłość stwierdzono globalnie wśród 5,6 % dziewczynek i 7,8 % chłopców. W raporcie czytamy, że ponad 20 procent dzieci między 5. a 19. rokiem życia, w Stanach Zjednoczonych, na Karaibach i Bliskim Wschodzie jest otyłych.

- Przez cztery ostatnie dekady otyłość wśród dzieci i młodzieży wrosły w skali globalnej. Ten trend się utrzymuje, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie. Niedawno odnotowano poprawę sytuacji w państwach o wysokim dochodzie, mimo to poziom otyłości jest niedopuszczalnie wysoki - mówi prof. Majid Ezzati, z College London, który prowadził badania.

Otyłość dzieci powoduje ryzyko u dorosłych

W większości przypadków z otyłych dzieci wyrastają otyli dorośli. U takich ludzi wzrasta ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów. Jednocześnie potencjalny wpływ powyższych przewlekłych schorzeń stwarza większe obciążenia dla systemów opieki zdrowotnej państw. - Obserwujemy bardzo niepokojące sygnały od lekarzy pediatrów, którzy przyjmują dzieci nawet w wieku 7 lat z cukrzycą typu 2. - tłumaczy Temo Waqanivalu, urzędnik ds. chorób niezakaźnych w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Rozwiązania

- Obecnie określamy wielkość problemu, ale dane potwierdziły jedynie to, co już wiedzieliśmy. Chcemy wymusić działania polityczne na władzach państwowych tak, by poprawić sytuację - powiedział Waqanivalu. Specjalista wyjaśnił, że istnieją sprawdzone metody przyczyniające się do zmniejszenia wskaźników otyłości. Należą do nich między innymi ograniczenie wprowadzania do obrotu produktów niezdrowych dla dzieci oraz polityka zwiększania aktywności fizycznej w szkołach.

Zanim sprawą zajmą się państwowe instytucje warto samemu zadbać o zdrową przyszłość dla swojego dziecka. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowe nawyki żywieniowe to w przypadku naszych pociech zadanie przede wszystkim dla rodziców.

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie