Piasek w oku dziecka - co robić?
Podczas wakacji zdarza się, że do oczu dziecka dostaje się piasek. Czy to poważne zagrożenie?
Na szczęście nie. Większości z nas dostał się kiedyś piasek do oka, a wciąż żyjemy i widzimy. Nic poważnego się z naszym wzrokiem czy oczami nie stało. Oczywiście przede wszystkim nie należy panikować i zachować spokój oraz postępować według wskazań.
Co powinno się zrobić w takiej sytuacji?
W pierwszym odruchu powinniśmy przepłukać oko czystą wodą, najlepiej z butelki. Pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać do tego wody z pobliskiego akwenu. Taka woda zawiera bardzo dużo bakterii, a co gorsza znajdują się w niej pasożyty, takie jak acanthamoeba, które mogą po prostu zniszczyć wzrok. Płuczemy oko wodą, a następnie staramy się powstrzymać dziecko przed tarciem. Jest to naturalny odruch dziecka, a zakazanie może wywołać płacz, co paradoksalnie pomoże pozbyć się piasku z oczu. Osiągniemy w ten sposób zamierzony efekt.
Kiedy powinno się zgłosić do lekarza?
To, co może nas skłonić do szukania pomocy u okulisty to fakt, że mimo naszych zabiegów dziecko dalej trze oczy i jest niespokojne. Wówczas szukajmy wsparcia, bo może się okazać, że niedostatecznie wypłukaliśmy piasek lub ewentualnie w oku są grubsze fragmenty, które bez fachowej pomocy nie zostaną usunięte. Lekarz okulista zajrzy do oka i w razie potrzeby wypłucze pozostałe ziarenka piasku. Dodatkowo może przepisać krople do oczu lub maści.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jakie mogą być konsekwencje zamartwicy urodzeniowej?
Zamartwica to ciężki stan dziecka, będący skutkiem niedotlenienia. Może do niego dojść podczas ciąży, podczas porodu lub zaraz po nim.
Rak piersi w ciąży
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu.
Czym kierować się przy wyborze tranu dla dziecka? Podpowiadamy!
Tran to tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. Jest ceniony względu na swoje właściwości zdrowotne i zawarte w nim witaminy.
Jakie są objawy gestozy w ciąży? Sprawdź!
Gestoza (zatrucie ciążowe) obecnie nazywana jest stanem przedrzucawkowym. Jest to zespół objawów, na który składa się nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz obrzęki.
Czy Twojemu dziecku grozi nadwaga?
Nowoczesna medycyna pozwoli ocenić zagrożenie otyłością i da wiedzę potrzebną by pomóc swojemu dziecku wejść w dorosłość bez zbędnego balastu.