Piasek w oku dziecka - co robić?

Ciąża i dziecko

Podczas wakacji zdarza się, że do oczu dziecka dostaje się piasek. Czy to poważne zagrożenie?

Na szczęście nie. Większości z nas dostał się kiedyś piasek do oka, a wciąż żyjemy i widzimy. Nic poważnego się z naszym wzrokiem czy oczami nie stało. Oczywiście przede wszystkim nie należy panikować i zachować spokój oraz postępować według wskazań.

Co powinno się zrobić w takiej sytuacji?

W pierwszym odruchu powinniśmy przepłukać oko czystą wodą, najlepiej z butelki. Pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać do tego wody z pobliskiego akwenu. Taka woda zawiera bardzo dużo bakterii, a co gorsza znajdują się w niej pasożyty, takie jak acanthamoeba, które mogą po prostu zniszczyć wzrok. Płuczemy oko wodą, a następnie staramy się powstrzymać dziecko przed tarciem. Jest to naturalny odruch dziecka, a zakazanie może wywołać płacz, co paradoksalnie pomoże pozbyć się piasku z oczu. Osiągniemy w ten sposób zamierzony efekt.

Kiedy powinno się zgłosić do lekarza?

To, co może nas skłonić do szukania pomocy u okulisty to fakt, że mimo naszych zabiegów dziecko dalej trze oczy i jest niespokojne. Wówczas szukajmy wsparcia, bo może się okazać, że niedostatecznie wypłukaliśmy piasek lub ewentualnie w oku są grubsze fragmenty, które bez fachowej pomocy nie zostaną usunięte. Lekarz okulista zajrzy do oka i w razie potrzeby wypłucze pozostałe ziarenka piasku. Dodatkowo może przepisać krople do oczu lub maści.

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie