Pora na dobranoc...

Ciąża i dziecko

Położyłaś swoją pociechę spać, wcześniej nakarmiłaś i wykąpałaś. Czy zastanawiałaś się kiedyś jak postępują ze swoimi dziećmi rodzice na całym świecie?

autor:
Redakcja enelzdrowie

Pora do spania

Jak wynika z badań amerykańskich naukowców czas, w którym dzieci układane są do snu, miejsca w których śpią, a także sposób w jaki do snu są przygotowywane jest bardzo zróżnicowany pomiędzy różnymi krajami i przedstawicielami różnych kultur. Psycholog kliniczny, profesor Uniwersytetu św. Józefa w Filadelfii Jodi Mindell, wraz ze swoim zespołem, przeanalizowała odpowiedzi udzielone w ankiecie przez rodziców blisko 30 tysięcy niemowląt i małych dzieci do lat 3, dotyczące snu ich pociech. Wyniki badań, opublikowane 
w czasopiśmie Sleep Medicine były dużym zaskoczeniem. Pierwotnie, Mindell spodziewała się 10-15 minutowych różnic w godzinach rozpoczynania snu przez dzieci. Okazało się jednak, że rozbieżności te są dużo większe, rzędu nawet 2,5 godziny.

Najwcześniej, bo około 19.30 chodzą spać dzieci z Nowej Zelandii, a najpóźniej, bo nawet po 22 maluchy z Hongkongu. Różnice w porach snu wśród niemowląt i dzieci do lat 3 zaobserwowała także inna amerykańska profesor Sara Harkness, której badania skoncentrowały się na krajach europejskich. Według niej najpóźniej, bo nawet około 23 do snu swoje dzieci kładą rodzice hiszpańscy, a najwcześniej, bo już około 18.30 -  Holendrzy.

Co robimy przed snem?

Nie tylko pory snu dzieci są odmienne dla poszczególnych krajów. Również czynności wykonywane przed snem są różne. Wspólnym mianownikiem dla rodziców niezależnie od szerokości geograficznej jest karmienie swojego potomstwa. Może to być karmienie piersią, butelką czy zaserwowanie maluchowi jego ulubionych przekąsek. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Kąpiel, która w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się na poziomie 60%,  w Wielkiej Brytanii 81%, nie jest już tak powszechna w krajach azjatyckich. Przed snem dzieci kąpie tylko 13 % hinduskich rodziców i tylko 6% Indonezyjczyków, zamiast tego ich dzieci zazwyczaj kąpią się rano lub o innej porze dnia. Prócz tego, przed snem np. Amerykanie śpiewają kołysanki i czytają książki, a blisko 30% Filipińczyków wspólnie się modli.

Spanie razem czy osobno?

Naukowcy analizowali też aspekt dzielenia łóżka ze swoją pociechą w rodzinach zamieszkujących różne części świata. Koreańczycy bardzo często śpią ze swoimi dziećmi w jednym łóżku. Z kolei Holendrzy, wręcz przeciwnie, pozostawiają dzieci w ich pokojach, aby uczuły się zasypiać same. Członkowie rodzin azjatyckich śpią często całą rodziną w jednym pokoju. Rodzicie małych dzieci z krajów europejskich często choćby przez część nocy śpią ze swoimi pociechami.
Co do jednego naukowcy są jednak zgodni. Zapewnienie regularnego, codziennego powtarzania przed snem schematów pozytywnie wpływa nie tylko na jakość snu dziecka, ale także na jego rozwój. Poprawiają się między innymi zdolności czytania i pisania, możliwości językowe oraz umiejętność zatroszczenia się o samego siebie.

 

Kolorowych snów!

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie