Każdy rodzic chce jak najlepiej dbać o zdrowie swojego dziecka. Dlatego też jest świadom, że co jakiś czas należy je zaszczepić. Kiedy nadchodzi ku temu pora, zaczynamy szukać informacji. Jakie szczepienia dla dzieci są obowiązkowe? Na co zaszczepić dziecko oraz kiedy to zrobić?

Z pomocą przychodzi nam Główny Inspektorat Sanitarny, który regularnie publikuje tak zwany Kalendarz Szczepień. Jest to przygotowana przez specjalistów lista szczepień obowiązkowych, finansowanych przez państwo oraz szczepień zalecanych, które nie są opłacane z publicznych środków. O ile korzystanie ze szczepień obowiązkowych nie powinno podlegać dyskusji, to lista szczepień dodatkowych niejednego rodzica przyprawi o zawrót głowy. Wszystko dlatego, że zalecanych szczepień jest po prostu dużo i ciężko jest wybrać odpowiednie dla naszego dziecka. Należy pamiętać, że szczepienie dzieci każdorazowo powinno być konsultowane z lekarzem. To on dobierze najlepszy wariant szczepionki dla naszej pociechy.

Obowiązkowe szczepionki dla dzieci

W ciągu całego okresu wychowywania naszego dziecka, mamy obowiązek zaszczepić je aż na dziesięć różnych chorób, przy czym szczepionki podaje się w kilku dawkach. Obowiązkowo, ale i bezpłatnie musimy zaszczepić dziecko przeciwko:

- gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW t. B) – pierwsza dawka podawana jest noworodkowi jeszcze przed upłynięciem pierwszej doby od urodzenia, drugą porcję podaje się razem z pierwszą dawką szczepionki DTP, a trzecią po 6 tygodniach od drugiej;

- błonicy, krztuścowi, polio, tężcowi, zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib) - pierwsza dawka szczepionki tzw. skojarzonej DTP podawana jest dziecku w drugim miesiącu życia:, między 6 a 8 tygodniem i jednocześnie po 6 tygodniach od szczepienia na gruźlicę, drugą dawkę dziecko otrzymuje po 6 tygodniach od pierwszej, a trzecią po jeszcze 6 kolejnych;

- odrze, śwince, różyczce – po raz pierwszy szczepionkę skojarzoną MMR-II lub Priorix dziecko przyjmuje w wieku 13-14 miesięcy, fakt przebycia wcześniej jednej z chorób nie uniemożliwia przyjęcia szczepienia, aczkolwiek musi zostać skonsultowany z lekarzem, druga dawka szczepionki podawana jest w wieku 10 lat, natomiast trzecia w 12 roku życia.

Dodatkowe szczepienie dzieci

Poza obowiązkowymi szczepieniami, mamy możliwość dodatkowego zaszczepienia nie tylko swoich dzieci, ale również siebie samych. Najpopularniejszymi dodatkowymi szczepieniami są te przeciw:

- pneumokokom – są to bakterie odpowiedzialne za takie choroby jak posocznica czy zapalenie opon mózgowych. Zaszczepić możemy dziecko już od drugiego miesiąca życia. Ilość dawek uzależniona jest od wieku pacjenta oraz indywidualnych predyspozycji. Cena jednej dawki tej szczepionki wynosi 320 około złotych.

- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW t. A) – zarażenie następuje wskutek spożycia zanieczyszczonego jedzenia, np. nieumytych owoców. Szczepionka działa przez rok, następnie trzeba ją powtórzyć. Cena plasuje się w okolicach 120 złotych.

- rotawirusom – są to drobnoustroje powodujące grypę jelitową. Szczepienie to nie jest tradycyjnie wstrzykiwane do krwi, ale podawane w formie preparatu, doustnie. Cena wynosi około 400 złotych.

- kleszczowemu zapaleniu mózgu – zalecane przede wszystkim osobom lubiącym przebywać w lesie, bądź wysokich trawach. Szczepionkę podaje się w czterech dawkach. Odstępy pomiędzy pierwszymi trzema dawkami wynoszą 3 miesiące, natomiast czwartą dawkę podaje się po 12 miesiącach. Taki zabieg uodparnia nas na 3 lata. Cena szczepionki oscyluje w okolicach 80 złotych.

Popularność dodatkowych szczepień w naszym kraju stale rośnie. Poza najpopularniejszymi, wymienionymi wyżej szczepieniami, warto śledzić komunikaty Ministerstwa Zdrowia. Omawia się w nich aktualne zagrożenia i płynące z nich wskazania co do szczepień. Zaleca się też specjalne szczepienia dla osób podróżujących do krajów Afrykańskich czy w głąb Azji.

Możliwości, które daje nam współczesna medycyna w zakresie wspierania odporności są naprawdę duże. Należy pamiętać, że decyzję o szczepieniu powinniśmy każdorazowo skonsultować z lekarzem. Wszak szczepionka, tak jak każdy produkt medyczny, źle zastosowana może nie tylko nam nie pomóc, ale nawet zaszkodzić.