Kręgosłup dziecka w fazie wzrostu, przy nieodpowiednich obciążeniach jest podatny na utrwalone wady postawy. Jaką torbę wybrać dla dziecka by nie narażać się na kłopoty?
Dziecko, które do szkoły będzie chodzić z nieodpowiednią torbą, jest narażone choćby na boczne skrzywienie kręgosłupa, czy okrągłe plecy. Ważne by zadbać o to już dziś, bo ewentualne zaniedbania mogą kosztować zdrowie Twojego dziecka w przyszłości. Zaburzenia postury, które pojawią się teraz, z biegiem lat będą sprzyjać przeciążeniom narządów ruchu, czyli narażą organizm na szybsze zmiany zwyrodnieniowe. W konsekwencji pojawia się ból i poważne kłopoty ze zdrowiem.
Jaką torbę wybrać?
Wybierając szkolną torbę dla dziecka, wybieraj z troską o kręgosłup swojej pociechy. Nie kupuj torby jednostronnej, na ramię, która w fazie wzrostu będzie przyczyniać się do powstawania wad kręgosłupa. Lepszy będzie dobrze usztywniony tornister lub plecak. Dodatkowy pasek, który przytrzymuje plecak na poziomie pasa, może pomóc i rozłożyć nieco ciężar pomocy naukowych. Właściwy plecak lub tornister nie powinien być od dziecka szerszy i powinien zaczynać się na linii pleców i kończyć poniżej szyi. Ważne też, by był dopasowany do kręgosłupa dziecka i posiadał wyprofilowanie, szczególnie na odcinku lędźwiowym.
Rozwiązaniem jest także torba na kółkach, jej minusem może jednak okazać się jej ciężar, szczególnie zimą, przy padającym śniegu. Przed zakupem warto też zastanowić się czy dziecko nie będzie miało kłopotów z noszeniem torby np. po schodach w szkole lub po drodze.
Niezależnie od tego jak dobrą torbę kupisz, warto jest odwiedzić z dzieckiem specjalistę - lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę, który oceni posturę i wskaże ewentualne zagrożenia. Poradzi też, w jaki sposób zadbać o to, by Twoje dziecko rosło prawidłowo i jak najdłużej cieszyło się zdrowiem. Dobrze zatroszczyć się o to już teraz.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Rak piersi w ciąży
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu.
Jakie mogą być konsekwencje zamartwicy urodzeniowej?
Zamartwica to ciężki stan dziecka, będący skutkiem niedotlenienia. Może do niego dojść podczas ciąży, podczas porodu lub zaraz po nim.
Jakie są objawy gestozy w ciąży? Sprawdź!
Gestoza (zatrucie ciążowe) obecnie nazywana jest stanem przedrzucawkowym. Jest to zespół objawów, na który składa się nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz obrzęki.
Czy Twojemu dziecku grozi nadwaga?
Nowoczesna medycyna pozwoli ocenić zagrożenie otyłością i da wiedzę potrzebną by pomóc swojemu dziecku wejść w dorosłość bez zbędnego balastu.
Czym kierować się przy wyborze tranu dla dziecka? Podpowiadamy!
Tran to tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. Jest ceniony względu na swoje właściwości zdrowotne i zawarte w nim witaminy.