Dyscypliny mogą się zmieniać i jest to zupełnie naturalne, jednak potrzeba ruchu zaszczepiona we wczesnym wieku, ukształtuje podeście do aktywności fizycznej na całe życie – mówi Katarzyna Maksymowska-Zborowska psycholog sportowy Enel-sport.

 

Zamiast narzucać, pokaż dziecku możliwości; to jedno z największych wyzwań, przed którym stają rodzice. Fakt, że oni w każdej wolnej chwili biegają, nie znaczy, że ich dziecko także pokocha ten sport.  Co więcej, jeśli poczuje, że jest zmuszane do ulubionej rodzinnej aktywności, może bardzo łatwo zrazić się do sportu. – Ważne jest, by w dziecku wyrobić nawyk aktywności sportowej. Tylko tyle lub aż tyle. Dyscypliny mogą się zmieniać i jest to zupełnie naturalne, jednak potrzeba ruchu zaszczepiona we wczesnym wieku, ukształtuje podeście do aktywności fizycznej na całe życie – mówi Katarzyna Maksymowska-Zborowska psycholog sportowy ENEL-SPORT.

 

Kto od dziecka jest aktywny fizycznie, lepiej radzi sobie w dorosłym życiu  i wyróźnia się na tle rówieśników. Sport rozwija zdrową rywalizację, która pomaga w osiąganiu sukcesów zarówno w szkole, jak i w pracy. Podobnie jest z umiejętnością pracy zespołowej.

Aktywność fizyczna poprawia kondycję ciała i umysłu. Sprawia, że jesteśmy bardziej wytrzymali także na stres i krytykę. Zapobiega wadom postawy i otyłości, co wpływa na pewność siebie i otwartość w stosunku do innych ludzi. Mały atleta może więc w dorosłym życiu wcale nie zajmować się sportem wyczynowo, ale cechy nabyte podczas aktywnego dzieciństwa z pewnością ułatwią mu start w dorosłe życie. Sportowe predyspozycje dziecka można określić dzięki badaniom genetycznym.