10 powodów by jeść jarmuż
Od tysięcy lat jarmuż pomaga w zachowaniu zdrowia, będąc smacznym składnikiem i dodatkiem. Pasuje zarówno do sałatki, jak i owocowego soku, który wzbogaci nie tylko o ciekawy smak!
Jarmuż w polskiej kuchni ceniony był pod koniec XIV wieku, znano go i podawano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Jest warzywem z rodziny krzyżowych, a więc tej, która w swoich szeregach ma również kapustę, brokuły i brukselkę. Co zyskujemy włączając do jadłospisu jarmuż?
1. Błonnik pokarmowy usprawniający pracę przewodu pokarmowego
2. Potas zapewniający prawidłową pracę serca
3. Żelazo wchodzące w skład czerwonych krwinek
4. Wapń budujący kości i zęby
5. Witaminy: A, E, C, B1, B2, kwas foliowy
6. Jarmuż zmniejszona ryzyko wystąpienia nowotworów
7. Działa przeciwzapalnie
8. Ochrania przed wrzodami żołądka i wspomaga leczenia zakażeń Helicobacter pylori
9. Wzrasta stężenie cholesterolu HDL „dobrego” i spada stężenia cholesterolu LDL „złego”
10. Obniża ciśnienie tętnicze
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?