Brownie z buraka!

Dieta i odżywianie

 Kto lubi czekoladowe ciasta, ale unika zapychania się słodyczami, tym razem może zrobić wyjątek. Przedstawiamy prosty i rewelacyjny przepis na brownie z buraka.

 Czy słodycze to samo zło i chcąc się zdrowo odżywiać musimy z nich całkowicie rezygnować? Otóż nie. Możemy sobie pozwolić na kawałek ciasta, które przygotujemy w wersji „fit”. Modyfikacja polegać będzie na zastąpieniu surowców o znikomej wartości odżywczej tymi, które dostarczą nam witamin czy składników mineralnych, ale też pozwolą na zmniejszenie wartości kalorycznej takiej słodkości. Poniżej pomysł na brownie z buraka, w którym masło o wysokiej wartości energetycznej oraz częściowo cukier ustępują miejsca burakom będącym źródłem żelaza, potasu, kwasu foliowego, antyoksydantów oraz składników wspomagających wytwarzanie czerwonych krwinek.

 Składniki:

4 małe ugotowane buraki

3 jajka

½ łyżeczki cynamonu

¼ szklanki kakao

4 łyżki cukru trzcinowego

½ szklanki mąki kokosowej

½ łyżeczki proszku do pieczenia

2 łyżki rodzynek

1 tabliczka gorzkiej czekolady 70%

Szczypta soli

Można dodać również kilka posiekanych orzechów, które będą źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 180⁰C. Formę o wymiarach 20x20cm wyłożyć papierem do pieczenia. Buraki, jajka, cynamon, sól, kakao i cukier zmiksować na gładką masę. Mąkę kokosową wymieszać z proszkiem do pieczenia, rodzynkami oraz posiekaną czekoladą. Dodać do masy burakami. Całość dobrze wymieszać i przelać ciasto do przygotowanej formy. Wygładzić wierzch. Piec 25 minut. Kroić wystudzone. Smacznego!

 

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Artykuły polecane dla Ciebie