Co na przejedzenie?

Dieta i odżywianie

Przejedzenie to problem, który towarzyszy nam głównie w okresie świątecznym, ale nie tylko. Znowu zdarzyło Ci się zjeść za dużo i cierpisz z powodu niestrawności? Dowiedz się, jak rozpoznać objawy przejedzenia i jak sobie z nimi poradzić.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Spożycie tłustego i bardzo obfitego posiłku w krótkim czasie często skutkuje serią nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na przejedzenie!

Przejedzenie – objawy

Główne objawy przejedzenia to:

  • ból i uczucie ciężkości w żołądku,
  • mdłości,
  • niestrawność,
  • odbijanie,
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • zgaga (uczucie pieczenia w przełyku).

Co na przejedzenie? Zioła!

Przeciwdziałać objawom przejedzenia możesz, stosując zioła lub gotowe preparaty dostępne w aptekach. Jeśli zdarzy Ci się zjeść za dużo, przygotuj napar z liści mięty pieprzowej: wzmaga ona wydzielanie soku żołądkowego i żółci koniecznych w procesie trawienia. Pomóc mogą także napar z dziurawca i rumianku, który dodatkowo działa rozkurczowo w obrębie przewodu pokarmowego.

Jeśli nie lubisz pić naparów, możesz skorzystać z preparatów w tabletkach. One również zawierają wyciągi roślinne wspomagające trawienie. Najpopularniejsze są te zawierające ostropest plamisty, który znalazł zastosowanie w leczeniu uszkodzeń wątroby i zaburzeń jej czynności, również po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.

Innym preparatem roślinnym stosowanym w niestrawności jest wyciąg z karczocha, który, oprócz pobudzania wytwarzania żółci, korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Składnikiem leków na trawienie jest także korzeń rzodkwi czarnej. Te preparaty mają status leków OTC, dlatego są wydawane bez recepty lekarskiej.

Na rynku dostępne są również liczne suplementy diety pomocne przy przejedzeniu. W ich składzie znajduje się na przykład kurkuma – popularna przyprawa, która ułatwia trawienie tłuszczów i zmniejsza uczucie pełności.

Gazy, wzdęcia – co pomoże?

Przejedzenie może się objawiać wzdęciami, czyli nadmiarem gazów obecnych w jelitach. Często towarzyszy im ból o charakterze kolki. Objaw ten łagodzą preparaty z simetikonem. Jest to substancja, która nie ulega wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Jej zadaniem jest rozbijanie pęcherzyków gazu obecnych w jelitach, dzięki czemu są one wydalane. To powoduje ustąpienie napięcia jelit, a także zniesienie bólu i kolek. Ten środek jest bezpieczny i może być stosowany nawet u niemowląt. Pomóc mogą również napar z owoców kopru włoskiego lub z owoców kminku.

Jak zlikwidować zgagę?

Innym objawem towarzyszącym przejedzeniu jest zgaga, czyli uczucie palenia w przełyku, niekiedy również ból nadbrzusza i klatki piersiowej. Przyczyną zgagi jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku.

Zgagę mogą wywoływać szczególnie pokarmy tłuste i ostre, a także cytrusy, kawa czy napoje gazowane. W wypadku zgagi ulgę przyniosą leki zobojętniające kwas żołądkowy oraz działające osłaniająco na błony śluzowe przełyku, żołądka oraz dwunastnicy, do których należą sole wapnia, sodu czy magnezu, dostępne w tabletkach lub w zawiesinie. W zwalczaniu zgagi stosuje się także leki hamujące wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, takie jak ranitydyna czy pantoprazol.

Żadne, nawet najskuteczniejsze leki nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku. Postaraj się zachować umiar przy stole, a unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych. Jeśli zamierzasz zjeść więcej, staraj się robić to w mniejszych porcjach i większych odstępach czasowych!

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Artykuły polecane dla Ciebie