Sen wpływa na nawyki żywieniowe
Wysypiasz się dobrze, czy walczysz z bezsennością? Badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ odpowiedniej ilości snu na nawyki żywieniowe.
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia ilość godzin, dobrej jakości snu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu w ciągu dnia. Zalecenia mówią, że długość snu powinna wynosić od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Jeśli jest mniejsza w następstwie może dopadać Cię zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i apatia. Ma to też swoje skutki w zmniejszonej odporności na infekcje. Obecnie nieodpowiednia ilość snu lub jego brak uznawana jest również za czynnik ryzyka otyłości, chorób sercowo – naczyniowych, upośledzonej tolerancji glukozy i nadciśnienia tętniczego.
Wpływ snu na żywienie
Już wcześniejsze badania wykazały, że niedostateczna ilość snu wpływa na zwiększone uczucie głodu od rana oraz mniejsze ilości wydatkowanej energii i spalanej tkanki tłuszczowej. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Najnowsze doniesienia naukowe z Wielkiej Brytanii uzupełniają wcześniejszą wiedzę i wskazują, że odpowiedniej długości i jakości sen wiąże się ze zmniejszoną ilością spożywanych węglowodanów ogółem i cukrów prostych. U osób, u których udało się wydłużyć sen o 52 do 90 minut lub osiągnąć zalecaną normę snu, spożycie cukrów prostych zmalało o 10g w stosunku do poziomu wyjściowego. W diecie tych osób mniejszy był udział dodawanego cukru, miodu, słodyczy, soków i syropów. Naukowcy planują dalsze badanie związku jakości snu i diety.
Jak poprawić jakość snu?
Jeśli masz problemy ze snem wypróbuj kilku sposobów, które mogą wpłynąć na jego długość i jakość pozytywnie. Ogranicz spożycie kofeiny w godzinach wieczornych, spożywaj posiłki minimum 3 godziny przed snem, stosuj metody relaksacyjne, np. relaksującą kąpiel przed snem. Zadbaj o aktywność fizyczną:dobrą porą na ćwiczenia jest godzina 17.00 – 18.00. Prowadź regularny tryb życia i staraj się wstawać o tej samej porze, unikaj drzemek w ciągu dnia, silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń za dnia. Warto też usunąć zegarek z zasięgu wzroku w sypialni. Nie bez znaczenia są również pory pracy przed komputerem i oglądania telewizji, warto tego unikać przynajmniej bezpośrednio godzinę przed snem.
Badania pokazują, że niewielkie zmiany stylu życia mogą pozytywnie wpływać na odżywianie. Pamiętaj, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość snu jest niekorzystna dla funkcjonowania organizmu. Dlatego zachowaj umiar i zgodnie z zasadą złotego środka śpij od 7. do 9. godzin na dobę.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!