Zwiększa się fala niepokojących doniesień związanych z koronawirusem 2019-nCoV, tzw. wirusem z Wuhan, drobnoustrojem wywołującym zapalenie płuc. W Europie laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażenia nowym koronawirusem odnotowano już prawie we wszystkich krajach. Sprawdź czym jest koronawirus i jak się przed nim chronić. Jakie są czynniki sprzyjające zakażeniu, kto jest szczególnie narażony?

Czym są koronawirusy?

Koronawirusy to rodzina wirusów występujących u ssaków i ptaków, wywołujących objawy od lekkiego przeziębienia po ciężką niewydolność oddechową. Chociaż koronawirusy poznano i opisano już w latach 60-tych XX wieku, zaczęło o nich być głośno kilkanaście lat temu, przy okazji epidemii wirusa SARS. Dziś koronawirusy powróciły na pierwsze strony gazet i serwisów internetowych, które ostrzegają przed możliwą pandemią.

Epidemia i pandemia - czym się od siebie różnią?

Według definicji WHO (World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia), epidemia to „występowanie w danej społeczności lub regionie przypadków choroby (...) w liczbie wyraźnie przekraczającej oczekiwane wartości.” Jest to więc nasilenie zachorowań np. na dany typ np. wirusa - i właśnie z tym mamy do czynienia w chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan. Najsłynniejszą epidemią w historii była epidemia dżumy w Europie w XIV wieku. „Czarna śmierć”, jak ją nazywano, pochłonęła około 100 milionów istnień ludzkich.

Pandemia ma natomiast charakter globalny - jest to epidemia, której zasięg geograficzny jest znacznie większy niż dany region czy kraj. Nietrudno więc się domyślić, że przy obecnym rozwoju technologii (m.in. transport lotniczy) niebezpieczeństwo przerodzenia się epidemii w pandemię jest bardzo wysokie. Za największą pandemię uważa się pandemię grypy w 1918 i 1919 roku (tzw. „hiszpanka” - 50 mln. ofiar śmiertelnych), za pandemię uznano także epidemię grypy A/H1N1 w 2009 roku.

Jak możemy się ustrzec przed wirusem 2019-nCoV?

Początkowo sądzono, że wirus z Wuhan jest wirusem odzwierzęcym - czyli takim, który może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Wskazywał na to fakt, że wielu chorych miało kontakt ze zwierzętami z targu rybnego (Wuhan to miasto portowe i jeden z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin). Późniejsze ustalenia (odnotowane przypadki wśród personelu medycznego) zweryfikowały jednak tę hipotezę - wirus może przenosić się z człowieka na człowieka, najprawdopodobniej drogą kropelkową. Objawy zakażenia przypominają z początku objawy zwykłego przeziębienia - takie jak gorączka, katar czy duszności, niekiedy biegunka. Niestety, w tej chwili nie dysponujemy szczepionką przeciwko wirusowi z Wuhan - jedynym środkiem zapobiegawczym jest unikanie kontaktu z chorymi. W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, zaleca się pozostawać w domach, zakazane są zgromadzenia i spotkania towarzyskie w grupach powyżej dwóch osób. Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 to obecnie jedyna znana metoda zatrzymania epidemii.

Co nam grozi?

Od 23. stycznia Wuhan jest obszarem zamkniętym, wstrzymano całkowicie transport publiczny, zamknięto kina i parki rozrywki, z czasem obszar ten zwiększono o pobliskie miejscowości łacznie obejmując obszar zamieszkany przez pond 20 mln. ludzi. Korona wirus 2019-nCoV jest już w Europie, w tym w Polsce. Na terenie naszego kontynentu coraz więcej krajów zamyka szkoły, odwoływane są imprezy masowe, kulturalne, naukowe i sportowe, zamykane są teatry i kina. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u 18% osób chorych wystąpiła ciężka postać choroby. Wciąż nie jest znane żródło zakażeń. Zaleca się szczególne zachowanie środków ostrożności, ścisłe przestrzeganie zasad higieny i unikanie dużych skupisk ludzkich. Profilaktyka odnośnie koronawirusa jest zalecana szczególnie seniorom, osobą z osłabioną odpornością i nałogowym palaczom tytoniu.

Gdzie lepiej nie jechać?

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, nie zaleca się podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.