Nie ma silnego na młodego! Jak młode pokolenie zareaguje na koronawirusa?

Koronawirus

COVID-19, choroba wywołana przez nowego koronawirusa SARS-CoV-2, jest najgroźniejsza dla osób starszych, ale coraz częściej pojawiają się doniesienia dotyczące ciężkiego przebiegu zachorowań u młodych, zdrowych osób (a nawet dzieci), dla których wirus okazał się śmiertelny. Do tej pory przekaz dotyczący ryzyka był jasny - im jesteś starszy, tym bardziej jesteś narażony na szkodliwe działanie koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła młodych ludzi, aby nie postrzegali siebie jako „niepokonanych”. Czy zatem nastolatki i młodzi ludzie powinni zacząć poważniej brać pod uwagę możliwość zachorowania?

dr n. med. Katarzyna Skórzewska, redaktor merytoryczna enel-zdrowie

Statystyki zachorowań ze względu na wiek

Jakie jest więc ryzyko w poszczególnych przedziałach wiekowych? Ogólnie rzecz biorąc pozostaje faktem, że najbardziej narażone na zachorowanie są osoby starsze, zaś pojedyncze przypadki poważnych zachorowań i zgonów wśród młodszego pokolenia to wciąż wyjątki, nie reguła. Udowodniono wyraźny związek między wiekiem a prawdopodobieństwem hospitalizacji z powodu choroby wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2. Ponadto osoby starsze znacznie ciężej przechodzą chorobę, zwykle ze względu na choroby współistniejące, czyli np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, nowotwory czy otyłość.

Statystyki potwierdzają te informacje - w przypadku osób poniżej 50. roku życia, hospitalizacji ze względu na objawy choroby wymagało mniej niż 5%, ale już u osób w wieku 70-79 lat odsetek ten wzrósł do 24%. Podobnie, stan zaledwie 5% hospitalizowanych osób poniżej 40. roku życia określono jako krytyczny, w przypadku osób po 60. roku życia było to już 27%, zaś u osób po 70. roku życia - aż 43%. Natomiast zgodnie z szacunkami opartymi na liczbie przypadków w Chinach i we Włoszech - czyli w dwóch krajach najbardziej dotkniętych pandemią - w przypadku osób powyżej 80. roku życia odsetek ten wynosi już 71%.

Czy nastolatki mogą odetchnąć z ulgą?

Powyższe dane jednoznacznie wskazują na to, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zarówno zachorowania na COVID-19, chorobę spowodowaną zakażeniem przez koronawirus SARS-CoV-2, jak i tego, że będzie miała ona przebieg ciężki. Nie oznacza to jednak, że młodzi ludzie zwolnieni są z zasad zachowania higieny, przestrzegania obostrzeń i wprowadzanych stopniowo przez władze ograniczeń dotyczących zgromadzeń czy przemieszczania się - wręcz przeciwnie. Na młodszym pokoleniu spoczywa ogromna odpowiedzialność społeczna, ponieważ to od ich zachowania zależy skala sukcesu w opanowaniu epidemii: pomimo tego, że choroba ma u nich zwykle przebieg lekki, lub nawet bezobjawowy, mogą być oni nosicielami COVID-19. To właśnie ta grupa wiekowa powinna najbardziej rygorystycznie stosować się do wszelkich zaleceń, tak aby bezwiednie nie przenieść wirusa na ukochanego dziadka, miłą sąsiadkę-staruszkę, czy ekspedientkę w sklepie - dla nich to może być początek walki na śmierć i życie.

Główny Inspektorat Sanitarny, powołując się na najnowsze dane podaje, że niemal jedna czwarta zakażeń prze koronawirus w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia. Stąd apel, by nie lekceważyć zagrożenia oraz nie narażać zdrowia i życia swojego, i swoich bliskich - wciąż najlepszym sposobem na uniknięcie kontaktu jest po prostu pozostanie w domu. Apel ten - według ekspertów Centrum Badania Opinii Społecznej - należy nieustannie kierować właśnie do grupy mającej skłonności do bagatelizowania niebezpieczeństw, a więc przede wszystkim do ludzi młodych, poniżej 35. roku życia, którzy częściej niż inni lekceważyli wyjątkowość tej choroby, niespecjalnie bali się zarażenia - zwłaszcza na początku epidemii, gdy Polacy nie wiedzieli jeszcze jak niebezpieczny jest nowy koronawirus i wywoływana przez niego choroba COVID-19.

Dramatyczny wpis i odezwa 

Siostra zmarłego 36-letniego mężczyzny,  kierowcy, pracownika Ministerstwa Sprawiedliwości, który zmarł w szpitalu MSWiA w Warszawie po zakażeniu koronawirusem wystosowała do apel, który powinien być kolejnym ostrzeżeniem. Mężczyzna Miał 36 lat, cieszył  się dobrym zdrowiem, bez chorób współistniejących. Jego siostra napisała w mediach społecznościowych  “Ostrzegam wszystkich - nie róbcie sobie żartów z kwarantanny. Uważasz, że jesteś młody, silny, niezniszczalny? Właśnie, że nie jesteś! Siedźcie w domach i nie narzekajcie. Cieszcie się że żyjecie, bo za chwilę może was już nie być. To kilka tygodni w zamknięciu! Nudzisz się? Mój brat chciałby się nudzić, chciałby ponarzekać tak, jak wy. Ale już nie może. Nie ma go już. Umarł, odszedł, zostawił nas. Zabrał go koronawirus. I nieważne, że był zdrowy, nie chorował, nie miał chorób współistniejących. Dlatego pamiętajcie - nie jesteście panami życia, szanujcie to co macie!”

Ten przykład z pewnością przemawia do wyobraźni, choć - jak zostało to wspomniane powyżej - tego typu doniesienia to wciąż pojedyncze przypadki, a nie reguła i w dalszym ciągu grupą społeczną najbardziej zagrożoną zakażeniem koronawirusem są seniorzy, a nie ludzie młodzi. Jak długo? Wygląda na to, że będzie to zależeć od nas.
 

Artykuły powiązane

Koronawirus

Koronawirus a udar - dlaczego zagrożenie wzrasta?

Udar mózgu należy w Europie do najczęstszych przyczyn zgonów i trwałej niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Dowiedz się, dlaczego w przebiegu COVID-19 może dojść do udaru mózgu, a także jak go rozpoznać i co zrobić w przypadku podejrzenia udaru.

Koronawirus

Czy noszenie maski może chronić przed zakażeniem koronawirusem?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan i dotarła do Europy, spowodowała wzrost sprzedaży masek, które w opinii wielu nabywców mają ochronić ich przed chorobą. Czy to prawda? Czy noszenie maski może rzeczywiście uchronić przed zakażeniem koronawirusem?

Koronawirus

Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?

Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.

Koronawirus

Koronawirus (SARS-CoV-2)

Na najważniejsze pytania o koronawirus SARS-CoV-2 odpowiada specjalista chorób zakażnych dr n. med. Wojciech Basiak. Jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Czy produkty zamawiane z Chin przez internet mogą być niebezpieczne? Dlaczego przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko grypie?

Koronawirus

Koronawirus a płuca - jak choroba wpływa na ten organ?

Jak koronawirus wpływa na komórki nabłonka płuc? Czy zmiany powstałe w przebiegu COVID-19 są odwracalne? Dlaczego stosowanie się do zaleceń może uratować życie? Dowiedz się jakie jest jedno z najpoważniejszych powikłań przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i czy można mu zapobiec.

Artykuły polecane dla Ciebie