Wiele krajów wprowadza ułatwienia dla osób, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19. Nie muszą one wykonywać obowiązkowych testów PCR lub antygenowych w kierunku infekcji SARS-CoV-2 lub odbywać kwarantanny, która może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni.

 

Dlaczego warto się zaszczepić przed podróżą?

Szczepienia przeciw COVID-19 chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, poważnymi powikłaniami i zgonem w jej wyniku. Nie są obowiązkowe, ale im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej poziom odporności społeczeństwa osiągnie próg, przy którym będziemy obserwować wygasanie epidemi i tym szybciej będzie można znieść obowiązujące w wielu krajach obostrzenia. 

Z pewnością równolegle ze zmniejszaniem się liczby zakażeń oraz wzrostem liczby osób zaszczepionych w poszczególnych krajach wiele z obowiązujących ograniczeń będzie znoszonych. Także tych dotyczących podróżowania.

Przeciw COVID-19 warto zaszczepić się nie tylko przed podróżą, ale w tym przypadku ma ono szczególne znaczenie. Przebywając w obcym kraju, zwiedzając różne obiekty czy spędzając czas w miejscach publicznych możemy stykać się z osobami zarażonym SARS-CoV-2, także bezobjawowo. Szczepiąc się, chronimy więc własne zdrowie.

Czy bycie zaszczepionym ułatwia podróżowanie?

Brak szczepienia przeciw COVID-19 nie oznacza zakazu podróżowania, ale z pewnością je ułatwia i poza zakażeniem pozwala uniknąć także wielu dodatkowych wydatków, na przykład na testy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

Wiele krajów wprowadza przepisy, zgodnie z którymi osoby zaszczepione nie mają obowiązku odbywania kwarantanny po przyjeździe lub nie dotyczy ich wymóg wykonywania testów wykrywających zakażenie SARS-CoV-2.

Dotyczy to także Polski. Gdy wracamy do kraju z podróży zagranicznej, szczepienie przeciw COVID-19 zwalnia nas z obowiązku odbycia kwarantanny i wykonania testu. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podróżni przybywające do Polski ze strefy Schengen (należy do niej większość krajów zrzeszonych w UE i kilka krajów stowarzyszonych), którzy nie mieli wykonanego szczepienia, podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19 (testu PCR lub antygenowego), wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Dotyczy to wszystkich środków transportu, zarówno transportu zbiorowego jak i indywidulanego oraz pieszego przekraczania granicy.

Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, mogą w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy wykonać test PCR, którego negatywny wynik zwalnia z kwarantanny.

Natomiast podróżni przybywający do Polski spoza strefy Schengen kierowani są na kwarantannę, z której nie zwalnia test PCR wykonany w kraju, z którego przybywają. Mogą jednak zostać z niej zwolnieni, gdy wykonają w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy test PCR, którego wynik będzie negatywny. Testy takie nie są finansowane ze środków publicznych, trzeba więc za nie samodzielnie zapłacić.

Osoby przyjeżdżające do Polski z Indii, Nepalu, RPA i Brazylii, Kanady czy Wielkiej Brytanii, czyli z krajów, w których wystepują niepokojące warianty SARS-CoV-2, nie mają możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godzin po powrocie do Polski. Jest to możliwe dopiero po 7 dniach. Gdy wynik jest negatywny, kwarantanna jest znoszona. 

Przepisy te nie obowiązują osób zaszczepionych szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.  Na chwilę obecną są to takie szczepionki jak dwudawkowe: mRNA Comirnaty Pfizer-BioNTech, mRNA COVID-19 Vaccine Moderna oraz szczepionka wektorowa Vaxzevria AstraZeneca a także podawana w jednej dawce szczepionka wektorowa Janssen.

Gdzie można pojechać po zaszczepieniu się na COVID-19?

Obecnie wiele krajów ułatwia podróżowanie osobom zaszczepionym przeciw COVID-19. 

Osoby takie mogą wjechać bez wykonywania testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-COV-2 do takich krajów europejskich jak Francja, Austria, Islandia, Mołdawia, Gruzja, Grecja, Czarnogóra, Słowenia, Litwa czy Estonia. 

Dotyczy to także Niemiec, dokąd od 30 maja 2021 można wjechać już bez rejestracji wjazdu i wykonywania testu (nie dotyczy to lotu samolotem, na podkład są wpuszczane tylko osoby z negatywnym wynikiem testu, mogą to być szybkie testy antygenowe, wykonane najwcześniej 48 godzina przed planowaną godziną lądowania). Oosby zaszczepione, co najmniej 14 dni wcześniej nie muszą przedstawiać wyniku testu.

Od 29 maja 2021 także osoby lecące samolotem do Danii nie muszą przedstawiać wyniku testu na COVID-19 ani odbywać kwarantanny. Docierający do tego kraju drogą lądową lub morską, które są zaszczepione, też są z tego zwolnione. Ostatnia dawka szczepionki musi być podana co najmniej 14 dni wcześniej.

Także jadąc do Bułgarii lub Chorwacji, musimy posiadać zaświadczenie potwierdzające, że ostatnia dawka szczepionki była przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem do tego kraju. W przypadku Chorwacji wystarczy jedna dawka szczepionki, gdy dotyczy osoby, która przeszła COVID-19. W przypadku Rumunii szczepionka musi być przyjęta co najmniej 10 dni przed przyjazdem.

Gdy udajemy sie do Francji od 9 czerwca 2021 przy wjeździe do tego kraju wystarczy zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego), wykonanego 72 godziny przed podróżą.

Natomiast gdy chcemy jechać na Cypr, musimy się liczyć z tym, że także osoby zaszczepione wyrywkowo są tam poddawane testom w kierunku COVID-19. Ten kraj akceptuje szczepienia preparatami:  Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson oraz Sputnik V.  

Do Czarnogóry mozna wjechać od 5 czerwca 2021  bez konieczności wykonywania testu lub okazywania zaświadczenia o szczepiniu. Zasada ta obowiązuje do 18 czerwca 2021.
Do Grecji bez testu mogą wjechać osoby zaszczepione co najmniej 14 dni przed przyjazdem. W tym kraju są dopuszczane preparaty: Pfizer BioNtech, Moderna, AstraZeneca, Novavax, Johnson & Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Madera (należąca do Portugalii) wymaga potwierdzenie zaszczepienia co najmniej 14 dni wcześniej w przypadku szczepionek Moderna, Pfizer i AstraZeneca lub co najmniej 28 dni w przypadku szczepionki Johnson & Johnson.

Od 31 maja 2021 Słowacja zniosła konieczność testowania i kwarantanny dla osób zaszczepionych, od 1 czerwca 2021 – Tunezja a od 7 czerwca 2021- Hiszpania (w tym przypadku szczepienie będzie musiało nastąpić 14 dni przed przyjazdem). 

Gdy chcemy wyjechać do Szwecji, musimy okazać negatywny wynik testu w kierunku COVID-19, wykonanego maksymalnie 48 godzin wcześniej. Testowanie jest obowiązkowe także dla osób zaszczepionych oraz dla ozdrowieńsców. Do Finlandii wjazd w celach turystycznych jest zabroniony, także dla osób zaszczepionych , zakaz ten obowiązuje do 15 czerwca 2021.

Zasady dotyczące wjazdu do poszczególnych krajów zmieniają się, zgodnie z bieżącą sytuacją epidemiczną. Są one publikowane na stronie rządowej www.gov.pl (w zakładkach dotyczących poszczególnych krajów). Zasady te dotyczące wybranych krajów przedstawia ponizsza tabela.

Podkreślić także trzeba, że ułatwienia dla osób zaszczepionych (ewentualnie dla ozdrowieńców lub osób z ujemnym wynikiem testu PCR) dotyczą jedynie osób bezobjawowych. Każda osoba z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, nawet niewielkimi, takimi jak katar czy ból gardła, powinna zawsze wykonać test PCR w kierunku infekcji SARS-CoV-2 w celu wykluczenia zakażenia.

Unijne certyfikaty szczepień

W celu ułatwienia podróżowania od 1 lipca 2021 Komisja Europejska wprowadzi unijny certyfikat COVID. Jest to certyfikat  potwierdzający status osoby zaszczepionej przeciw COVID-19, a także osoby, która przeszła zakażenie SARS-CoV-2 lub osoby która uzyskała negatywny wynik testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 (PCR lub antygenowy). 

Dokument taki jest dostępny nieodpłatnie, zarówno w formie cyfrowej z kodem QR jak i papierowej, dla wszystkich obywateli państw Unii Europejskiej. Od 25 czerwca 2021 będzie także dostępny w aplikacji mobilnej mObywatel.

Unijny certyfikat szczepień będzie honorowany w podróżach wewnątrz Unii Europejskiej.

 

Źródła:
https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/covid-19-digital-green-certificates_pl
https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych
https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego6
https://www.mzv.cz/jnp/en/issues_and_press/mfa_statements/x2021_02_05_overview_new_travel_rules_valid_from_5.html
https://www.gov.pl/web/francja/koronawirus---informacje-dla-podrozujacych-z-i-przez-francje
https://www.gov.pl/web/niemcy/od-30-maja-2021-r-niedziela-polska-nie-bedzie-obszarem-ryzyka
https://www.gov.pl/web/szwecja/zasady-wjazdu-do-szwecji
https://www.gov.pl/web/dania/zmiana-obostrzen-dot-podrozy-do-danii---polska-skategoryzowana-jako-kraj-zolty