Zespół lęku uogólnionego - wymysł czy poważna choroba?
Lęk jest zjawiskiem nadmiernej reakcji organizmu na bodziec stresowy. Każda osoba w ciągu swojego życia doświadcza lęku, natomiast problem pojawia się kiedy lęk zaburza jej funkcjonowanie i staje się poważnym kłopotem. Zaburzenia lękowe są najczęstszym rozpoznaniem psychiatrycznym, statystycznie dotykają niemal 16% populacji. Jedną z najcięższych postaci zaburzeń lękowych jest lęk uogólniony. Czym jest lęk uogólniony i jakie są jego objawy? Jak leczyć lęk?
Spis treści:
- Lęk uogólniony - objawy
- Lęk uogólniony - objawy somatyczne
- Lęk uogólniony - leczenie
- Lęk uogólniony - jakie leki
Lęk uogólniony - objawy
Zaburzenia lękowe są wynikiem zaburzenia działania osi stresowej (oś podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowa) oraz zmian w obrębie pierwotnych struktur mózgu – hipokampa, ciała migdałowatego czy ciał suteczkowatych. Jest to oś odpowiedzialna za rekcję „fight or flight” czyli walki lub ucieczki, niezbędną z punktu widzenia ewolucji i przetrwania gatunku. Zaburzone funkcjonowanie tych struktur jest odpowiedzialne za nieprawidłową reakcję stresową na bodźce niezagrażające, lub jak w wypadku zaburzeń lękowych uogólnionych - wystąpienie lęku bez takiego bodźca. Zespół lęku uogólnionego charakteryzuje się występowaniem wysokiego poziomu lęku. Duży lęk powstaje bez istotnej przyczyny, ma charakter nawracający i uporczywy. Towarzyszą mu trudne do opanowania obawy, zamartwianie się wydarzeniami dookoła chorego, o jego bliskich czy pracy. Takie objawy mogą nawracać kilka-kilkanaście razy dziennie. W większości przypadków, lęk uogólniony ma charakter chroniczny, to znaczy, że objawy utrzymują się ponad 6 miesięcy. W przebiegu choroby, pacjenci często skarżą się na uczucie napięcia, niemożność odprężenia się, trudności w koncentracji co może prowadzić do większej drażliwości i męczliwości. Z czasem, chorzy wycofują się ze swojego życia społecznego i zawodowego.
Lęk uogólniony - objawy somatyczne
Lękowi towarzyszą objawy wegetatywne – związane z aktywacją części współczulnej układu nerwowego. Możemy do nich zaliczyć:
- tachykardię (wzrost częstości uderzeń serca),
- kołatanie serca,
- omdlenia,
- duszności,
- bóle brzucha, wzdęcia, biegunki,
- drżenia mięśniowe,
- świąd skóry,
- przeczulica
W związku z występowaniem objawów somatycznych, pacjenci najczęściej swoje leczenie rozpoczynają od wizyty u lekarza ogólnego lub innych specjalności.
Lęk uogólniony - leczenie
Leczenie lęku uogólnionego powinien prowadzić przez doświadczony lekarza psychiatra, a najskuteczniejsza wydaje się być terapia multimodalna – połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym. Podstawowym leczeniem tych zaburzeń, podobnie jak innych zaburzeń lękowych jest psychoterapia prowadzona jest przez wykwalifikowanych psychologów lub psychiatrów. Powinna zostać dobrana do potrzeb pacjenta oraz do spektrum jego zaburzeń. Najczęściej stosowane są terapia behawioralno-poznawcza, terapia schematu i psychodynamiczna, zarówno indywidualna jak grupowa. Terapia behawioralno-poznawcza ma na celu zmianę wzorców reakcji na stres oraz naukę treningu relaksacyjnego. Z kolei teorie psychodynamiczne zakładają, że źródło zaburzeń jest w nieuświadamianych konfliktach wewnątrzpsychicznych i mechanizmów obronnych (np. wyparcie, racjonalizacja). Dlatego też podstawą terapii psychodynamicznej jest uświadomienie przyczyn sytuacji stresowej i ich konfrontację.
Lęk uogólniony - jakie leki
W leczeniu lęku uogólnionego duże zastosowanie znajduje również farmakoterapia. Opiera się ona na stosowaniu leków z grupy selektywnego inhibitora zwrotnego serotoniny (SSRI), które są podstawowymi lekami w terapii depresji. SSRI używane w leczeniu zaburzeń lękowych mają działanie antydepresyjne, anksjolityczne i sedujące. Można też sięgać po inne grupy leków – inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), czasem trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (szczególnie skuteczne przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych). Leczenie dopuszcza też doraźne zastosowanie krótko działających leków z grupy benzodiazepin, natomiast są to leki o wysokim potencjale uzależniającym i terapia nimi nie powinna przekraczać 4 tygodni.
Źródła:
1. Zaburzenia nerwicowe w „Psychiatria” pod red. M. Jaremy. PZWL 2017.
2. Zaburzenia lękowe w „Psychiatria” pod red. A. Klimkiewicz, M. Wojnara i M. Radziwoń-Zaleskiej. 2018
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Fobia społeczna - czym jest?
Dziś często mamy do czynienia ze strachem, którego nasilenie jest niezwykle silne w stosunku do przeżywanej sytuacji. Ogranicza on codzienne funkcjonowanie, zaburza koncentrację uwagi i powoduje wiele uciążliwych objawów somatycznych. Dowiedz się czym jest fobia społeczna, jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć.
Terapia poznawczo-behawioralna
Często można się spotkać z postrzeganiem psychoterapii jako jakiegoś metafizycznego procesu. Nic bardziej mylnego. W terapii poznawczo- behawioralnej wszystkie techniki, modele teoretyczne i protokoły terapeutyczne są sprawdzone i poparte licznymi badaniami.
Czym jest jesienna chandra?
Jesienna chandra i gorsze samopoczucie o tej porze roku to często sezonowe zaburzenia afektywne. Sprawdź jakie są objawy jesiennej depresji i jak poradzić sobie z chandrą. Dowiedz się jak można pomóc sobie lub bliskim nam ludziom zmagającym się sezonową obniżką nastroju, zanikiem radości i optymizmu.
Uzależnienie od kofeiny - czy rzeczywiście istnieje?
Kofeina jest substancją szeroko dostępną pod postacią nie tylko kawy, ale również herbaty, napojów energetyzujących czy czekolady. Należy do substancji psychoaktywnych, która spożywana przewlekle w dużych dawkach może skutkować uzależnieniem.
Jadłowstręt psychiczny - anoreksja
Jadłowstręt psychiczny, to choroba klasyfikowana jako zaburzenie odżywiania. Zagraża nie tylko zdrowiu fizycznemu, lecz również życiu. Poznaj jej przyczyny, objawy i sposób leczenia.