Sprawność seksualna może zyskać dzięki odpowiedniej diecie. Sprawdź co jeść, a czego unikać, by zadbać o potencję. Jakie produkty są najlepsze?

Znaczenie diety na poprawę erekcji

Dieta, która jest odpowiednio dobrana ma dwojakie znaczenie dla twojego życia intymnego. Po pierwsze sprzyja zachowaniu sprawności seksualnej na dłużej. Po drugie pomaga na wydolność seksualną oraz zapobiega pogłębianiu się problemów.

Ogóle zasady diety sprzyjającej zachowaniu zdrowia seksualnego

By zachować zdrowie seksualne dbaj o to by każdego dnia w twoim jadłospisie pojawiały się 3 – 4 porcje owoców oraz 2-3 porcje warzyw. W swoim menu zamieść orzechy i rośliny strączkowe, ryby, zwłaszcza te tłuste, oleje roślinne i produkty mleczne.

Skład diety na potencję

Na poprawę potencji zadbaj o dostarczanie sobie codziennej dawki antyoksydantów. Hamują one szkodliwe procesy zachodzące w organizmie i tym samym zwiększają siły witalne. Opóźniają również procesy starzenia się komórek twojego organizmu i poprawiają ich funkcjonowanie. To z kolei dodaje energii i radości życia. Antyoksydanty pomagają w ukrwieniu wszystkich narządów, co ma również ogromny wpływ na erekcję. Ich źródłem są warzywa i owoce, a także oleje roślinne, herbata czerwona i zielona.
Kolejnym wartym włączenia do twojej diety składnikiem jest beta – karoten. Wspomaga proces regeneracji komórek twojego organizmu i sprzyja zachowaniu sił witalnych. Uczestniczy w tworzeniu nowych komórek. Znajdziesz go w pomarańczowych i czerwonych warzywach oraz owocach. 
Nie zapomnij o witaminie C oraz E. Ta druga jest królową witamin dla zakochanych, nazywana także witaminą młodości. Niezbędna do pracy układu rozrodczego. Wraz z beta – karotenem hamuje procesy starzenia. Pomaga dostarczać tlen do komórek twojego organizmu. Jej źródłem są: ziarna zbóż, oleje roślinne, orzechy laskowe, migdały i tłuste ryby. 
Składnikami istotnymi dla utrzymania potencji są cynk i selen. Dostarczysz je sobie z orzechami, pestkami dynia i nasionami słonecznika oraz produktami zbożowymi.

Afrodyzjaki, czyli żywność zwiększająca popęd seksualny

Afrodyzjaki swoją nazwę zawdzięczają Afrodycie, greckiej bogini piękna i miłości. Są to substancje, które prowadzą do zwiększenia popędu lub podniecenia seksualnego. Lista afrodyzjaków to kilka tysięcy pozycji produktów i związków. Nie ma jednak badań klinicznych z udziałem ludzi, które jednoznacznie potwierdzałyby ich skuteczność w leczeniu zaburzeń erekcji. Bardzo ograniczone dane mówią o korzystnym działaniu korzenia żen – szenia, johimbiny, rośliny Muira Puarna oraz buzdyganka naziemnego.

Lista afrodyzjaków obejmuje między innymi cynamon, kawę, czekoladę, chili, goździki, imbir, chrzan, wanilię, kardamon, gałkę muszkatołową, cząber, szparagi, seler, miód, jaja przepiórcze, kawior, owoce morza, figi, truskawki, awokado, pieprz i daktyle. Zioła i przyprawy mają działanie pobudzające krążenie, dzięki czemu usprawniają i przyspieszają przepływ krwi. Charakterystyczny aromat i substancje drażniące prowadzą do przekrwienia w okolicy miednicy, pobudzając układ nerwowy potęgują odczuwanie doznań. Uwrażliwiają zmysły oraz ciało. Działają  rozgrzewająco i dodają wigoru.

Na uwagę zasługują pomidory. Istnieje przekonanie, że są jednym z najskuteczniejszych afrodyzjaków. Francuzi nadali pomidorowi nazwę „jabłko miłości”. Szparagi cenione były już w starożytności. W późniejszych czasach uzyskały miano warzywa najbardziej budzącego pożądanie. Bakłażan, czyli „gruszka miłości” również jest uznanym afrodyzjakiem. Właściwości zmniejszające zaburzenia erekcji przypisywane są także selerowi naciowemu, gruszce, granatom i brzoskwiniom. Figi natomiast już w starożytności były symbolem miłości fizycznej oraz płodności. Jednymi z najsilniejszych afrodyzjaków są ryby i owoce morza. Wspomagają potencję dzięki dużej zawartości kwasów omega – 3.

Produkty przeciwwskazane w diecie sprzyjającej potencji    

Do występowania zaburzeń seksualnych prowadzą nadwaga, cukrzyca i choroby naczyń krwionośnych. Te z kolei, bywają konsekwencją źle zbilansowanej diety. Jeśli twój codzienny jadłospis charakteryzuje się wysokim udziałem czerwonego mięsa i jego przetworów, produktów wysokotłuszczowych, oczyszczonych ziaren oraz słodzonych napojów jesteś na dobrej drodze do wzrostu stresu oksydacyjnego, uszkodzenia śródbłonka naczyniowego i zjawiska insulinooporności. Tym samym zbliżasz się do pogorszenia życia intymnego. Dlatego czerwone mięso jedz z umiarem np. w ilości 4-5 porcji miesięcznie. Zawsze w towarzystwie warzyw. Unikaj przetworów mięsnych, takich jak: pasztety i wędliny podrobowe. Ogranicz spożycie: białego pieczywa i makaronu z białej mąki, produktów o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych: tłustego mięsa, oleju kokosowego, ciast z kremami, produktów typu fast food. Słodkie napoje zastąp wodą mineralną oraz sokami warzywnymi i warzywno- owocowymi bez dodatku cukru.  

Jeśli chcesz wspomóc swoje zdrowie seksualne zadbaj o odpowiednio skomponowaną i urozmaiconą dietę. Wszystkie afrodyzjaki wpisują się na listę produktów bogatych w składniki odżywcze, które przyczynią się nie tylko do poprawy erekcji, ale również twojego ogólnego stanu zdrowia. Zmiany w jadłospisie możesz skonsultować z dietetykiem, także poprzez e-wizytę.