Czym jest seksuologia, komu i jak może pomóc seksuolog?  Na najważniejsze pytania odpowiada dr n. med. Joanna Wilkowska-Chmielewska, specjalista psychiatrii i seksuologii w warszawskim oddziale enel-med Domaniewska.

Czym zajmuje się seksuologia?

Seksuologia jest nauką interdyscyplinarną dotyczącą jednej z najważniejszych sfer ludzkiego życia - seksualności, która jest integralną częścią osobowości każdej osoby. Zajmuje się podstawowymi problemami, dotyczącymi ludzkich potrzeb takich jak potrzeba kontaktu, intymności, wyrażania uczuć, przyjemności, czułości i miłości.

W jaki sposób sfera życia seksualnego wpływa na nasze zdrowie?

Życie seksualne dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Podlega ono zmianom w poszczególnych cyklach życia, naprzemiennie przechodzi z faz utajonych do jawnych. Nieustannie wpływa jednak na funkcjonowanie osoby w sferze psychicznej, zdrowia somatycznego i w sferze społecznej.

Dlaczego nie warto bać się wizyty u seksuologa?

Specjalista seksuolog, jest lekarzem, który ukończył 2-letnią specjalizację z seksuologii, po zakończeniu swojej specjalizacji podstawowej. Seksuologiem może być psychiatra, ginekolog lub urolog. Wizyta u seksuologa jest zwykłą wizytą lekarską. W jej trakcie rozmawia się o problemach dotyczących życia seksualnego. Jeśli jest taka potrzeba zleca się odpowiednie badania, np. hormonalne. Czasem może zaistnieć konieczność skierowania pacjenta/pacjentki na badanie do lekarza innej specjalności.

Kiedy po pomoc do seksuologa?

Powody zgłoszenia się do seksuologa mogą być różne: może to być osłabienie libido (popędu seksualnego). Może to być jego wzmożenie. Czasem pojawiają się dolegliwości bólowe w trakcie stosunków. U mężczyzn mogą pojawiać się zaburzenia wzwodu, przyspieszenie lub opóźnienie wytrysku. Wszystko, co wzbudza nasze wątpliwości może być przedmiotem rozmowy z seksuologiem.

Kiedy pomoc seksuologa jest konieczna?

Uzależnienie od seksu (patologiczna hiperseksualność, nimfomania) stanowi ogólne określenie stanu charakteryzującego się utratą kontroli nad seksualnymi fantazjami, popędami i zachowaniami, którym towarzyszą niepożądane konsekwencje. Czterokrotnie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Może objawiać się jako nadmierna masturbacja, nałogowe korzystanie z pornografii, przygodne, częste kontakty seksualne, czerpanie korzyści materialnych z seksu. 

Diagnoza i leczenie seksoholizmu

Diagnoza jest stawiana na podstawie wywiadu. Ważne jest uwzględnienie obecności innych chorób mogących wywoływać hiperseksualność, np choroby afektywnej dwubiegunowej lub guzów mózgu. Leczenie musi być skojarzone, tzn połączenie psychoterapii i farmakoterapii.