Zaburzenia erekcji

Seks

Zaburzenia wzwodu prącia lub inaczej zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Na szczęście to schorzenie da się leczyć na wiele sposobów.

Zaburzenia wzwodu prącia - co to takiego?

Zaburzenie erekcji to stan, w którym mężczyzna traci zdolność do osiągnięcia oraz utrzymania pełnego wzwodu lub uzyskania wytrysku. Często określana jest mianem dysfunkcji oraz niemocy seksualnej. Przyczyny tego problemu mogą być zdrowotne (fizyczne) lub np. emocjonalne (psychologiczne), gdy są konsekwencją traumatycznych przeżyć. Ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem. Około pięćdziesięciu procent mężczyzn powyżej 40. roku życia zgłasza tego rodzaju problemy.

Zauważono, że mężczyźni z wyższym wykształceniem rzadziej borykają się z tym problemem. Prawdopodobnie wynika to z prowadzenia przez nich zdrowszego trybu życia. Zaburzenia wzwodu prącia negatywnie wpływają na życie seksualne par, powodując dodatkowy stres oraz niską samoocenę zarówno u mężczyzn jak i u jego partnerki.

Zaburzenia wzwodu prącia - objawy

Choroba może objawiać się na różne sposoby, a do najczęstszych symptomów należą:

  • brak możliwości osiągnięcia pełnego wzwodu;
  • brak erekcji, mimo odczuwania podniecenia;
  • problem z utrzymaniem erekcji, aby osiągnąć satysfakcję podczas stosunku płciowego.

Powyższe objawy mogą występować osobno lub łączyć się ze sobą.

Przyczyny zaburzeń wzwodu prącia

Kluczem do poradzenia sobie z problemem zaburzeń erekcji jest znalezienie wywołujących je czynników. Bardzo często przyczyny choroby są mieszane, przez co wskazanie konkretnej jest utrudnione.

Do przyczyn zaburzeń wzwodu prącia zalicza się:

1. Choroby endokrynologiczne - układ hormonalny człowieka odpowiedzialny jest za wytwarzanie hormonów, które regulują m.in. metabolizm, funkcje seksualne, nastrój.

Przykładem zaburzeń wydzielania hormonów, mogących powodować problemy z erekcją, jest cukrzyca. Wpływa ona na prawidłowe wykorzystanie przez organizm insuliny, czego skutkiem ubocznym może być uszkodzenie nerwów. Powyższe może przełożyć się na brak reakcji genitalnej. Innymi komplikacjami spowodowanymi przez cukrzycę są zaburzenia przepływu krwi i poziomu hormonów.

2. Czynniki neurologiczne - niektóre problemy neurologiczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu prącia. Stany nerwowe, sytuacje stresujące wpływają przez mózg na układ płciowy, co może uniemożliwiać osiągnięcie erekcji. Do zaburzeń neurologicznych powodujących brak erekcji zalicza się: chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, guzy mózgu lub rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, udary, paraplegię oraz padaczkę skroniową.

Na zaburzenia wzwodu prącia narażone są osoby, które przeszły operację gruczołu krokowego (prostaty), gdyż może wtedy dojść do uszkodzenia nerwów. Podobnie jest w przypadku ludzi jeżdżących rowerami na długich dystansach. Mówi się wówczas o czasowych zaburzeniach erekcji wywołanych przez powtarzające się ucisk na pośladki i narządy płciowe, wpływające na nerwy.

3. Przyjmowanie leków - przyjmowanie niektórych leków może wpływać na przepływ krwi, prowadząc do zaburzeń erekcji. Jednocześnie należy pamiętać, że pacjent nie może zaprzestać stosowania farmaceutyków bez zgody lekarza. Do leków wywołujących impotencję należą: niektóre alfa- i beta-blokery, leki stosowane w chemioterapii, działające hamująco lub stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, np. kokaina lub amfetamina; diuretyki (leki moczopędne), takie jak furosemid i spironolakton; leki przeciwdepresyjne selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) oraz analogi gonadoliberyny .

4. Czynniki krążeniowe (choroby układu sercowo-naczyniowego) - to wszelkie stany, które wpływają na mięsień sercowy i jego zdolność do pompowania krwi. Bez wystarczającej ilości krwi dostarczonej do prącia mężczyźni mogą mieć problem z osiągnięciem erekcji. Wśród chorób wskazuje się miażdżycę, która powoduje zatkanie naczyń krwionośnych. Problemem mogą być: wysoki poziom cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze.

5. Zaburzenia emocjonalne - do osiągnięcia erekcji mężczyźnie niezbędne jest podekscytowanie. Jeśli ktoś ma problemy emocjonalne, wtedy może zatracić zdolność do seksualnego pobudzenia. Ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji wiążą się też depresja i poczucie lęku. Zmęczenie związane z depresją również może powodować schorzenie. Jeśli w przeszłości mężczyzna nie był w stanie osiągnąć erekcji, można mieć podejrzenia, że stanie się tak kolejny raz. Do skrajnych sytuacji dochodzi, gdy wzwodu nie może osiągnąć z określonym partnerem, a udaje się np. podczas masturbacji czy snu.

Zaburzenie wzwodu prącia może powodować też nadużywanie narkotyków, takich jak kokaina i amfetamina. Podobnie z alkoholem, który może wpływać na zdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji.

Zaburzenia wzwodu prącia - jak leczyć?

Na szczęście zaburzenia wzwodu prącia można leczyć i istnieje wiele metod skutecznego radzenia sobie z tym problemem. Od leków na receptę przez leczenie naturalne po zmiany stylu życia. Wśród leków przepisywanych przez specjalistę można wymienić te zawierające: sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), wardenafil (Staxyn, Levitra), terapię hormonalną testosteronem. Ponadto, można zdecydować się na operację naczyń krwionośnych oraz konsultacje psychologiczne (psychoterapię).

Mężczyźni chcący uniknąć lekarstw na receptę mogą skorzystać z naturalnych środków i alternatywnych metod leczenia (akupunktura). Na rynku dostępne są preparaty pochodzenia roślinnego, zawierające wyciągi z owocu cytryńca chińskiego, drewna, nasion liany (guarana), owocu palmy Sabal oraz cynk. Najpopularniejsza jest Penigra. Przyjęło się, że lek ten jest skuteczny u niektórych pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami, a także można traktować preparat jako leczenie wspomagające. Przed użyciem jakichkolwiek naturalnych składników trzeba skonsultować się z lekarzem.

Niezależnie od przyczyny zaburzeń wzwodu prącia (fizycznej lub emocjonalnej) odnotowano wiele przypadków, w których zmiana stylu życia przyczyniła się do poprawy stanu pacjenta. Do czynników pomagających w walce z brakiem erekcji należą: większa komunikacja w związku, ograniczenie palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu, wprowadzenie zdrowej diety oraz sportowego trybu życia.

Istotna może być profilaktyka, pomagająca zapobiec wystąpieniu zaburzeń erekcji. Wśród metod wymienia się: ćwiczenia fizyczne, unikanie palenia tytoniu, używania alkoholu i narkotyków, wystarczająca ilość snu, zdrowa dieta oraz ograniczenie stresu i lęku.

Obserwując u siebie symptomy zaburzeń wzwodu prącia należy umówić się na wizytę u lekarza, nawet jeśli powodem może być jedynie stres. 

Artykuły powiązane

Seks

Czy brak seksu szkodzi zdrowiu?

Co się dzieje, gdy rezygnujemy z seksu? Sprawdź jak nasze samopoczucie i zdrowie jest w znacznym stopniu związane z fizyczną odsłoną miłości.

Seks

Seksuologia - co to jest, komu pomaga?

Czym jest seksuologia, komu i jak może pomóc seksuolog?  Na najważniejsze pytania odpowiada dr n. med. Joanna Wilkowska-Chmielewska, specjalista psychiatrii i seksuologii w warszawskim oddziale enel-med Domaniewska.

Artykuły polecane dla Ciebie