W ostatnich latach coraz częściej pojawiającym się problemem zdrowotnym są zaburzenia żołądkowo – jelitowe o niewyjaśnionej przyczynie. Jedną z jednostek chorobowych, którą są z tym wiązane jest nerwica żołądka. Są to są zaburzenia lękowe, manifestujące się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego.
Czym jest nerwica żołądka?
Nerwica żołądka należy do chorób psychosomatycznych. W pracy przewodu pokarmowego występują zaburzenia czynnościowe oraz dolegliwości bólowe, które nie są spowodowane przez fizyczną chorobę narządu, ale powstają na tle nerwowym nadmiernego oraz długotrwałego stresu oraz pod wpływem silnych emocji.
Objawy nerwicy żołądka
Im większy jest stres tym bardziej nasilone są dolegliwości. Objawom emocjonalnym takim jak lęk, niepokój, rozdrażnienie towarzyszą objawy somatyczne: bóle i skurcze żołądka, niestrawność, nudności, wzdęcia, kłucie w okolicach żołądka, naprzemienne biegunki i zaparcia, puste odbijanie z gorzkim posmakiem żółci. a także towarzyszące objawy zmęczenia, osłabienia i braku energii. Nieleczona nerwica żołądka może skutkować powstaniem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ból nerwicowy pojawia się gwałtownie i nagle w efekcie gwałtownego skurczu błony mięśniowej na skutek silnego zdenerwowania lub wystąpienia stresującej sytuacji. Może te ż wystąpić po spożyciu nieprawidłowo rozdrobnionego pokarmu o mocno kwaśnym smaku lub twardej strukturze. Charakteryzuje się dużym nasileniem bez związku z nieodpowiednią dietą.
Leczenie nerwicy żołądka
Leczenie nerwicy żołądka obejmuje farmakoterapię i psychoterapię. Stosowane są leki przeciwlękowe, które działają na zasadzie blokowania przewodzenia impulsów nerwowych zmniejszając tym sposobem uczucie lęku, zdenerwowania i niepokoju oraz związanych z nimi dolegliwości. Drugą grupą stosowanych środków są leki uspokajające. Psychoterapia ma na celu pomóc zrozumieć pacjentowi chorobę i nauczyć się radzić sobie ze stresem. Często okazuje się, że pomocne są techniki relaksacyjne.
Dieta w nerwicy żołądka
Sposób odżywiania się w nerwicy żołądka zależy od występujących dolegliwości. Ważnym jest, aby dieta dostarczała odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. W początkowych etapach choroby pomocna będzie dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłustych potraw, nie obciążająca przewodu pokarmowego. Przy biegunkach wybierane produkty powinny działać zapierająco. Warto wówczas w menu zawrzeć pszenne lub pszenno – żytnie pieczywo, ryż, puree z marchewki, ziemniaków, kakao, banany, kleiki ryżowe. W zaparciach należy zadbać o odpowiednią ilość płynów i błonnika pokarmowego. Pojawiające się wzdęcia będą wskazaniem do wykluczenia takich produktów jak: nasiona roślin strączkowych, brokuły, kalafior, cebula, czosnek, por, rzodkiewka i papryka.Niezależnie od przyczyn nawracających zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego każdorazowo są one wskazaniem do konsultacji lekarskiej oraz dietetycznej i podjęcia odpowiednich działań leczniczych.
Czytaj dalej
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Stres? Niezdrowe myślenie!
Przyczyną stresu często jest niezdrowe myślenie. Czym jest i jak się z niego wyleczyć? Jak sobie radzić ze stresem mówi psycholog Karolina Dyrla-Mularczyk z poznańskiego Enel-med.
Jak walczyć z depresją?
Jeśli Ty lub Twoi bliscy zmagacie się z depresją, zobacz co pomoże w powrocie do zdrowia! To 8 prostych pomysłów na walkę z chorobą. Jak żyć z depresją? INFOGRAFIKA
Wakacje: uwolnij się od stresu!
Urlop to czas kiedy odpoczywamy od codziennych obowiązków i kłopotów. Niezależnie czy spędzamy ten czas chodząc po górach czy leżąc na plaży, najważniejszy jest odpoczynek od stresu. Warto pomóc organizmowi dzięki... kolorowankom!
Nerwica hipochondryczna: przyczyny, objawy i leczenie
Ciągłe obawy o własne zdrowie nazywane hipochondrią to zaburzenie nerwicowe. Charakteryzuje się też przekonaniem o posiadaniu nieuleczalnej choroby.
Nerwica natręctw
Niepokojące myśli krążą Ci się po głowie, masz niekontrolowane zachowania i nie wiesz dlaczego? Być może masz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli nerwicę natręctw.