Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego jest częstym zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego, którego objawy obejmują różnego rodzaju symptomy, w tym między innymi skurcze, bóle brzucha, wzdęcia, gazy i biegunkę. Jest przewlekłą chorobą, z którą trzeba nauczyć się żyć. Czym jest zespół jelita drażliwego, jakie objawy daje ta choroba i czy można ją wyleczyć – o tym w poniższym artykule.
Spis treści:
- Czym jest zespół jelita drażliwego?
- Zespół jelita drażliwego – objawy
- Objawy jelita drażliwego typowe dla kobiet i mężczyzn
- Ból związany z IBS
- Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?
- Czynniki wywołujące zespół jelita drażliwego
- Stres przy jelicie drażliwym
- Utrata wagi przy zespole jelita drażliwego
- Biegunka przy IBS
- Jelito drażliwe z zaparciami
- Diagnostyka i leczenie zespołu jelita drażliwego
- Jelito drażliwe - dieta
- Jelito drażliwe - leki
- Zespół jelita drażliwego a celiakia
Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome - IBS) dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że w Polsce może chorować ok. 10 procent populacji, z czego dwukrotnie częściej występuje u kobiet. Choroba objawia się w wieku nastoletnim lub przed 40. rokiem życia a jej przyczyna jest nieznana. Niektóre osoby z IBS mają jedynie dyskretne objawy, jednak u części pacjentów są znaczące i zakłócają codzienne życie.
Czym jest zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego jest przewlekłym zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego, w szczególności jelita grubego, w którym ból brzucha związany jest ze zmianami rytmu wypróżniania. IBS obejmuje grupę objawów jelitowych, które z reguły współistnieją ze sobą. Symptomy różnią się między pacjentami nasileniem i czasem trwania. Niekiedy choroba może powodować uszkodzenie jelit, natomiast nie przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego.
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą (ang. Irritable Bowel Syndrome - IBS) dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że w Polsce może chorować ok. 10 procent populacji, z czego zespół jelita drażliwego dwukrotnie częściej występuje u kobiet. Choroba objawia się w wieku nastoletnim albo przed 40. rokiem życia, a jej przyczyna jest do tej pory nieznana medycynie. Niektóre osoby z IBS mają jedynie dyskretne objawy, jednak u części pacjentów są to silne dolegliwości zakłócające codzienne funkcjonowanie.
Zespół jelita drażliwego – objawy
Objawy są różnorodne. Do najczęstszych objawów ze strony przewodu pokarmowego zalicza się:
- bóle brzucha o różnym nasileniu;
- bolesne skurcze jelit;
- wzdęcia i gazy;
- zaparcia;
- biegunkę.
Zespół jelita drażliwego – gdzie boli? Ból brzucha, stały lub nawracający, w przypadku IBS pojawia się głównie w podbrzuszu oraz lewej dolnej części brzucha. Wielokrotnie zdarza się, że u chorych z IBS zdarzają się epizody zaparć, jak i biegunek. Objawy w postaci wzdęć i gazów zazwyczaj ustępują po wypróżnieniu. Na podstawie dominujących objawów i wyglądu stolca wyróżnia się postaci: z biegunką, z zaparciem, mieszaną i nieokreśloną.
Objawy jelita drażliwego nie zawsze są stałe, mogą występować epizodycznie lub przebiegać z okresami remisji i zaostrzeń. W przypadku gdy wystąpią inne, niepokojące objawy konieczna jest pilna wizyta u specjalisty, jakim jest gastrolog.
Objawy jelita drażliwego typowe dla kobiet i mężczyzn
Ból związany z IBS
- uczucie ulgi po wypróżnieniu;
- zmiana częstotliwości ruchu jelit;
- zmiany w wyglądzie stolców.
Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?
Chociaż istnieje wiele sposobów leczenia zespołu jelita drażliwego, dokładna przyczyna IBS jest nieznana. Wśród możliwych czynników wymienia się nadmiernie wrażliwą okrężnicę oraz układ odpornościowy. Choroba może być też wywołana wcześniejszą infekcją bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Zróżnicowane przyczyny utrudniają zapobieganie wystąpieniu schorzenia. Fizyczne procesy związane z zespołem jelita drażliwego mogą się różnić, a należą do nich:
- spowolnione lub spastyczne ruchy jelita grubego, powodujące bolesne skurcze;
- nieprawidłowy poziom serotoniny w okrężnicy, wpływający na ruchliwość i ruchy jelit;
- łagodna celiakia, która uszkadza jelita, powodując objawy IBS;
- ilościowe i jakościowe zaburzenia mikrobioty jelitowej– u osób z IBS występuje wyższe ryzyko pojawienia się zespołu rozrostu bakteryjnego SIBO - zespołu objawów klinicznych związanego z obecnością zwiększonej liczby bakterii w jelicie cienkim.
Czynniki wywołujące zespół jelita drażliwego
Dla wielu osób kluczem do opanowania objawów IBS jest unikanie czynników wywołujących. U części osób niektóre pokarmy, a także stres i lęk mogą wyzwolić symptomy schorzenia.
Sposób żywienia nie jest bezpośrednią przyczyną choroby, jednak niektóre pokarmy mogą nasilać objawy. To bardzo indywidualna sprawa, dlatego pomocne jest prowadzenie dzienniczka jedzenia, aby wykryć, które produkty mogą wpływać negatywnie. Warto też wyrobić sobie mechanizmy unikania, na ile to możliwe, sytuacji stresowych i lękowych.
Stres przy jelicie drażliwym
Utrata wagi przy zespole jelita drażliwego
Biegunka przy IBS
Jelito drażliwe z zaparciami
Diagnostyka i leczenie zespołu jelita drażliwego
Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego. Lekarz diagnozę stawia przede wszystkim na podstawie objawów. Przy diagnostyce zespołu jelita drażliwego można podjąć dodatkowe kroki, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny występowania symptomów typowych dla choroby:
- zaproponować określoną dietę, ograniczającą produkty, aby wykluczyć alergie pokarmowe;
- zbadać próbkę kału, aby wyeliminować choroby pasożytnicze;
- przeprowadzić badania krwi w celu wykluczenia celiakii;
- wykonać kolonoskopię.
Zespół jelita drażliwego – badania. Badanie endoskopowe wykonuje się tylko wtedy, gdy lekarz podejrzewa, że objawy są wywoływane przez zapalenie okrężnicy, zapalną chorobę jelit (choroba Crohna) lub nowotwór.
Zespół jelita drażliwego leczenie. Leczenie zespołu jelita drażliwego składa się z:
- farmakoterapii objawowej (łagodzenie objawów lekami przeciwzaparciowymi, przeciwbiegunkowymi, rozkurczowymi);
- antybiotykoterapii (rafaksymina w połączeniu z probiotykami służącymi poprawie składu flory bakteryjnej jelit);
- wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego,
- diety.
Jeśli chodzi o korzystne szczepy bakterii, stosuje się głównie Bifidobacterium bifidum, Saccharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus GG, które wspomagają zmniejszenia bólów brzucha i gazów.
Wspomniane wsparcie psychologiczne i psychiatryczne to bardzo ważny aspekt leczenia. Jeżeli stwierdza się, że leczenie objawowe nie jest w pełni skuteczne, stosuje się trójcykliczne leki przeciwdepresyjne lub inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Dodatkowo pacjent powinien skorzystać z pomocy psychoterapeuty, aby nauczyć się metod radzenia sobie ze stresem czy lękiem towarzyszącym tej chorobie.
Nie ma postępowania, które pozwoliłoby na całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego. Dolegliwości często powracają nawet przez całe życie.
Jelito drażliwe - dieta
W niektórych przypadkach zmiany w diecie mogą znacznie pomóc złagodzić objawy IBS. Ponieważ każdy pacjent indywidualnie przechodzi chorobę, należy dobrać odpowiednie pokarmy. Zarządzanie dietą może zająć trochę czasu, ale bez wątpienia jest warte wysiłku. W przypadku występowania zespołu jelita drażliwego polecana jest współpraca ze specjalistą, jakim jest dietetyk.
Zespół jelita drażliwego - czego nie jeść? Zmiany w ilości lub całkowite wyeliminowanie niektórych produktów z jadłospisu, takich jak nabiał, smażone potrawy, cukry złożone może pomóc w zmniejszeniu dokuczliwych symptomów.
Bardzo ważne przy IBS jest dostarczania błonnika pokarmowego, który zawiera dwie frakcje: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Do rozpuszczalnej należą pektyny, gumy, śluzy, betaglukan, inulina. Wpływa ona na spowolnienie pasażu treści pokarmowej przez jelita i złagodzenie ogólnych objawów IBS, nie tylko zaparć.
Jeśli chodzi o zależność zespół jelita drażliwego – zioła, zaobserwowano, że zastosowanie przypraw i ziół np. imbiru, mięty pieprzowej, kolendry czy melisy lekarskiej może łagodzić dolegliwości. Chodzi tu szczególnie o olejki z nich wyekstrahowane, bo te posiadają działanie wspomagające w leczeniu zespołu jelita drażliwego.
Kawa a zespół jelita drażliwego. Kawa może przyspieszać perystaltykę jelit, u części osób odpowiada za efekt przeczyszczający. Kofeina może podrażniać śluzówkę jelita, więc część chorych na IBS może odczuwać nieprzyjemne objawy po spożyciu kawy, w tym może pojawić się niestrawność lub ból brzucha. Niemniej jednak kawa rozpuszczalna czy espresso nie posiadają FODMAPs w nadmiernych ilościach. W przypadku zespołu jelita drażliwego sugeruje się więc ograniczenie spożycia kawy do jednej filiżanki dziennie oraz stosowanie mleka niskolaktozowego oraz napojów roślinnych o niskiej zawartości FODMAPs.
Jelito drażliwe - leki
Jeśli podjęte środki zaradcze w postaci zmiany stylu życia i diety są nieskuteczne, to lekarz może zlecić stosowanie leków. Należy podkreślić, że nie ma jednego skutecznego leku na jelito drażliwe. Niektóre lekarstwa działają na wszystkie objawy IBS, natomiast inne koncentrują się na wybranych dolegliwościach. Przyjmuje się, że leczenie farmakologiczne można rozpatrywać w dwóch kategoriach:
- leczenie narządów wewnętrznych, mające na celu złagodzenie bólu brzucha (leki przeciwskurczowe) lub zaburzenie czynności jelit (środki przeciwbiegunkowe i wypełniające);
- leczenie ośrodkowe (leki przeciwdepresyjne, hipnoterapia, psychoterapia) skierowane do pacjentów ze współistniejącym zaburzeniem afektywnym.
Zespół jelita drażliwego a celiakia
Objawy zespołu jelita drażliwego i celiakii mogą być przyczyną pomyłek diagnostycznych, dają bowiem podobne objawy. U 4% pacjentów z IBS stwierdza się zanik kosmków typowy dla celiakii w biopsji jelita cienkiego. Co więcej, część pacjentów z celiakią, którzy są już leczeni dietą bezglutenową wciąż ma objawy podobne do IBS. Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym, jest trwałą nietolerancją glutenu – białka występującego w pszenicy, życie i jęczmieniu. Jest najpoważniejszym rodzajem nietolerancji pokarmowej ponieważ prowadzi do reakcji autoimmunologicznej wyniszczającej kosmki jelitowe. przed wprowadzeniem diety bezglutenowej warto wykonać badanie na celiakię i upewnić się, że dolegliwości faktycznie wywołane są przez tę chorobę.
Źródła:
Borys B., Sulkowska A., Guzek M., Dlaczego pacjenci z zespołem jelita nadwrażliwego są ‘trudni’? Praktyczne aspekty rozważań psychologicznych, Wybrane Problemy Kliniczne; 2011;
Dudzińska E., Wpływ mikroflory jelitowej na rozwój zespołu jelita drażliwego, Medycyna Środowiskowa 2016;
Gałęcka M., Zespół jelita nadwrażliwego, Wydawnictwo PZWL; Warszawa; 2022;
Szczeklik Zespół jelita drażliwego w: Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna; Kraków; 2017.
Treatment for irritable bowel syndrome, https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome/treatment
What is irritable bowel syndrome, https://www.scripps.org/news_items/3027-what-is-irritable-bowel-syndrome-ibs
Czytaj dalej
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?