Nerwica hipochondryczna: przyczyny, objawy i leczenie

Stres

Ciągłe obawy o własne zdrowie nazywane hipochondrią to zaburzenie nerwicowe. Charakteryzuje się też przekonaniem o posiadaniu nieuleczalnej choroby somatycznej.

Hipochondria – co to takiego

Hipochondria lub inaczej nerwica hipochondryczna to zaburzenie somatoformiczne. Zasadniczą cechą  zaburzeń  somatoformicznych są objawy fizykalne, które wskazują na choroby ogólnomedyczne, ale nie dają się w wystarczającym stopniu wytłumaczyć  obecnością żadnej choroby somatycznej,

Z medycznego punktu widzenia zaburzenie hipochondryczne należy do grupy zaburzeń nerwicowych, gdy pacjent przejawia uporczywe i długotrwałe przekonanie o występowaniu u niego choroby somatycznej. Hipochondria współtowarzyszy różnym odmianom nerwic oraz depresji i stanów depresyjnych. Towarzyszy jej odczuwanie bardzo silnego lęku. Pacjent panicznie boi się o swoje życie, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoba cierpiąca na hipochondrię skarży się na objawy związane z chorobą, a po wykluczeniu schorzenia przez lekarza, może wyszukiwać kolejnych symptomów potwierdzających stan chorobowy. Proces ten trwa stale i ciągle się powtarza - tzw. mechanizm błędnego koła (nieustanne interpretowania występujących objawów i ich transformacji w nowe).
Osoby z zaburzeniem hipochondrycznym często sięgają po porady specjalistów wielu różnych dziedzin. Często rozpoczynają leczenie na własną rękę, korzystając z porad pseudomedyków, decydując się na leczenie alternatywne – niepolecane przez gremia medyczne nie wierząc diagnozom lekarskim. Tymczasem chory wymaga konsultacji psychiatrycznej.

Hipochondria może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Wtórna jest nabyta w konsekwencji trudnych doświadczeń, zaś pierwotna trwała.

Hipochondria - objawy

Pacjent z hipochondrią żyje w nieustającym przekonaniu, że choruje na jakąś poważną, źle zdiagnozowaną chorobę somatyczną. W związku z tym, często udaje się do lekarzy specjalistów, domagając się zlecenia dodatkowych badań, a stwierdzenia o braku dolegliwości nie przyjmuje do wiadomości. Na sugestię o psychologicznym podłożu obaw i choroby osoba reaguje oburzeniem. Kategorycznie nie dopuszcza myśli, że powinna skonsultować się z lekarzem psychologiem lub psychiatrą. Do najważniejszych objawów nerwicy hipochondrycznej należą:

  • nieuzasadniony lęk i objawy depresyjne;
  • przekonanie o obecności bardzo poważnej choroby;
  • problemy ze snem i jedzeniem, wynikające z zadręczania się myślami o chorobie;
  • silne dolegliwości bólowe;
  • nadmierne zainteresowanie funkcjonowaniem organizmu człowieka;
  • skupienie się na sobie i wymaganie tego od otoczenia, często staje się to udręką dla osób bliskich, a próby zwrócenia hipochondrykowi uwagi na jego albo jej nadmierny egocentryzm spotykają się z urażeniem i poczuciem krzywdy;
  • osoba z hipochondrią dużo lepiej czuje się wśród ludzi chorych niż zdrowych.

Hipochondria - przyczyny

Jak w przypadku większości chorób psychicznych, nie udało się dokładnie ustalić przyczyn hipochondrii. Często czynnikiem inicjującym zaburzenia o charakterze hipochondrycznym są trudne doświadczenia, szczególnie z dzieciństwa. Choć trudno wskazać jedną przyczynę wywołującą nerwicę hipochondryczną, to można wymienić najczęstsze z nich. Są to:

  • urazy psychiczne wynikające z traumatycznych wydarzeń;
  • brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych
  • nadopiekuńczość rodziców - hipochondrykami stają się osoby z domów, gdzie błahe dolegliwości urastały do rangi poważnej choroby;
  • egocentryzm, narcyzm - czyli nadmierna koncentracja na sobie i własnym ciele;
  • tendencje lękowe - zagrożenie płynące z otoczenia, chęć ukarania siebie. 

Przyczyna hipochondrii jest sprawą indywidualną. Aby dowiedzieć się, co stanowi czynnik wywołujący należy skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

Hipochondria - leczenie

Osoby cierpiące na zaburzenia hipochondryczne bardzo rzadko zgłaszają się do lekarza psychiatry i niechętnie przyjmują propozycję leczenia lekami przeciwdepresyjnymi albo psychoterapię. Właśnie połączenie tych dwóch metod daje najlepsze efekty.
W leczeniu farmakologicznym najczęściej wykorzystuje się leki przeciwdepresyjne, zwykle z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Ma to na celu wyciszenie objawów i umożliwienie pełnego skupienia się na psychoterapii. Niezwykle istotne jest odwrócenie uwagi chorego od jego dolegliwości.
Psychoterapia jest zalecaną metodą leczenia, obejmującą terapię poznawczo-behawioralną, która główny nacisk kładzie na modyfikowanie nieprawidłowego myślenia i zachowania. Poprawia ona ogólne samopoczucie i funkcjonowanie pacjenta. Natomiast psychoterapia psychoanalityczna przynosi ulgę w objawach, jednocześnie umożliwiając rozwój i wzmocnienie osobowości.

Pacjent musi nastawić się na to, że terapia jest procesem długotrwałym, często bolesnym (ponieważ hipochondria ma źródło w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, które trzeba przerobić), dlatego warto bezwzględnie zaufać psychoterapeucie i stosować się do jego zaleceń i przyjmować leki, które nam przepisuje.

 

Artykuły powiązane

Stres

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka jest chorobą psychosomatyczną. Im większy jest stres tym bardziej nasilone są dolegliwości. Jakie są objawy i jak leczy się nerwicę żołądka?

Stres

Stres? Niezdrowe myślenie!

Przyczyną stresu często jest niezdrowe myślenie. Czym jest i jak się z niego wyleczyć? Jak sobie radzić ze stresem mówi psycholog Karolina Dyrla-Mularczyk z poznańskiego Enel-med.

Stres

Jak walczyć z depresją?

Jeśli Ty lub Twoi bliscy zmagacie się z depresją, zobacz co pomoże w powrocie do zdrowia! To 8 prostych pomysłów na walkę z chorobą. Jak żyć z depresją? INFOGRAFIKA

Stres

Wakacje: uwolnij się od stresu!

Urlop to czas kiedy odpoczywamy od codziennych obowiązków i kłopotów. Niezależnie czy spędzamy ten czas chodząc po górach czy leżąc na plaży, najważniejszy jest odpoczynek od stresu. Warto pomóc organizmowi dzięki... kolorowankom!

Stres

Nerwica natręctw

Niepokojące myśli krążą Ci się po głowie, masz niekontrolowane zachowania i nie wiesz dlaczego? Być może masz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli nerwicę natręctw.

Artykuły polecane dla Ciebie