Niepokojące myśli wciąż kołatają ci się po głowie, często masz niekontrolowane zachowania? Nie wiesz skąd się to bierze? Być może masz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli inaczej nerwicę natręctw.

Nerwica natręctw to choroba psychiczna dotykająca osoby w różnym wieku bez względu na płeć. Na szczęście jest uleczalna, wymaga jednak postawienia odpowiedniej diagnozy. Klasycznie im wcześniej, tym lepiej. Zachowania obsesyjno-kompulsywne mogą być jednym z objawów depresji. Opinie specjalistów na temat pochodzenia choroby są podzielone. Wskazuje się uwarunkowania genetyczne oraz środowiskowe. Możliwe, że dziedziczymy chorobę. Na pewno występuje ona częściej u osób wrażliwych.

Charakterystycznymi objawami choroby są obsesje oraz kompulsje. Niestety natrętne myśli (obsesje) i niepokojące zachowania (kompulsje) sprawiają, że pacjent nie jest w stanie sam poradzić sobie z problemem. Nerwica natręctw uniemożliwia normalne funkcjonowanie, gdyż myśli i zachowania samoistnie nawracają i pochłaniają dużo energii. Do często spotykanych objawów należą: częste mycie rąk z obawy na zarazki, przestawianie przedmiotów, poprawianie włosów, sprawdzanie kurków od gazu, itd.
Myśli pojawiają się wbrew woli chorego i nie chcą ustąpić. Przez ich charakter pacjent jest zmuszony do wykonywania przeróżnych czynności.
Pacjent obserwujący u siebie powyższe objawy i niemogący normalnie funkcjonować w społeczeństwie powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. Ten po zebraniu odpowiedniego wywiadu behawioralnego nie będzie miał problemu ze zdiagnozowaniem nerwicy natręctw. W jej leczeniu oprócz psychoterapii stosuje się środki antydepresyjne.

Bez wątpienia ważny jest czas. Należy szybko reagować, by lęk nie utrudniał nam funkcjonowania. Aby nie utrwalało się negatywne nastawienie do otoczenia. Warto skonsultować się ze specjalistą. Dużą rolę w procesie leczenia odgrywa wsparcie najbliższych.