Pomoc dla osób starszych

senior

Z upływem lat następują w organizmie zmiany utrudniające codzienne funkcjonowanie. Osoby starsze często zmagają się ze schorzeniami, które ograniczają lub nawet odbierają możliwość samodzielnego funkcjonowania. Wymagają wówczas szczególnej uwagi i opieki. 

dr n. med. Katarzyna Skórzewska, redaktor merytoryczna enel-zdrowie

Zmiany w organizmie osób starszych

Jedną z koncepcji psychologii rozwojowej jest teoria life span - biegu życia, obejmująca okres całego życia ludzkiego. Zgodnie z tym nurtem starość - określana też późną dojrzałością - uznawana jest za okres, w którym dokonujemy bilansu zysków i strat. To czas ukoronowania dotychczasowego życia i w zależności od zdobytych doświadczeń dać może poczucie wewnętrznego spokoju, spełnienia i satysfakcji lecz  zdarzyć się może również poczucie frustracji czy doznanej krzywdy. Następujące zmiany obejmują zarówno sferę biologiczną, psychiczną, jak i społeczną. Są one ze sobą nierozerwalnie związane. Osoby starsze stają w obliczu obniżającej się sprawności ruchowej. Nierzadko borykają się z problemami zdrowotnymi, które wpływają na ich samodzielne funkcjonowanie i pielęgnację. Przewlekłe schorzenia prowadza często do niepełnosprawności i uzależnienia od innych osób. W konsekwencji następuje też zmiana obrazu własnej osoby i utrata dotychczasowych ról społecznych. Niezwykle ważna jest wówczas rehabilitacja osoby starszej, efektywnie prowadząca do podniesienia jakości życia. 

Problemy zdrowotne osób starszych

Na swoja starość pracujemy przez całe życie. Upośledzenie funkcjonowania człowieka w okresie późnej dojrzałości związane jest z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi takimi jak nieprawidłowa dieta, brak ruchu, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy stres. Prowadzi to do występowania typowych dla tego okresu życia problemów zdrowotnych. Przede wszystkim są to zespoły otępienne, choroby układu krążenia (udar mózgu, zawał serca, nadciśnienie tętnicze), nowotwory, cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa i osteoporoza prowadząca do złamań i upośledzenia sprawności. Świadomość przemijającego życia, postępująca samotność i strach przed śmiercią powodują u seniorów depresję i bezsenność. Pogarszający się wzrok i słuch, osłabienie mięśni, spowolnienie chodu i zaburzenia równowagi są przyczyną częstych upadków i urazów. Występuje krępujące nietrzymanie moczu i stolca. Wymienione choroby najczęściej ze sobą współistnieją i mają charakter przewlekły. Są to czynniki utrudniające codzienne funkcjonowanie i leczenie. Ważnym problemem zdrowotnym dla osób starszych jest otępienie (demencja), którego najczęstszą postacią jest choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującym upośledzeniem funkcji poznawczych. Zalicza się do nich: pamięć, myślenie, orientację, rozumienie, liczenie, porozumiewanie się – funkcje językowe, uczenie się, planowanie czy umiejętność oceny. Pogarsza się codzienne funkcjonowanie, trudności sprawia ubieranie się, mycie czy przygotowywanie posiłków. Pojawiają się zaburzenia zachowania, a także apatia, pobudzenie i objawy psychotyczne. Natomiast choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, w której dochodzi do zaniku określonych komórek w mózgu, tzw. neuronów dopaminergicznych. Do jej objawów należą: spowolnienie ruchowe, drżenia spoczynkowego i sztywność mięśniowa głównie kończyn ale może ona dotyczyć też tułowia i szyi przez co osoby z chorobą Parkinsona przybierają charakterystyczną, pochyloną postawę ciała. Dodatkowo samodzielne funkcjonowanie upośledzają zmiany zwyrodnieniowe stawów (zniekształcenia stawów). W miarę rozwoju choroby te prowadzą do postępującej niepełnosprawności powodując, że osoba starsza staje się zależna od ludzi z otoczenia. Czasem również nie umie ona znaleźć porozumienia z młodszym pokoleniem. Z pomocą przychodzą wówczas ośrodki zapewniające osobom starszym w zależności od potrzeb opiekę dzienną, stałą lub rehabilitację. Do takich należy miesząca się w Warszawie Willa Łucja

Pobyty dzienne

Pobyty dzienne w ośrodkach opiekuńczych przeznaczone są dla osób starszych, które nie chcą lub nie mogą z różnych powodów lub ze względu na chorobę (np. choroba Alzheimera czy Parkinsona) same przebywać w domu w ciągu dnia - pod nieobecność rodziny czy opiekunów. Personel ośrodka zapewnia opiekę, pomoc w codziennych czynnościach, również w higienicznych oraz nadzór chociażby nad przyjmowaniem leków. Seniorzy wspierani są w podtrzymywaniu dobrej kondycji zarówno psychicznej i fizycznej. A wszystko to dzięki zajęciom rehabilitacyjno – usprawniającym i terapii zajęciowej. Osoby starsze mają zapewnione również całodniowe wyżywienie. Z pobytów dziennych można korzystać w warszawskiej Willi Łucja.

Pobyty stałe

Dla seniorów borykających się z problemami zdrowotnymi utrudniającymi codzienne funkcjonowanie niezwykle ważna jest całodzienna opieka, towarzystwo i wsparcie w czynnościach dnia codziennego. Dobrym rozwiązaniem są pobyty stałe w ośrodku dla seniorów. Przeznaczone dla osób starszych, które nie chcą bądź nie mogą przebywać w domu, a potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Nie chcą również rezygnować z aktywnego życia wśród rówieśników. Wskazane są też dla osób po leczeniu szpitalnym potrzebującym profesjonalnej opieki medycznej i rehabilitacji. Odpowiednią opiekę znajdą tam również osoby starsze, które nie wymagają leczenia szpitalnego, ale równocześnie potrzebują profesjonalnej opieki medycznej i pielęgniarskiej: chorzy na chorobę Alzheimera czy Parkinsona, którymi bliskim trudno jest się opiekować przez całą dobę, a profesjonaliści zadbają o przyjmowanie leków, zajęcia rehabilitacyjne czy przyjmowanie posiłków i higienę osobistą. 

Pobyty rehabilitacyjne

Pobyty rehabilitacyjne to doskonałe rozwiązanie na powrót do sprawności po zabiegach i operacjach. Specjalistyczna rehabilitacja neurologiczna, ortopedyczna lub usprawniająca zapewnia poprawę sprawności i jakości życia. Pierwszy typ przeznaczony jest dla osób po udarach, urazach czaszkowo – mózgowych, schorzeniach neurologicznych i urazach rdzenia kręgowego. Rehabilitacja ortopedyczna to doskonała opcja dla seniorów z dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa, ze schorzeniami ortopedycznymi czy po operacji stawów. Wskazana jest również w celu rehabilitacji po urazach i wypadkach. Ostatni typ rehabilitacji – usprawniający ma na celu poprawę ogólnej sprawności ruchowej. Więcej o turnusach rehabilitacyjnych dowiesz się tutaj.

Artykuły powiązane

senior

Turnusy rehabilitacyjne

Czas rehabilitacji seniorów po zabiegach i operacjach nie musi stanowić problemu. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi Willa Łucja zlokalizowana w Warszawie. To przyjazne miejsce, w którym seniorzy otaczani są profesjonalną opieką personelu zapewniającego im codzienny komfort i bezpieczeństwo.

senior

Otępienie - demencja starcza

Demencja, inaczej nazywana otępieniem jest istotnym problemem społecznym. Dotyka dużej liczby osób starszych pogarszając ich jakość życia. Szybko postawiona diagnoza stanowi duże ułatwienie w leczeniu oraz opiece nad chorym.

Artykuły polecane dla Ciebie