Opaska sportowa - jak działa, komu się przyda?

Sport i fitness

Opaska sportowa często nazywana też smartbandem to inteligentna opaska służąca osobom, na co dzień aktywnym fizycznie. Urządzenie pozwala monitorować aktywność w ciągu dnia, np. tętno lub natlenienie krwi, a nocą diagnozuje fazy snu. Bardziej zaawansowane opaski sportowe posiadają funkcję asystenta treningu, pokazując wyniki na wyświetlaczu (spalone kalorie, przebyty dystans, czas i długość treningu). Informacje ze smartbandu przesyłane są na smartfon. Opaskę można traktować niczym trenera personalnego, który może podpowiedzieć, jak ćwiczyć wydajniej i lepiej. Ich zaletą jest waga nieprzekraczająca najczęściej 25 gramów. Wystarczy tylko założyć opaskę sportową na nadgarstek, by mierzyć swoje postępy. Urządzenia skierowane są dla osób, które stale kontrolują czynności organizmu i mierzą aktywność treningową. Dowiedz się jak działa opaska sportowa i jakie są jej funkcje

lek. Zbigniew Chwiałkowski
specjalista medycyny rodzinnej

.

Opaski sportowe - jak działają?

Bardzo często opaska sportowa nazywana jest z języka angielskiego smartbandem, co w wolnym tłumaczeniu oznacza inteligentną opaskę. Jak sama nazwa wskazuje, elektroniczna opaska służy do monitorowania aktywności fizycznej. To niewielkie, lekkie i przenośne urządzenie w formie silikonowej bransoletki zakłada się na przegub ręki, aby wbudowane czujniki oraz moduły mogły śledzić stan organizmu zarówno podczas treningu, jak i np. snu. Urządzenie zbiera dane na temat aktywności, analizuje je, a następnie wyświetla na posiadanym ekranie. Dzięki wejściu USB informacje można w łatwy sposób zgrać na telefon lub inne urządzenie mobilne. Dane można również przesyłać bezprzewodowo na smartfona. Warto zaznaczyć, że smartbandy są bardzo wygodne i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Dodatkowo większość z nich jest wytrzymała, wodoodporna, a ich bateria powinna wytrzymać około 5 dni ciągłej pracy. Ponadto opaski są często wyposażone w elementy takie jak GPS, NFC czy pulsometr.

Urządzenie nie jest dedykowane jedynie profesjonalistom, ponieważ ułatwia monitorowanie czynności w przypadku każdego, kto podejmuje aktywność fizyczną. Opaski sportowe przydadzą się zarówno amatorom, jak i profesjonalnym sportowcom.

Opaska treningowa - najważniejsze funkcje

W każdym przypadku opaska sportowa będzie dobrym gadżetem, który motywuje do realizacji wyznaczonych celów treningowych. Praktycznie wszystkie smartbandy mają podobne funkcje podstawowe, a w miarę ich zaawansowania, a co za tym idzie ceny, dysponują dodatkowymi możliwościami. W ramach podstawowej funkcjonalności opasek treningowych trzeba wymienić:

  • pomiar wykonanej liczby kroków;
  • mierzenie przebytego dystansu (dostajemy informację, ile kilometrów pokonaliśmy danego dnia);
  • zliczanie spalonych kalorii (dowiadujemy się, ile kalorii spaliliśmy w trakcie aktywności fizycznej);
  • pomiar czasu (monitorowanie czasu podczas danej aktywności fizycznej).

Już powyższe parametry pokazują informację o poziomie efektywności treningu. Jednak dla bardziej zaawansowanych użytkowników producenci oferują dodatkowe funkcje:

  • mierzenie pulsu (opaska treningowa wyposażona w pulsometr);
  • monitorowanie czasu i jakości snu;
  • mierzenie czasu aktywności;
  • monitorowanie tempa ćwiczeń;
  • śledzenie pokonanej trasy (smartband z modułem GPS);
  • motywowanie do aktywności fizycznej (przypomnienia zachęcające do treningu).

Bardziej zaawansowane opaski fitness potrafią samodzielnie wykryć rodzaj aktywności i dobrać odpowiednie funkcje do sportów takich, jak: bieganie, rower, siłownia, fitness, marsz, pływanie/basen czy joga. Topowe modele pozwalają też na ułożenie i dopasowanie indywidualnych planów treningowych wraz z przypomnieniami o ich realizacji.

Inteligentna opaska może z powodzeniem zastąpić zegarek, ponieważ wskazuje aktualną godzinę. Niektóre modele dają również możliwość wyświetlania powiadomień ze smartfona o połączeniach, wiadomościach sms, sterowania muzyką w telefonie podczas treningu, a także dokonywania płatności w przypadku posiadania modułu NFC. Niekwestionowaną zaletą inteligentnych opasek jest także ich uniwersalność. Co więcej elegancki wygląd smartbanda pozwala założyć go nawet na spotkanie biznesowe.

Opaska sportowa - komu się przyda?

Opaski treningowe, jak wcześniej zostało wspomniane, są skierowane przede wszystkim do osób, które chcą systematycznie kontrolować czynności organizmu i mierzyć aktywność fizyczną. Jednocześnie nie chcą przeznaczać dużych pieniędzy na zakup zaawansowanych urządzeń. Uniwersalność to najlepszy przymiotnik opisujący opaskę. Gadżet bardzo dobrze sprawdzi się zarówno u osób aktywnych, jak i tych, którzy chcą zadbać o zdrowie i dopiero zaczynają treningi. Warto pamiętać, że opaski sportowe są wytrzymałe i często wodoodporne. Niemniej jednak przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy kierować się zaawansowaniem swoich aktywności i dobrać sprzęt posiadający adekwatne funkcje. Praktyczne jest zsynchronizowanie smartbandu z telefonem, co pozwala na odczytywanie powiadomień bez konieczności sięgania po drugie urządzenie.

Sprawdź też: Bieganie w ciąży - co trzeba wiedzieć?

Źródła:

  1. Lashkari C.; How do wearable fitness trackers measure steps?, 2019; https://www.news-medical.net/health/How-do-wearable-fitness-trackers-measure-steps.aspx;
  2. Zakri J.; How Do Sleep Trackers Work?, 2020; https://www.tuck.com/how-sleep-trackers-work/;
  3. Gonzalez R.; Science Says Fitness Trackers Don't Work. Wear One Anyway, 2017; https://www.wired.com/story/science-says-fitness-trackers-dont-work-wear-one-anyway/;
  4. Evenson K., Goto M., Furberg R.; Systematic review of the validity and reliability of consumer-wearable activity trackers, International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 2015, 12(159).

Artykuły powiązane

Sport i fitness

Jak zacząć biegać?

 - Jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych, każdy może dzięki bieganiu zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie - mówi były lekkoatleta, mistrz Europy i jeden z inicjatorów akcji Biegam Bo Lubię - Paweł Januszewski.

Sport i fitness

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego

- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która coraz częściej dotyka sportowców zarówno amatorskich jak i zawodowych - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport. Dowiedz się więcej o zerwaniu więzadeł.

Sport i fitness

Biegać lepiej i bezpieczniej

Biegamy w parkach, w lesie, po miejskich ulicach. Raz w tygodniu można wybrać się na trening lekkoatletyczny na profesjonalnej bieżni i pod okiem trenerów zadbać o zdrowe i bezpieczne bieganie.

Sport i fitness

Sportowa aktywność jesienią

- Jesień to znakomity czas, w którym możemy rozpocząć plany sylwetkowe, które chcemy zrealizować na wiosnę - mówi Dominik Dyhdalewicz, trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta kliniki Enel-Sport. 

Artykuły polecane dla Ciebie