- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która coraz częściej dotyka sportowców zarówno amatorskich jak i zawodowych - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport. Dowiedz się więcej o zerwaniu więzadeł.

Zerwanie więzadeł krzyżowych powraca

Kolejne urazy znanych sportowców, w tym wielkich gwiazd futbolu sprawiają, że w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawia się temat zerwania więzadeł, szczególnie przednich krzyżowych. W gabinetach lekarskich i na operacyjnych stołach pojawia się coraz więcej pacjentów i to nie tylko zajmujących się sportem zawodowo, ale także amatorsko. Znaczna część tego typu urazów stanu kolanowego dotyczy osób uprawiających sporty zespołowe jak piłka nożna czy koszykówka oraz narciarstwo. Zerwanie więzadeł unieruchamia sportowca na kilka miesięcy; bez właściwie wykonanej rekonstrukcji więzadła i odpowiedniej rehabilitacji kontuzja może szybko spotkać nas ponownie. 

Piłka nożna czyli zerwanie więzadeł

Zerwanie więzadła przedniego krzyżowego dotykało wielu wirtuozów futbolu, niejednokrotnie powracając wkrótce po powrocie zawodnika do zawodowego sportu. Brazylijczyk Ronaldo, uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii, po rekonstrukcji więzadeł powrócił na boisko na … 6 minut, bo tylko tyle wytrzymało operowane więzadło. Z podobną sytuacją zmagał się słynnych Włoch Roberto Baggio, dwukrotnie rekonstrukcję więzadeł przechodził też reprezentant Polski Arkadiusz Milk. W jego przypadku, po udanym zabiegu i powrocie do zdrowia zerwaniu uległo więzadło drugiego kolana. Po kolejnym zabiegu, piłkarz grający we włoskim klubie SSC Napoli na szczęście powrócił do zdrowia i gry na wysokim poziomie. 

Zerwanie więzadeł - przyczyny

Rosnąca liczba kontuzji więzadeł przednich krzyżowych jest coraz częściej przedmiotem dyskusji lekarzy i specjalistów przygotowania fizycznego. Wśród przyczyn często wymienia się choćby coraz mniejszą, codzienną  aktywność fizyczną kolejnych pokoleń ale też nowe rodzaje sportowego obuwia czy nawierzchni, na której rywalizują sportowcy. O czynnikach sprzyjających zerwaniu więzadeł, leczeniu i rehabilitacji mówi jeden z lekarzy piłkarskiej reprezentacji Polski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport dr n. med. Jacek Jaroszewski. Sprawdź dlaczego dochodzi do zerwania więzadeł.