Bonding zębów: co to jest, kiedy się go wykonuje i jakie są jego efekty?

Stomatologia

Bonding to zabieg odbudowy powierzchni zębów (najczęściej licowych i policzkowych), wykonywany przy użyciu żywic kompozytowych. Polega na wypełnieniu drobnych ukruszeń, wyszczerbień, otarć oraz przebarwień, które pojawiają się na zębach. Bonding to zabieg małoinwazyjny, ponieważ ingerencja w strukturę szkliwa jest przy jego zastosowaniu bardzo niewielka. Daje bardzo dobre efekty estetyczne, jest szybki, bezpieczny i niedrogi. Wyjaśniamy co to jest bonding zębów i kiedy można go zastosować.

Lek. dent. Anita Bućko
Już dziś umów się do naszego specjalisty:
Oddział Zacisze

 

Bonding - co to jest?

Bonding zębów (czyli flow injection) to jeden z zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii estetycznej. Podczas jego przeprowadzania używa się specjalnych żywic kompozytowych, które wykorzystywane są także przy leczeniu ubytków spowodowanych próchnicą. 

Bonding to prosty zabieg, który nie narusza struktury szkliwa. Nie wymaga szlifowania, co jest konieczne między innymi w przypadku zakładania licówek na zęby. Dobrze jest wziąć to pod uwagę, gdy podejmuje się decyzje, jaki zabieg zastosować - licówki czy bonding. Jest to istotne szczególnie dla osób, które rozważają estetyczną metamorfozę swojego uśmiechu, a obawiają się zbyt dużej ingerencji w strukturę zębów.

Zaletą takiego zabiegu jak bonding jest krótki czas wykonania (nawet jedna wizyta), możliwość szybkiej zmiany kształtu czy zamknięcia nieestetycznych przerw między zębami.  

W przypadku zabiegu, jakim jest bonding zębów, wykorzystywane jest zjawisko adhezji, które polega na tym, że warstwy materiałów przylegają do siebie w wyniku oddziaływań międzycząsteczkowych, w efekcie czego powstają nietrwałe wiązania chemiczne w łączonej warstwie. U podstaw tego zjawiska leży różnica napięć powierzchniowych na styku łączonych substancji. Zjawisko to zapewnia mocne przyleganie kompozytu wykonanego z żywicy do powierzchni zębów, bez potrzeby szlifowania.

Zabieg przebiega kilkuetapowo. Najpierw pobiera się wyciski. Na wykonanych w ten sposób modelach projektowany jest przyszły kształt odbudowanych zębów. Wykorzystuje się do tego celu także szyny silikonowe. 

W kolejnym etapie należy ustalić ostateczną wielkość i kształt zębów, tak aby tworzyły spójną całość. Następnie szkliwo wytrawiane jest specjalnym preparatem, dzięki czemu uzyskujemy przyczepność materiału kompozytowego do powierzchni szkliwa zęba. Bond przykrywa wytrawioną powierzchnię, na którą nakładane są następnie cienkie warstwy kompozytu. Wszystkie warstwy utwardzane są światłem lampy polimeryzacyjnej, dzięki czemu odbudowa jest trwała i odporna na uszkodzenia. Cała sztuka w przypadku tej metody polega przede wszystkim na umiejętnościach i zmyśle estetycznym lekarza stomatologa. Precyzyjne ukształtowanie nowego zęba wymaga bowiem nie lada skupienia i zdolności manualnych. Po wygładzeniu i wypolerowaniu powierzchni pacjent jest posiadaczem gotowego, nowego uśmiechu.

Czas realizacji zabiegu zależy od rozległości planowanej odbudowy. Najczęściej przeprowadzenie zmian wyglądu uśmiechu zamyka się w jednej wizycie, jednakże zdarza się, że uzyskanie pożądanego efektu wymaga większego nakładu pracy - wówczas może to być około 2-4 wizyt. 

Bonding to zabieg, którego trwałość jest niższa niż zabiegu z użyciem licówek porcelanowych. Nałożony na zęby kompozyt ściera się, podobnie jak zęby oraz może ulec uszkodzeniu bądź przebarwić się w miarę upływu czasu. To, jak szybko takie uszkodzenia następują, zależy od tempa ścierania się zębów, co jest sprawą indywidualną, a także od stosowanej diety. Niektóre pokarmy mają bowiem wpływ na szybsze ścieranie się zarówno zębów, jak i kompozytu. Mogą do nich należeć między innymi soki i napoje gazowane.

Po wykonaniu zabiegu, jakim jest bonding, trzeba kontrolować stan odbudowanych zębów i regularnie odwiedzać dentystę, najlepiej raz na pół roku. Gdy odbudowane fragmenty ścierają się zbyt szybko i nadmiernie, można zastosować szyny stabilizacyjne.  

Żywica na zęby - kiedy można ją zastosować 

Bonding może być zastosowany jedynie na zdrowych zębach. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania odbudowy, w której używana jest żywica na zęby, są zmiany próchnicowe czy choroby przyzębia. Jeżeli decydujemy się na bonding zębów, najpierw trzeba wyleczyć próchnicę oraz inne choroby.

Poza tym bonding zębów jest zabiegiem polecanym w przypadku, gdy problemy z uzębieniem są niewielkie. Dobrze się sprawdza w sytuacjach, gdy nastąpiło zniekształcenie lub niewielkie złamanie korony zęba. Świetnie naprawi ubytki powstałe w wyniku ukruszenia, pęknięcia lub złamania zęba, albo gdy ząb jest za krótki lub za wąski w porównaniu do innych. Doskonale sprawdza się również w przypadku, kiedy pacjent ma przerwy między zębami, których chciałby się pozbyć.

Bonding można wykonać zarówno wtedy, gdy chce się na dłużej poprawić strukturę i wygląd zębów, jak i potraktować jako rozwiązanie wspomagające lub tymczasowe przed wykonaniem rekonstrukcji protetycznej.

Na przykład, gdy potrzebne jest wydłużenie zębów górnych, konieczne może być niewielkie podniesienie zwarcia. W takiej sytuacji zastosowanie odbudowy kompozytowej techniką flow injection umożliwia późniejsze zastosowanie na zębach licówek ceramicznych.

Trzeba jednak podkreślić, że żywica na zęby to zabieg wykonywany wówczas, gdy ubytki i przebarwienia zębów nie są zbyt duże. W przeciwnej sytuacji lepiej sprawdzają się inne metody, takie jak właśnie licówki ceramiczne, które dają dobre efekty szczególnie wtedy, gdy zęby są znacznie przebarwione. Licówki pozwalają poprawić kolor zębów w znacznym stopniu, a także precyzyjnie zmienić kształt i fakturę zębów.

Gdy zęby są mocno starte lub występują w nich duże ubytki i brakuje tkanki własnej, lepszym zastosowaniem niż bonding mogą być korony ceramiczne lub odbudowa zębów metodą onlay lub Inlay, która jest stosowana w zębach bocznych. 

U niektórych pacjentów bonding można zastosować jako alternatywę leczenia ortodontycznego. O ile jednak zabieg ten poprawi wygląd zębów, to będzie to tylko efekt estetyczny, który nie ma wpływu na prawidłowe funkcjonowanie zgryzu. Jeżeli zależy nam na trwałych zmianach w tym zakresie, lepiej jednak wybrać aparat ortodontyczny. Bonding zębów można wtedy zastosować pomocniczo, w celu korekty kształtu i koloru zębów. Połączenie efektów działania aparatu na zęby oraz bondingu z pewnością da wówczas zadowalający efekt. 

Bonding zębów - efekty 

Kompozyt, czyli żywica nakładana na zęby podczas zabiegu, jakim jest bonding, jest precyzyjnie dobierana do koloru zębów, dlatego jest bardzo estetyczna. Łatwo można ją modelować, dobrze przywiera do szkliwa, co sprawia, że efekty metamorfozy są spektakularne.

Gdy zdecydujemy się na bonding, efekt zabiegu jest natychmiastowy - zęby są równe, mają jednolitą barwę, nie widać na nich ubytków lub pęknięć. Poprawa estetyki całego uzębienia jest zdecydowana.  

 

Źródło: 
Sofan E., Sofan A., Palaia G., at al, Classification review of dental adhesive systems: from the IV generation to the universal type, Ann Stomatol (Roma), 2017 Jan-Mar; 8(1): 1–17.
 

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie