Co to są licówki i w jakim celu się je stosuje?

Stomatologia

Licówki jeszcze do niedawna były uważane za bardzo drogie uzupełnienie naszego uśmiechu, a ich zakładanie kojarzyło się głównie z kaprysami celebrytów. Od pewnego czasu zyskują one jednak dużą popularność również wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Nic w tym dziwnego – licówki dają efekt pięknego, bielszego uśmiechu nawet w tych przypadkach, w których zabiegi wybielania niewiele pomagają. Zakładanie licówek jest przede wszystkim zabiegiem estetycznym, dlatego poprawia nasz komfort i pozwala się częściej uśmiechać. Co to są licówki i kiedy warto zdecydować się na zabieg?

Lek. dent. Anna Mądry
Specjalista stomatologii.

Nakładanie licówek to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologii estetycznej. Nic w tym dziwnego – nie wszystkie zęby są idealnie białe z natury. Wiele osób zmaga się także z przebarwieniami, które powstały na skutek palenia tytoniu oraz picia dużej ilości kawy czy herbaty. Z reguły decydujemy się wówczas na zabieg wybielania. Problemem jest jednak to, że u niektórych osób nie przynosi on rezultatów. Części pacjentów lekarze dentyści odradzają również wybielanie ze względu na uzyskanie niezadowalającego efektu.
Zabieg nałożenia licówek może pomóc szybko w pozbyciu się problemu – to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na poprawę wyglądu zębów. Co jeszcze może dać nam nałożenie licówek?

Co to są licówki?

Licówki to bardzo cienkie płatki przyklejane bezpośrednio na przednią (licową) powierzchnię zęba. Nie należy więc mylić ich z implantami dentystycznymi. Mocuje się je przy pomocy specjalnego systemu stomatologicznego. Z czego wykonane są licówki? Istnieje kilka materiałów i rodzajów, które nieco różnią się między sobą. Są to:

  • licówki akrylowe,
  • licówki kompozytowe,
  • licówki porcelanowe,

Najczęściej stosowane są dwa ostatnie typy – licówki akrylowe są bowiem doraźne i tymczasowe. Szczególnie licówki porcelanowe (pełnoceramiczne) cieszą się dużą popularnością.

Licówki porcelanowe a licówki kompozytowe – różnice

Między dwoma podstawowymi typami licówek – kompozytowymi i porcelanowymi – istnieje kilka różnic. Warto je znać, nim zainwestujesz w odświeżenie uśmiechu.

Licówki kompozytowe są tańszą opcją. Tworzy się je z kompozytu estetycznego, który wykorzystuje się do wypełniania ubytków w zębach. Wyglądają identycznie jak zęby i podobnie jak w przypadku licówek porcelanowych można dobrać ich kolor do reszty uzębienia. Wadą jest natomiast krótszy okres eksploatacji: licówki kompozytowe należy zmieniać co około 2–3 lata.
Licówki porcelanowe to wersja bardziej profesjonalna. Gwarantują efekt bielszych i równych zębów, cechują się również wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia zewnętrzne. Ich trwałość sięga nawet kilkunastu lat. Dlatego są o wiele chętniej wybierane przez pacjentów.
W razie wątpliwości co do rodzajów licówek z pewnością należy się poradzić stomatologa wykonującego zabieg – pomoże on dobrać zarówno typ licówek, jak i odpowiedni kolor, by efekt wyglądał naturalnie.

Kiedy warto zdecydować się na licówki?

Licówki to nie tylko piękny koloryt uzębienia. Pełnią również kilka innych funkcji. Zalety licówek to między innymi:

  • ukrycie przebarwień na powierzchni zębów i śnieżnobiały uśmiech,
  • likwidacja diastemy (luki międzyzębowej),
  • wydłużenie zbyt krótkich zębów,
  • uzupełnienie ubytków po urazach,
  • ukrycie złamań brzegów zębów,
  • korekta kształtu zębów,
  • mniejszy dyskomfort dla pacjentów.

Licówki – jak wygląda zabieg?

Założenie licówek nie jest problematyczne, jednak zazwyczaj nie robi się tego „od ręki”. Najpierw bowiem musimy wyleczyć zęby, tak aby były w pełni zdrowe do wykonania zabiegu nałożenia licówek.
Pierwszym etapem jest więc ocena stanu uzębienia i wyeliminowanie przeciwwskazań. Niezbędne jest usunięcie osadu. Dopiero wtedy, po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego, lekarz i pacjent określają, jak ma wyglądać kształt zębów oraz styl uśmiechu. Dzięki temu będziemy z pewnością wyglądać bardziej naturalnie, a licówki idealnie skomponują się z resztą twarzy. Po określeniu przez pacjenta i specjalistę stylu uśmiechu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne i model uzębienia z wosku. Pozwala on na jeszcze dokładniejsze dopasowanie kształtu zębów. Pomaga również w wykonaniu samych licówek – to wstępny wzór naszego nowego uśmiechu. Później następuje opracowywanie zębów wykonanie wycisku zębów i przekazanie go do protetyka oraz założenie licówek tymczasowych. Wycisk oraz wykonany na jego podstawie model staną się podstawą wyglądu naszych przyszłych licówek. Funkcją licówek tymczasowych jest ochrona osłabionych opracowywaniem zębów do następnej wizyty.

Kolejna wizyta to etap ostateczny: cementowanie licówek porcelanowych.

Licówki na zęby – dlaczego warto?

Licówki nie bez powodu cieszą się taką popularnością. Znacznie poprawiają wygląd dzięki możliwości precyzyjnego doboru odcienia do typu urody i zachowaniu naturalnego kształtu zębów. Protetyk oraz technik dentystyczny, dobierając kształt i wielkość licówek, uwzględniają także kąt załamywania się światła i fakturę oraz dopasowanie do twarzy. Licówki na zęby pozwalają na uśmiech piękny, ale i funkcjonalny – nie przeszkadzają bowiem w codziennym życiu.

Licówki – przeciwwskazania

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do założenia licówek. Nie powinno się ich zakładać jedynie w przypadku chorób dziąseł czy na zęby z rozległą próchnicą lub leczone kanałowo – wymogiem stosowania licówek są zdrowe zęby. Ostrożność należy zachować również w przypadku pacjentów zgrzytających zębami (bruksizm) czy obgryzających paznokcie – może to powodować odklejanie się lub uszkodzenie licówek.

Licówki są także odradzane osobom, które mają problemy z zachowywaniem właściwej higieny jamy ustnej. Pielęgnacja licówek wymaga bowiem systematycznego mycia oraz dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Poza tym jednak licówki są wyjątkowo łatwe w użytkowaniu i wygodne.

Dla kogo są przeznaczone licówki?

Licówki to uniwersalne rozwiązanie dla niemal wszystkich pacjentów – ich założenie skutkuje natychmiastową poprawą estetyki zębów. Dają efekt uśmiechu kojarzonego z olśniewającym uzębieniem celebrytów zza oceanu. Dla wielu spełnienie tego marzenia skutkuje zwiększeniem pewności siebie i znacznie lepszym samopoczuciem. Również inne osoby postrzegają nas jako atrakcyjniejszych, w związku z czym zwiększa się aprobata społeczna. Uśmiech pozwala nam wiele osiągnąć, warto więc o niego zadbać.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie