Implanty zębów – Twoja szansa piękny uśmiech!
Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Niestety nie wszyscy możemy się poszczycić śnieżnobiałymi, idealnie równymi zębami. Najbardziej wstydzimy się z pewnością braków zębowych w odcinku przednim, ponieważ łatwo je zobaczyć i bardzo nas szpecą. Na szczęście, nawet jeśli stracimy ząb stały, możemy poprawić wygląd swojego uzębienia. Lukę po usuniętym zębie można bowiem wypełnić implantem. Czy implanty zębów się opłacają? Na czym polega uzupełnienie zęba?
Spis treści:
Na pełne uzębienie człowieka składają się trzydzieści dwa zęby. Niestety niewielu z nas może się pochwalić kompletem. Wynika to z powszechnego braku dbałości o higienę jamy ustnej i unikania wizyt u lekarza dentysty, choć nie tylko. Przyczyną braków w uzębieniu bywają także poważne problemy zdrowotne czy urazy. To dlatego tak prężnie rozwija się obecnie implantologia stomatologiczna – dziedzina stomatologii, która zajmuje się zastępowaniem zębów własnych, które z jakiegoś powodu zostały utracone. Prawidłowe dbanie o implanty pozwala na długo zachować piękny i zdrowy uśmiech. O czym warto zatem pamiętać, decydując się na implanty zębów, i jak wygląda ich wszczepianie?
Implanty dentystyczne – ratują braki w uzębieniu
Implanty stomatologiczne to doskonały substytut utraconych zębów. Stomatolodzy proponują je swoim pacjentom w przypadku utraty pojedynczych zębów oraz w sytuacjach, gdy zabraknie większej ich liczby. Implanty, w przeciwieństwie do licówek, czyli nakładek na zęby wybielających i wyrównujących uśmiech, nie są jedynie rozwiązaniem natury estetycznej. Zęby pełnią wiele funkcji, a niepełne uzębienie może te funkcje upośledzać. Implanty zastępują naturalne zęby, dzięki czemu:
- odtwarzają pełnię funkcji żucia,
- pozwalają na komfort uśmiechu,
- dają swobodę i komfort mówienia,
- zapobiegają deformacji rysów twarzy, niwelują zmiany w mimice twarzy
- redukują silne bóle głowy i narastające stany migrenowe,
- redukują problemy ze snem.
Do wyboru są dwa najpopularniejsze rodzaje implantów: tytanowe i ceramiczne. O decyzji dotyczącej wstawienia implantu zęba warto porozmawiać ze stomatologiem. To również on pomoże zarekomendować konkretne rodzaje implantów.
Implanty dentystyczne mogą być wręcz konieczne – na przykład, gdy sąsiadujące z ubytkiem zęby zaczynają się przechylać, ścierać lub pojawia się zanik kości. Implanty zębowe mogą też pozwolić na uniknięcie efektu Godona, czyli powstania podobnego problemu po antagonistycznej stronie szczęki lub żuchwy. Dzieje się tak, ponieważ bez odpowiedniego podparcia z (styczna góra-dół) zęby mogą wysuwać się z zębodołu.
Wiele osób obawia się wstawania implantów zębów ze względu na dolegliwości bólowe podczas zabiegu. Tymczasem sam zabieg jest całkowicie bezbolesny – odbywa się bowiem w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Nie musimy się również obawiać bólu po zabiegu – z gabinetu wyjdziemy z zaleceniami stosowania ewentualnie odpowiednich środków przeciwbólowych.
Implanty zębowe – przeciwwskazania
Niektóre osoby rezygnują z implantów zębowych, obawiając się licznych przeciwwskazań. Rzeczywiście takie przeciwwskazania istnieją, wiele z nich można jednak zredukować, dopasowując odpowiedni implant czy formę zabiegu. Nowoczesne technologie pozwalają także na uniknięcie wielu powikłań. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- bieżące leczenie choroby nowotworowej,
- duża osteoporoza,
- młody wiek pacjenta,
- nieleczona cukrzyca,
- ciąża.
Istnieją również schorzenia, przy których należy zachować szczególną ostrożność i przed zabiegiem skonsultować się ze specjalistą. Są to choroby tarczycy, nerek i układu krążenia, a także palenie tytoniu i poważne wady zgryzu. Poza tym potrzebna jest również konsultacja lekarza dentysty, który oceni, czy w ubytku po zębie na pewno mamy wystarczająco dużo miejsca na wstawienie implantu stomatologicznego.
Uzupełnienie zęba – jak wygląda i co robić dalej?
Zabieg wstawiania implantów odbywa się w trzech etapach. Pierwszym jest utworzenie w kości otworu, do którego będzie wstawiony implant zęba. Ten etap odbywa się pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym i trwa do 60 minut. Po umiejscowieniu implantu lekarz dentysta implantolog, zszywa ranę tak, że implant nie jest widoczny.
Na drugi etap trzeba poczekać od trzech miesięcy do około pół roku – nasz implant musi zintegrować się z naszą tkanką kostną. Analogicznie do korzeni zębów własnych. Po upływie tego czasu lekarz odsłania implant i mocuje śrubę gojącą. Modeluje również dziąsło pod przyszłą koronę. Ten etap wymaga czternastodniowej regeneracji.
Etapem końcowym jest już samo uzupełnienie protetyczne. Specjalista wykonuje w pracowni protetycznej odlew dla pacjenta: w dziąśle mocowany jest najpierw filar protetyczny, a na nim korona, czyli właściwy sztuczny ząb, który nie różni się wyglądem od pozostałego uzębienia.
Jak dbać o implanty? W zależności od tego, z czego zostały wykonane i w jakich warunkach zostały wstawione, lekarz wykonujący zabieg indywidualnie ustala z pacjentem reguły pielęgnacji implantów dentystycznych. Udziela mu również ogólnych wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej. Warto pamiętać, że po wszczepieniu implantów niezbędne są regularne wizyty u stomatologa w celu kontroli stanu wprowadzonego implantu i odbudowy protetycznej. Daje nam to pewność, że uzębienie nie będzie musiało być poddane ponownej rekonstrukcji.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.