Higiena odbudów zębowych – jak dbać o implanty?
Implanty zębów są stosowane w stomatologii od przeszło 30 lat. Są bezpieczne i bardzo trwałe: starannie wykonane, mogą służyć przez długie lata. Jak dbać o implanty zębów? Jak powinna wyglądać higiena implantów?
10.01.2025
piątek
- • 10:40
- • 12:00
13.01.2025
poniedziałek
- • 11:20
- • 12:00
16.01.2025
czwartek
- • 8:40
- • 10:00
- • 12:40
- • 13:20
17.01.2025
piątek
- • 9:20
- • 10:40
- • 12:00
20.01.2025
poniedziałek
- • 9:20
- • 11:20
- • 12:00
- • 13:20
Przejdź do EnelSklep, aby zobaczyć pełną ofertę
Implant zębowy to wszczep wykonany z tytanu, którym zastępuje się naturalny korzeń zęba. Na nim mocuje się tzw. koronę protetyczną. Implanty zębowe to bezpieczna i trwała metoda uzupełnienia braków w uzębieniu. Mimo że implanty są bardzo wytrzymałe, to niestety, trzeba liczyć się z tym, że może to nie być jednorazowa inwestycja.
Jak dbać o implanty zębów w domu?
Założenie implantów zębowych to dopiero początek zmagań o kompletne uzębienie. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata, należy o niego dbać, m.in. przestrzegając kilku ważnych zasad higieny jamy ustnej.
Dbałość o higienę implantów zębowych zaczyna się tuż po zabiegu: przez tydzień po wstawieniu implantów należy czyścić zęby, a także miejsce, w którym umieszczono implant, przy pomocy specjalnej szczoteczki do implantów. W tym okresie należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a po jego upłynięciu – stosować się do standardowych zasad dbałości o higienę jamy ustnej.
Jak czyścić implanty zębowe po wygojeniu się miejsca wszczepienia? Podobnie jak naturalne zęby implanty należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, używając szczoteczki manualnej albo elektrycznej. Warto również używać płynu do płukania ust, a także nici dentystycznej. Użycie tej drugiej i pamiętanie o wprowadzaniu jej pod linię dziąseł jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zachować w nienagannym stanie nie tylko implanty, ale również dziąsła. Stomatolodzy i chirurdzy szczękowi zalecają także korzystanie z irygatorów stomatologicznych, czyli swego rodzaju pomp, przy których pomocy można czyścić przestrzenie międzyzębowe wodą pod dużym ciśnieniem. Irygator powinno się stosować raz dziennie jako dodatek do użycia nici dentystycznej, a nie jako jego zastępstwo.
Nie należy także zapominać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym. Specjalista z zakresu stomatologii zawczasu wykryje bowiem wszelkie nieprawidłowości, a także podpowie, jak dbać o implant zęba jeszcze lepiej.
Higiena implantów w gabinecie stomatologicznym
Uzupełnienie zęba nie zwalnia z regularnych wizyt u stomatologa, wręcz przeciwnie – przynajmniej dwa razy do roku należy się pozbywać kamienia nazębnego. Równie często należy odbywać kontrole implantologiczne. Regularne czyszczenie implantów jest ważne nie tylko ze względu na samą estetykę, ale także zdrowie – pozwala ono uniknąć stanów zapalnych dziąsła wokół implantu. Nieleczony stan zapalny może doprowadzić do pogłębienia kieszonek dziąsłowych, a w konsekwencji – nawet do ubytku tkanki kostnej.
Codzienna higiena implantów zębowych jest gwarancją zachowania ich i otaczających je dziąseł w dobrym zdrowiu. Nie wymaga wiele wysiłku, a daje ogromne efekty, dlatego warto o niej pamiętać.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.