Uzupełnienie braku zęba to nie tylko problem estetyczny. Brak zębów może spowodować zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym prowadząc do bólów głowy, szumów usznych, depresji a nawet do niedożywienia. Może też powodować starcie innych obecnych w jamie ustnej zębów i kolejne kłopoty. Utrata któregokolwiek z zębów powoduje upośledzenie w pewnym stopniu funkcji żucia. Dlatego też ze względów zdrowotnych ubytki zębowe powinny być koniecznie uzupełniane. Jakie są dostępne uzupełnienia protetyczne? Która z metod jest najlepsza? Dowiedz się co zrobić gdy brakuje zęba.

Uzupełnienia protetyczne – sposoby

W zależności od wskazań oraz zasobności portfela stosuje się różne uzupełnienia protetyczne. Dbając o zdrowie i zarazem o urodę i estetykę stosuje się:

  • korony na implancie,
  • mosty,
  • mosty adhezyjne,
  • protezy,
  • protezy szkieletowe lub estetyczne.

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego dobór uzupełnienia powinien być zawsze dokładnie i indywidualnie dobrany oraz skonsultowany ze stomatologiem.

Implanty w stomatologii

Pojedyncze braki zębowe najlepiej uzupełnić implantami, na których osadzone są korony protetyczne. Zabieg ten polega na wkręceniu w wyrostek zębodołowy specjalnej tytanowej śruby. Następnie w ciągu 6 miesięcy śruba i tkanka kostna ulegają wygojeniu. Dopiero po tym czasie odsłaniana jest śruba i wykonywana praca protetyczna. Niektóre kliniki decydują się na jednoczasowe założenie implantu razem z osadzoną na nich koroną. Jest to jednak zabieg obarczony dużym ryzykiem niepowodzenia. Implanty to najlepsza metoda do uzupełniania pojedynczych ubytków, ponieważ w przeciwieństwie do mostów nie ulegają zniszczeniu sąsiadujące zęby, oraz uzyskuje się naturalny efekt doskonale maskujący ubytek. Minusem implantów mogą być przeciwwskazania takie jak: cukrzyca, paradontoza, ciąża, choroby nowotworowe.

Mosty zębowe

Braki zębowe można uzupełnić też stosując alternatywę protez stałych w postaci mostu. Mosty to połączone ze sobą na stałe korony osadzone na filarach stworzonych z oszlifowanych zębów. Są zacementowane na stałe za pomocą specjalnych klejów i nie wyjmuje się ich z ust. Można stosować też mosty adhezyjne typu Maryland nie wymagające szlifowania zębów, aczkolwiek ze względu na mniejszą wytrzymałość są stosowane głównie do uzupełnienia braków zębów o małej użyteczności w żuciu. Mosty są niewątpliwie tańszą alternatywą dla implantów, jednak warunkiem ich założenia jest zachowanie dwóch skrajnych zębów. Wspomniane skrajne do ubytku zęby są szlifowane do postaci walców, a więc ich szkliwo jest bardzo niszczone. Więcej o mostach przeczytasz tutaj.

Brak zęba? Proteza!

W przypadku większych braków zębowych, gdy niemożliwe jest wykonanie mostów stosuje się protezy. Mogą być to protezy szkieletowe (stelaż protezy wykonany jest z metalu a zęby z akrylu bądź porcelany), protezy częściowe wykonane z materiałów elastycznych lub tradycyjnego akrylu. Wtedy utrzymanie protezy na zębach zapewniają klamry mocowane na zębach własnych. Czasami klamry te można zastąpić zasuwami czy też zamkami, zatrzaskami. W sytuacji całkowitego braku zębów stosowane są protezy całkowite – utrzymujące się na podniebieniu bądź wyrostku zębodołowym siłą adhezji(czyli przylegania. W przypadku protezy ruchomej można zamontować implanty bądź mini-implanty zapewniające lepszą stabilizację protezy. Najpierw konieczne jest jednak założenie kilka tygodni wcześniej mini-implantów, poprawiające komfort noszenia.

Uzupełnienia protetyczne – kiedy najlepiej zacząć leczenie?

Plan leczenia powinien być zawsze starannie opracowany przez lekarza dentystę. Rozpoczęcie leczenia ubytków zależy od tego w jaki sposób stracony został ząb. Zwykle jest to okres około pół roku od usunięcia zęba, gdyż jest to czas niezbędny do wygojenia kości i okostnej. Po tym czasie dentysta pobiera wyciski, konsultuje dobór metody i możliwości techniczne z protetykiem. Nie należy zwlekać zbyt długo z uzupełnieniem ubytku. Nie tylko ze względów zdrowotnych (zwyrodnienie stawu skroniowo- żuchwowego i wynikające z niego konsekwencje), ale też dlatego że po kilku latach od powstania ubytku zęby przeciwstawne do ubytku mogą przerastać uniemożliwiając założenie uzupełnienia. Najlepiej nie zaniedbywać ubytków i zaopatrywać je najszybciej jak to możliwe. Warto zadbać o zdrowie, tym bardziej, że w przypadku braku zębów, dbając o swoje ciało, dbamy też o estetykę i urodę. Każdy ma prawo do pięknego uśmiechu!