Gdy brakuje zęba. Uzupełnienia protetyczne - inwestycja która się opłaca.
Uzupełnienie braku zęba to nie tylko problem estetyczny. Brak zębów może spowodować zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym prowadząc do bólów głowy, szumów usznych, depresji a nawet do niedożywienia. Może też powodować starcie innych obecnych w jamie ustnej zębów i kolejne kłopoty. Utrata któregokolwiek z zębów powoduje upośledzenie w pewnym stopniu funkcji żucia. Dlatego też ze względów zdrowotnych ubytki zębowe powinny być koniecznie uzupełniane. Jakie są dostępne uzupełnienia protetyczne? Która z metod jest najlepsza? Dowiedz się co zrobić gdy brakuje zęba.
22.11.2024
piątek
- • 9:00
- • 9:30
- • 10:00
26.11.2024
wtorek
- • 15:00
- • 15:30
- • 16:00
- • 19:30
28.11.2024
czwartek
- • 9:30
- • 10:00
- • 10:30
- • 11:00
- • 13:00
- • 13:30
29.11.2024
piątek
- • 9:30
- • 10:00
- • 10:30
- • 11:30
- • 12:30
- • 13:00
03.12.2024
wtorek
- • 15:00
- • 15:30
- • 16:00
- • 16:30
- • 19:30
Przejdź do EnelSklep, aby zobaczyć pełną ofertę
Spis treści:
- Uzupełnienia protetyczne – sposoby
- Implanty w stomatologii
- Mosty zębowe
- Brak zęba? Proteza!
- Uzupełnienia protetyczne – kiedy najlepiej zacząć leczenie?
Uzupełnienia protetyczne – sposoby
W zależności od wskazań oraz zasobności portfela stosuje się różne uzupełnienia protetyczne. Dbając o zdrowie i zarazem o urodę i estetykę stosuje się:
- korony na implancie,
- mosty,
- mosty adhezyjne,
- protezy,
- protezy szkieletowe lub estetyczne.
Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego dobór uzupełnienia powinien być zawsze dokładnie i indywidualnie dobrany oraz skonsultowany ze stomatologiem.
Implanty w stomatologii
Pojedyncze braki zębowe najlepiej uzupełnić implantami, na których osadzone są korony protetyczne. Zabieg ten polega na wkręceniu w wyrostek zębodołowy specjalnej tytanowej śruby. Następnie w ciągu 6 miesięcy śruba i tkanka kostna ulegają wygojeniu. Dopiero po tym czasie odsłaniana jest śruba i wykonywana praca protetyczna. Niektóre kliniki decydują się na jednoczasowe założenie implantu razem z osadzoną na nich koroną. Jest to jednak zabieg obarczony dużym ryzykiem niepowodzenia. Implanty to najlepsza metoda do uzupełniania pojedynczych ubytków, ponieważ w przeciwieństwie do mostów nie ulegają zniszczeniu sąsiadujące zęby, oraz uzyskuje się naturalny efekt doskonale maskujący ubytek. Minusem implantów mogą być przeciwwskazania takie jak: cukrzyca, paradontoza, ciąża, choroby nowotworowe.
Mosty zębowe
Braki zębowe można uzupełnić też stosując alternatywę protez stałych w postaci mostu. Mosty to połączone ze sobą na stałe korony osadzone na filarach stworzonych z oszlifowanych zębów. Są zacementowane na stałe za pomocą specjalnych klejów i nie wyjmuje się ich z ust. Można stosować też mosty adhezyjne typu Maryland nie wymagające szlifowania zębów, aczkolwiek ze względu na mniejszą wytrzymałość są stosowane głównie do uzupełnienia braków zębów o małej użyteczności w żuciu. Mosty są niewątpliwie tańszą alternatywą dla implantów, jednak warunkiem ich założenia jest zachowanie dwóch skrajnych zębów. Wspomniane skrajne do ubytku zęby są szlifowane do postaci walców, a więc ich szkliwo jest bardzo niszczone. Więcej o mostach przeczytasz tutaj.
Brak zęba? Proteza!
W przypadku większych braków zębowych, gdy niemożliwe jest wykonanie mostów stosuje się protezy. Mogą być to protezy szkieletowe (stelaż protezy wykonany jest z metalu a zęby z akrylu bądź porcelany), protezy częściowe wykonane z materiałów elastycznych lub tradycyjnego akrylu. Wtedy utrzymanie protezy na zębach zapewniają klamry mocowane na zębach własnych. Czasami klamry te można zastąpić zasuwami czy też zamkami, zatrzaskami. W sytuacji całkowitego braku zębów stosowane są protezy całkowite – utrzymujące się na podniebieniu bądź wyrostku zębodołowym siłą adhezji(czyli przylegania. W przypadku protezy ruchomej można zamontować implanty bądź mini-implanty zapewniające lepszą stabilizację protezy. Najpierw konieczne jest jednak założenie kilka tygodni wcześniej mini-implantów, poprawiające komfort noszenia.
Uzupełnienia protetyczne – kiedy najlepiej zacząć leczenie?
Plan leczenia powinien być zawsze starannie opracowany przez lekarza dentystę. Rozpoczęcie leczenia ubytków zależy od tego w jaki sposób stracony został ząb. Zwykle jest to okres około pół roku od usunięcia zęba, gdyż jest to czas niezbędny do wygojenia kości i okostnej. Po tym czasie dentysta pobiera wyciski, konsultuje dobór metody i możliwości techniczne z protetykiem. Nie należy zwlekać zbyt długo z uzupełnieniem ubytku. Nie tylko ze względów zdrowotnych (zwyrodnienie stawu skroniowo- żuchwowego i wynikające z niego konsekwencje), ale też dlatego że po kilku latach od powstania ubytku zęby przeciwstawne do ubytku mogą przerastać uniemożliwiając założenie uzupełnienia. Najlepiej nie zaniedbywać ubytków i zaopatrywać je najszybciej jak to możliwe. Warto zadbać o zdrowie, tym bardziej, że w przypadku braku zębów, dbając o swoje ciało, dbamy też o estetykę i urodę. Każdy ma prawo do pięknego uśmiechu!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.