Mosty i korony protetyczne, to rozwiązanie problemu pięknego uśmiechu i odbudowa funkcji żucia. O szczegółach rozmawiamy z dr n. med Mateuszem Krajeckim.

Dlaczego uzupełniać braki zębowe?

Przyczyn jest wiele, ponieważ uzupełnianie braków zębowych ma zalety na wielu płaszczyznach naszego życia. Istotna jest choćby potrzeba tego, by czuć się ze sobą dobrze, dobrze wyglądać i normalnie jeść i uśmiechać się. Można kupić sobie najładniejszy samochód, ubrania czy biżuterię, ale jeśli nie będziemy mieli ładnego uśmiechu, to zabraknie podstawy do tego, by czuć się w pełni dobrze. Wygląd to pierwsza sprawa, ale równie ważnym, jeśli nie ważniejszym aspektem jest odbudowa funkcji żucia. Prawidłowe rozdrabnianie pokarmów pomaga w ich łatwiejszym trawieniu. Nie zapominajmy, że to właśnie jama ustna jest miejscem, gdzie rozpoczyna się ten proces. Nieuzupełnione braki zębowe, wpływają na zdrowie całego organizmu, dlatego należy je wypełniać.

Dlaczego mosty i korony?

Mosty i korony są używane w stomatologii czasami dlatego, że są indywidualnie najlepszym rozwiązaniem protetycznym, czasami, bo po prostu nie ma innej alternatywy. Nie wszyscy mogą zdecydować się na leczenie implantologiczne, główną przeszkodą jest zbyt mała ilość kości wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy. Wtedy dobrym rozwiązaniem są protezy stałe, takie jak mosty. Należy jednak pamiętać, że aby wykonać most musimy mieć minimum dwa zdrowe zęby po obu stronach luki.

Kiedy stosować mosty

Most to stała proteza zębowa umocowana na stałych zębach pacjenta, dzięki użyciu przez lekarza specjalnego cementu. Warunkiem uzupełnienia luki poprzez most, jest posiadanie przynajmniej dwóch  zębów filarowych po obu stronach tej luki, muszą one też spełniać określone warunki. Muszą być na tyle mocne, aby odbudować funkcję żucia, móc bezpiecznie szlifować właśnie dwa sąsiednie zęby. Jeden ząb filarowy, powinien przejąć funkcję jednego uzupełnianego zęba.

Korona protetyczna

Korona protetyczna to uzupełnienie brakujących tkanek własnych zęba, czyli korony klinicznej pacjenta. Wykonujemy korony z różnych powodów: kiedy jest zbyt mocno uszkodzona przez próchnicę lub są na niej przebarwienia, których nie można usunąć inaczej, niż tylko przez koronę protetyczną. 

Jaką koronę protetyczną wybrać?

Każda korona składa się ze struktury, która pokrywa kikuty zębowe i porcelany, która napalana jest przez technika dentystycznego. Struktura może być wykonana z metalu, tlenku cyrkonu lub ze złota. Każda metoda ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o trwałość, wszystkie są podobne, warto brać pod uwagę, że złoto jest najbardziej hipoalergicznym materiałem, a jeśli chodzi estetykę, najlepiej wypada w moim przekonaniu tlenek cyrkonu. Jeśli jednak mamy długie przęsła, osobiście polecałbym zastosowanie struktury metalowej lub złotej ponieważ metal dobrze znosi naprężenia. Podczas leczenia protetycznego trzeba zawsze indywidualnie podejść do pacjenta, jego problemów i warunków panujących w jamie ustnej aby wybrać najlepszą drogę.