Mosty zębowe i korony – dobry sposób na uzupełnienie ubytków zębowych
Mosty i korony protetyczne, to rozwiązanie problemu pięknego uśmiechu i odbudowa funkcji żucia. O szczegółach rozmawiamy z dr n. med Mateuszem Krajeckim.
Spis treści:
- Dlaczego uzupełniać braki zębowe?
- Dlaczego mosty i korony?
- Kiedy stosować mosty
- Korona protetyczna
- Jaką koronę protetyczną wybrać?
Dlaczego uzupełniać braki zębowe?
Przyczyn jest wiele, ponieważ uzupełnianie braków zębowych ma zalety na wielu płaszczyznach naszego życia. Istotna jest choćby potrzeba tego, by czuć się ze sobą dobrze, dobrze wyglądać i normalnie jeść i się uśmiechać. Można kupić sobie najładniejszy samochód, ubrania czy biżuterię, ale jeśli nie będziemy mieli ładnego uśmiechu, to zabraknie podstawy do tego, by czuć się w pełni dobrze. Wygląd to pierwsza sprawa, ale równie ważnym, jeśli nie ważniejszym aspektem jest odbudowa funkcji żucia. Prawidłowe rozdrabnianie pokarmów pomaga w ich łatwiejszym trawieniu. Nie zapominajmy, że to właśnie jama ustna jest miejscem, gdzie rozpoczyna się ten proces. Nieuzupełnione braki zębowe, wpływają na zdrowie całego organizmu, dlatego należy je wypełniać.
Dlaczego mosty i korony?
Mosty i korony są używane w stomatologii czasami dlatego, że są indywidualnie najlepszym rozwiązaniem protetycznym, czasami, bo po prostu nie ma innej alternatywy. Nie wszyscy mogą zdecydować się na leczenie implantologiczne, główną przeszkodą jest zbyt mała ilość kości wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy. Wtedy dobrym rozwiązaniem są protezy stałe, takie jak mosty. Należy jednak pamiętać, że aby wykonać most musimy mieć minimum dwa zdrowe zęby po obu stronach luki.
Kiedy stosować mosty
Most to stała proteza zębowa umocowana na stałych zębach pacjenta, dzięki użyciu przez lekarza specjalnego cementu. Warunkiem uzupełnienia luki poprzez most, jest posiadanie przynajmniej dwóch zębów filarowych po obu stronach tej luki, muszą one też spełniać określone warunki. Muszą być na tyle mocne, aby odbudować funkcję żucia, móc bezpiecznie szlifować właśnie dwa sąsiednie zęby. Jeden ząb filarowy powinien przejąć funkcję jednego uzupełnianego zęba.
Korona protetyczna
Korona protetyczna to uzupełnienie brakujących tkanek własnych zęba, czyli korony klinicznej pacjenta. Wykonujemy korony z różnych powodów: kiedy jest zbyt mocno uszkodzona przez próchnicę lub są na niej przebarwienia, których nie można usunąć inaczej, niż tylko przez koronę protetyczną.
Jaką koronę protetyczną wybrać?
Każda korona składa się ze struktury, która pokrywa kikuty zębowe i porcelany, która nakładana jest przez technika dentystycznego. Struktura może być wykonana z metalu, tlenku cyrkonu lub ze złota. Każda metoda ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o trwałość, wszystkie są podobne, warto brać pod uwagę, że złoto jest hipoalergicznym materiałem, a jeśli chodzi estetykę, najlepiej wypada w moim przekonaniu tlenek cyrkonu. Jeśli jednak mamy długie przęsła, osobiście polecałbym zastosowanie struktury metalowej lub złotej, ponieważ metal dobrze znosi naprężenia. Podczas leczenia protetycznego trzeba zawsze indywidualnie podejść do pacjenta, jego problemów i warunków panujących w jamie ustnej, aby wybrać najlepszą drogę.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.