Kiedy z dzieckiem do ortodonty? Sprawdź, w jakim wieku umówić pierwszą wizytę
Wczesne oznaki wad zgryzu u dziecka zwykle wykrywa stomatolog podczas wizyty kontrolnej. To on zazwyczaj zaleca rodzicom umówienie pierwszej wizyty ortodontycznej. Kiedy najwcześniej do ortodonty powinien udać się rodzic z dzieckiem? Jakie objawy powinny skłonić do odwiedzenia specjalisty?
03.12.2024
wtorek
- • 11:10
09.12.2024
poniedziałek
- • 10:10
- • 10:40
- • 11:10
12.12.2024
czwartek
- • 11:40
17.12.2024
wtorek
- • 9:40
- • 10:10
- • 10:40
- • 11:10
- • 11:40
- • 12:10
Przejdź do EnelSklep, aby zobaczyć pełną ofertę
Spis treści:
Mimo że obecnie leczenie ortodontyczne zaleca się pacjentom w niemal każdym wieku, leczenie wady zgryzu u dziecka i nastolatka zwykle przynosi bardziej spektakularny i trwalszy efekt niż leczenie osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że w okresie wzrostu rozwój kości i stawów nie jest zakończony, dzięki czemu są one bardziej plastyczne i podatniejsze na korektę.
Ortodonta dla dzieci – skąd wiedzieć, że jest potrzebny?
Kiedy iść do ortodonty z dzieckiem? Kiedy najwcześniej do ortodonty? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców zatroskanych o zdrowie swoich pociech. Zwykle zaleca się, by na pierwszą wizytę konsultacyjną umówić malucha ok. 7. r.ż., a nawet wcześniej, jeśli będzie taka potrzeba.
Istnieje kilka sygnałów, które powinny zaniepokoić rodziców kilkulatka i zmobilizować ich do umówienia wcześniejszej wizyty u ortodonty z dzieckiem. Należą do nich m.in.:
- nieprawidłowo ustawione zęby mleczne (stłoczenia, przechylenia lub przemieszczenia zębów, przerwa między siekaczami przyśrodkowymi górnymi),
- przedwczesna utrata zębów mlecznych w wyniku próchnicy lub urazu,
- opóźnione wyrzynanie się zębów,
- oddychanie przez usta, spanie z otwartą buzią,
- stale otwarte usta dziecka,
- szkodliwe nawyki: ssanie kciuka, przedłużone ssanie smoczka, obgryzanie paznokci, lub twardych przedmiotów,
- wada wymowy,
- asymetria twarzy,
- zgrzytanie zębami.
Współczesna ortodoncja może zaradzić bardzo wielu problemom, które będą trudne do wyleczenia w dorosłości. Dlatego warto odwiedzić specjalistę, kiedy tylko rodzic zauważy u dziecka któreś z powyższych objawów.
Pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem
Podczas pierwszego spotkania z ortodontą dla dzieci lekarz dokona przeglądu uzębienia małego pacjenta, zdiagnozuje wszelkie nieprawidłowości i określi rodzaj wady. Lekarz ortodonta może zalecić wykonanie dziecku zdjęć radiologicznych w celu przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki i zaplanowania odpowiedniego leczenia. Dopiero po uzyskaniu niezbędnych informacji poinformuje rodziców dziecka o możliwych sposobach leczenia.
W niektórych przypadkach u dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym można wyleczyć rozwijającą się wadę za pomocą płytki przedsionkowej. U starszych dzieci, w wieku 7-10 lat, zaleca się stosowanie tradycyjnego aparatu ortodontycznego ruchomego, a u nastolatków, po wyrżnięciu się zębów stałych, najbardziej skuteczne jest leczenie aparatem stałym.
Warto pamiętać, że same wizyty nie wystarczą, aby uzyskać oczekiwany efekt. Żeby leczenie się powiodło, niezbędne jest zaangażowanie w proces leczniczy nie tylko samego dziecka, ale także jego rodziny. Jeśli mały pacjent jest leczony aparatem ruchomym, szybki efekt leczniczy uzyskuje się w przypadku regularnego noszenia aparatu wg zaleceń ortodonty. Rolą rodzica jest odpowiednia motywacja i zachęcanie dziecka do noszenia aparatu.
Nie należy również zapominać o regularnych wizytach u stomatologa lub pedodonty, który będzie systematycznie usuwał z zębów dziecka płytkę bakteryjną i/lub kamień nazębny. Warto również zadbać o nauczenie samego dziecka właściwej higieny jamy ustnej, ponieważ w tym okresie istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy, a noszenie aparatu ortodontycznego może się przyczynić do większego odkładania się płytki bakteryjnej odpowiedzialnej za proces próchnicowy. Dokładne szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, a także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu odpowiednio przystosowanego irygatora powinny się stać elementem codziennej rutyny małego pacjenta.
Leczenie ortodontyczne jest dość trudnym i długotrwałym procesem wymagającym od dziecka i jego rodziców wielu wyrzeczeń. Im wcześniej zostanie jednak wprowadzone, tym krócej będzie trwało, a jego koszty będą mniejsze.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.