Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Niestety, nie zawsze odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej i zdrowie naszych zębów. Konsekwencją są stany zapalne w zębach i ubytki próchnicze, które musimy leczyć u lekarza dentysty. Niekiedy stomatolog musi wykonać leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym. W powszechnej opinii kojarzy się ono z bólem i dużym dyskomfortem, nie zawsze jednak wiemy dokładnie, na czym polega. Niektórzy w obawie przed cierpieniem decydują się nawet na usunięcie zęba. Tymczasem leczenie kanałowe nie musi boleć! Pamiętajmy, że warto walczyć o każdy ząb, by cieszyć się pełnym i zdrowym uzębieniem.

Zaniedbane i nieleczone zmiany próchnicze w zębach to duży problem. Mogą one bowiem prowadzić do nieodwracalnego w skutkach stanu zapalnego miazgi zęba. Konsekwencją jest potrzeba leczenia kanałowego zęba w gabinecie stomatologicznym. Większość z nas zwleka z tym do ostatniej chwili ze względu na obawy przed bólem zęba po leczeniu kanałowym. Zabieg ten w opinii pacjentów należy bowiem do wyjątkowo nieprzyjemnych. Nie jest jednak tak źle – w rzeczywistości wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Zastanawiasz się, ile trwa leczenie kanałowe? Odpowiedź jest dość optymistyczna, ponieważ nie trwa już tak długo, jak kiedyś. Na fotelu u dentysty spędzisz średnio od 1 do 3 godzin. Na czym dokładnie polega leczenie endodontyczne i kiedy powinniśmy się mu poddać?

Leczenie kanałowe – lepsze niż wyrywanie zębów

Wiele osób zaniedbuje higienę jamy ustnej i pielęgnację zębów (np. nie używa odpowiedniej szczoteczki do zębów, co doprowadza do konieczności poddania się terapii stomatologicznej. Leczenie endodontyczne to zabieg, z którym nie powinniśmy zwlekać. Część osób decyduje się na usunięcie - zęba, żeby uniknąć bólu i strachu związanego z całym procesem leczenia. Nie jest to jednak dobry pomysł. Zęby pełnią ważną funkcję w organizmie człowieka i warto ratować je za wszelką cenę. Braki w uzębieniu:

  • deformują twarz pacjenta,
  • doprowadzają do wad zgryzu,
  • utrudniają spożywanie niektórych posiłków,
  • mogą prowadzić do choroby układu pokarmowego przez brak możliwości dokładnego gryzienia pokarmów,
  • zmniejszają atrakcyjność i wywołują u pacjenta kompleksy.

Skutki uboczne wyrwania chorego zęba są znacznie trudniejsze do ukrycia, wyleczenia czy zniwelowania niż samo leczenie kanałowe. Dlatego warto poddać się mu od razu, kiedy pojawia się taka konieczność. Na szczęście dziś kanałowe leczenie zęba nie jest już tak żmudnym procesem jak kiedyś. Zacznijmy od pytania: ile kosztuje leczenie kanałowe? Koszt leczenia kanałowego jest różny, w zależności od gabinetu, jednak ciągle jest to znacznie mniejszy wydatek niż ewentualne wstawienie implantu usuniętego zęba. Niewątpliwie warto w nie zainwestować – zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Leczenie kanałowe zęba – kiedy trzeba mu się poddać?

Zmiany próchnicze, które nie są leczone w odpowiednim czasie, będą wnikać w coraz głębsze struktury zęba. W pierwszej kolejności choroba atakuje zębinę, by następnie dotrzeć do miazgi zęba. Na tym etapie pojawia się przeważnie bardzo silny ból zęba. Charakteryzuje się on przede wszystkim:

  • różnym okresem trwania – od kilku minut, do nawet kilku godzin,
  • nasilaniem się podczas spożywania słodyczy,
  • nasilaniem się podczas picia gorących lub zimnych napojów,
  • zwiększeniem intensywności podczas zmiany pozycji ciała – na pochyloną lub leżącą.

Na tym etapie powinniśmy się poddać leczeniu. Jeśli do niego nie dojdzie, powstanie martwica miazgi, a w następnej kolejności – zapalenie ozębnej. Próchnica powoli niszczy wierzchołek zęba, a ból staje się coraz silniejszy, nawet gdy lekko dotkniemy zęba końcem języka. Na koniec dochodzi do zapalenia okostnej i utworzenia się ropnia podśluzówkowego – bakterie przenikają do tkanki miękkiej dookoła zęba i zaczyna się zbierać w niej ropa. Ból staje się nie do wytrzymania i najczęściej musimy się pozbyć kłopotu w całości.

Leczenie kanałowe – jak wygląda zabieg?

Przed leczeniem kanałowym niezbędne jest zrobienie zdjęcia RTG – pozwoli ono lekarzowi na dokładną ocenę stanu chorego zęba. Obecnie leczenie kanałowe można wykonać od razu i nierzadko w czasie jednej wizyty. A przede wszystkim – bezboleśnie. Podczas leczenia kanałowego podaje się - znieczulenie miejscowe. Dzięki temu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu ani bólu zęba po leczeniu kanałowym.

Leczenie nierzadko wykonywane jest z użyciem mikroskopu. Pozwala to dokładnie oczyścić chory ząb z resztek tkanki zajętej przez bakterie. Po dokładnym wyczyszczeniu kanałów osusza się je i zamyka. W tym celu stomatolodzy stosują gutaperkę. Gutaperka jest materiałem pochodzenia naturalnego. Jest również biozgodna – czyli w pełni tolerowana przez ludzki organizm. Podgrzaną substancję łatwo jest uformować tak, by wypełniła przeznaczone jej miejsce bąbelków powietrza.

Sam zabieg jest bezpieczny. Leczeniu kanałowemu może się poddać właściwie każdy, z wyjątkiem osób cierpiących na hemofilię, zapalenie wsierdzia i niektóre choroby reumatyczne. Również kobiety w ciąży powinny się poradzić lekarza prowadzącego. Dla większości osób leczenie kanałowe jest jednak w pełni bezpieczne i – co najważniejsze – daje ogromną szansę na uratowanie chorego zęba.