Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku?

Stomatologia

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Niestety, nie zawsze odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej oraz o zdrowie naszych zębów. Konsekwencją są stany zapalne w zębach i ubytki próchnicowe, które musimy leczyć u lekarza dentysty. Niekiedy stomatolog musi wykonać leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym. W powszechnej opinii kojarzy się ono z bólem i dużym dyskomfortem, jednak zanim damy się tej opinii przekonać, dowiedzmy się dokładnie na czym polega. Niektórzy w obawie przed cierpieniem decydują się nawet na usunięcie zęba. Tymczasem leczenie kanałowe nie musi boleć! Pamiętajmy, że warto walczyć o każdy ząb, by cieszyć się pełnym i zdrowym uzębieniem. Szczególnie, że mamy do wyboru zabiegi z zakresu nowoczesnej endodoncji mikroskopowej, która stanowi już standard w renomowanych klinikach stomatologicznych. Stosowanie nowoczesnej aparatury umożliwia precyzyjne leczenie wszystkich kanałów korzeniowych, nawet tych, które mają szczególnie skomplikowaną budowę i trudną dla endodonty dostępność pod kątem umiejscowienia. Czym jest leczenie kanałowe, kiedy należy się mu poddać, czy faktycznie lepiej leczyć zęba niż go wyrwać oraz czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem – o tym w poniższym artykule.

Lek. dent. Karolina Walasik (daw. Mroczek)
Specjalista stomatologii. Wykonuje skomplikowane leczenie endodontyczne pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe – lepsze niż wyrywanie zębów

Zaniedbane i nieleczone zmiany próchnicze w zębach to duży problem. Mogą one bowiem prowadzić do nieodwracalnego w skutkach stanu zapalnego miazgi zęba. Konsekwencją jest potrzeba leczenia kanałowego zęba w gabinecie stomatologicznym. Większość z nas zwleka z nim do ostatniej chwili ze względu na obawy przed bólem. Zabieg ten w opinii pacjentów należy bowiem do wyjątkowo nieprzyjemnych. W rzeczywistości wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Zastanawiasz się, ile trwa leczenie kanałowe? Na fotelu u dentysty pacjent spędza średnio od 1 do 2 godzin. W przypadku gdy ząb jest leczony wtórnie, zabieg będzie prawdopodobnie wymagał dodatkowej wizyty.

 

Wiele osób zaniedbuje higienę jamy ustnej i pielęgnację zębów (np. nie używa odpowiedniej szczoteczki do zębów), co doprowadza do konieczności poddania się terapii stomatologicznej. Leczenie endodontyczne to zabieg, z którym nie powinniśmy zwlekać. Część osób decyduje się na usunięcie zęba, żeby uniknąć bólu i strachu związanego z całym procesem leczenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że zęby pełnią ważną funkcję w organizmie człowieka i warto ratować je za wszelką cenę. Braki w uzębieniu:

  • deformują twarz pacjenta;
  • doprowadzają do wad zgryzu;
  • utrudniają spożywanie niektórych posiłków;
  • mogą prowadzić do choroby układu pokarmowego przez brak możliwości dokładnego gryzienia pokarmów;
  • zmniejszają atrakcyjność i mogą wywoływać kompleksy.

Skutki uboczne wyrwania chorego zęba są znacznie trudniejsze do ukrycia, wyleczenia czy zniwelowania niż samo leczenie kanałowe. Dlatego warto poddać się zabiegowi od razu, kiedy tylko pojawia się taka konieczność. Na szczęście dziś kanałowe leczenie zęba nie jest już tak żmudnym procesem jak miało to miejsce w przeszłości. 

 

Leczenie kanałowe zęba – kiedy trzeba mu się poddać?

Zmiany próchnicze, które nie są leczone w odpowiednim czasie, będą wnikać w coraz głębsze struktury zęba. W pierwszej kolejności choroba atakuje zębinę, by następnie dotrzeć do miazgi zęba. Na tym etapie pojawia się przeważnie bardzo silny ból zęba. Charakteryzuje się on przede wszystkim:

  • różnym okresem trwania – od kilku minut, do nawet kilku godzin;
  • nasilaniem się podczas spożywania słodyczy;
  • nasilaniem się podczas picia gorących lub zimnych napojów;
  • zwiększeniem intensywności podczas zmiany pozycji ciała – na pochyloną lub leżącą.

Na tym etapie powinniśmy się poddać leczeniu. Jeśli do niego nie dojdzie, powstanie martwica miazgi, a w następnej kolejności – zapalenie ozębnej. Próchnica powoli niszczy wierzchołek zęba, a ból staje się coraz silniejszy, nawet gdy lekko dotkniemy zęba końcem języka. Na koniec dochodzi do zapalenia okostnej i utworzenia się ropnia podśluzówkowego – bakterie przenikają do tkanki miękkiej dookoła zęba i zaczyna się zbierać w niej ropa. Ból staje się nie do wytrzymania i najczęściej musimy się pozbyć zęba w całości.

 

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Jak wygląda leczenie kanałowe? Przed leczeniem kanałowym niezbędne jest zrobienie zdjęcia RTG – pozwoli ono lekarzowi na dokładną ocenę stanu chorego zęba. Obecnie leczenie kanałowe można wykonać od razu i nierzadko w czasie jednej wizyty. Podczas leczenia kanałowego podaje się - znieczulenie miejscowe.

Sam zabieg jest bezpieczny. Leczeniu kanałowemu może się poddać właściwie każdy, z wyjątkiem osób cierpiących na hemofilię, zapalenie wsierdzia i niektóre choroby reumatyczne. Również kobiety w ciąży powinny się poradzić lekarza prowadzącego. Dla większości osób leczenie kanałowe jest jednak w pełni bezpieczne i – co najważniejsze – daje ogromną szansę na uratowanie chorego zęba.

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem? Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem w zasadzie nie różni się od leczenia wykonywanego tradycyjną metodą. Tak samo niezbędne jest wcześniejsze oczyszczenie kanałów, wyłuszczenie miazgi, co pozwala dokładnie uwolnić chory ząb z resztek tkanki zajętej przez bakterie. Po dokładnym wyczyszczeniu kanałów osusza się je i zamyka. W tym celu stosuje się gutaperkę. Gutaperka jest materiałem pochodzenia naturalnego. Jest również biozgodna – czyli w pełni tolerowana przez ludzki organizm. Podgrzaną substancję łatwo jest uformować tak, by wypełniła przeznaczone jej miejsce bez bąbelków powietrza.

 

Tym, co różni leczenie standardowe od mikroskopowego jest fakt, że dzięki użyciu mikroskopu możliwe jest powiększenie pola widzenia, a tym samym pola leczonej powierzchni. Nie używa się tu tradycyjnego lusterka, ale okularu mikroskopu. Dzięki tej metodzie możliwe jest aż dwudziestopieciokrotne powiększenie leczonego obszaru, co zwiększa precyzję wykonywanego zabiegu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku wąskich i krętych kanałów korzeniowych oraz licznych odgałęzień kanałów. Mikroskop jest nieocenionym narzędziem również w przypadku uszkodzeń kanału korzeniowego, w tym przy jego perforacji czy w momencie ponownego leczenia kanałowego lub zaopatrywania zębów po urazach.

Mikroskop umożliwia powiększenie wejścia do komory zęba oraz kanałów, niektóre bowiem są niewidoczne dla oka i lusterka. Pozycja mikroskopu podczas zabiegów może być korygowana tak, aby jak najlepiej widzieć pole operacyjne. Tym, co różni standardową metodę bez użycia mikroskopu jest także fakt, że stomatolog siedzi nie z przodu, a z tyłu pacjenta. Warto w tym miejscu dodać, że szacuje się, iż skuteczność leczenia kanałowego pod mikroskopem sięga ponad 95%.

Czy leczenie kanałowe boli?

Dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne, ponieważ lekarz wykonuje je w znieczuleniu miejscowym. Jeśli chodzi o odczucia bólowe po leczeniu kanałowym, mogą wystąpić lekkie dolegliwości - głównie tkliwość zęba przy nagryzaniu. Jest to konsekwencja opracowania kanału, która może trwać od kilku godzin do kilku dni. Sytuacją niepokojącą powinno być utrzymywanie się tych dolegliwości w dłuższym okresie lub odczucie silnego bólu. Może być to objaw rozwijającego się stanu zapalnego.

Ząb po leczeniu kanałowym - zalecenia i przeciwwskazania

Jeśli chodzi o zalecenia i przeciwwskazania po leczeniu kanałowym, warto zrezygnować w pierwszych godzinach po zabiegu ograniczyć jedzenie i picie gorących pokarmów. Przez kilka dni warto także unikać bardzo twardych czy wymagających intensywnego żucia produktów.

 

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie