Nadwrażliwość zębów – co robić?

Stomatologia

Nadwrażliwość zębów przejawia się nieprzyjemnym krótkotrwałym bólem podczas picia gorących napojów albo jedzenia lodów. Tego rodzaju dolegliwość potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jak wygląda leczenie nadwrażliwości zębów? Jak wybrać najlepszą pastę na nadwrażliwość zębów?

higienistka stomatologiczna Elżbieta Gmerek
Dyplomowana higienistka stomatologiczna.

Wrażliwe zęby to dość często spotykany problem. Szacuje się, że cierpi na nią od 10 do nawet 57% społeczeństwa. Eksperci w dziedzinie stomatologii oceniają, że najwyższa zapadalność na to schorzenie występuje u osób w wieku od 30 do 39 lat i zwykle częściej dotyczy mężczyzn.

Na czym polega nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwe zęby nadmiernie reagują na zimne i ciepłe napoje i pokarmy, ale nie tylko. Wrażliwość zębów może się równie często objawiać bólem zęba po słodkim, kwaśnym czy słonym posiłku albo nawet po zetknięciu zębów ze szczoteczką. Warto pamiętać, że nadwrażliwość zębów może wynikać z niewłaściwej higieny jamy ustnej (wywieranie zbyt dużego nacisku podczas codziennego szczotkowania lub stosowanie szczoteczki o twardym włosiu), częściowego odsłonięcia dziąsła albo erozji szkliwa. Również przeciążenia zgryzowe mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia zębiny. Może ją powodować kontakt z kwasami pochodzenia wewnętrznego (kwasu żołądkowego, który pojawia się w jamie ustnej np. przy refluksie lub uporczywych wymiotach) lub zewnętrznego (np. z soków czy owoców).

Nadwrażliwość zębów – domowe sposoby

Jest wiele metod leczenia nadwrażliwych zębów. Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne, ale w tym wypadku można sobie dość łatwo pomóc. Oto kilka prostych metod na nadwrażliwe zęby:

  • mycie zębów po każdym posiłku szczoteczką o miękkim włosiu i pastą na nadwrażliwe zęby,
  • picie chłodnych napojów przez słomkę,
  • unikanie bardzo zimnych i bardzo gorących dań,
  • stosowanie płynów do płukania jamy ustnej chroniących szkliwo przed kwasami,
  • ograniczenie w diecie produktów zwiększających kwasowość śliny (cytrusy, mięso, napoje gazowane, słodycze).

Lekarze są zgodni: leczenie nadwrażliwości zębów rozpoczyna się od nauki prawidłowej higieny jamy ustnej, czyli właściwego szczotkowania i nitkowania. Należy to robić z wyczuciem: efektem zbyt intensywnego stosowania nitki dentystycznej mogą być krwawiące dziąsła.

Pasta na wrażliwe zęby – wybierz odpowiedni produkt

Jaka pasta do zębów nadwrażliwych sprawdzi się najlepiej? Taka o niskim poziomie ścieralności, która zapobiegnie nadmiernemu ścieraniu się szkliwa podczas szczotkowania. W pastach dla zębów nadwrażliwych wskaźnik ścieralności past  RDA  powinien wynosić ok. 30. Jeśli na opakowaniu nie podano wskaźnika ścieralności, przed pierwszym użyciem warto nowo kupioną pastę rozetrzeć w palcach i sprawdzić, czy zawiera czyszczące mikrogranulki.

Nadwrażliwość zębów – leczenie stomatologiczne

W przypadku podejrzenia nadwrażliwości zębów lekarz dentysta przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad. Może na przykład zapytać, co wywołuje ból, jak długo się on utrzymuje, a także zachęcić pacjenta do opisania odczuwanej nadwrażliwości własnymi słowami. Co na nadwrażliwość zębów poradzi stomatolog? Przede wszystkim może zalecić zastosowanie preparatów, które zmniejszą reakcję bólową na bodźce termiczne i chemiczne poprzez zamknięcie odsłoniętych kanalików zębinowych, co pozwoli ograniczyć nadwrażliwość. W cięższych przypadkach może wystąpić konieczność wypełnienia ubytku szkliwa i zębiny. W bardzo skrajnych przypadkach, przy niezabezpieczonej zębinie, zdarza się, że reakcja obronna miazgi na działanie długotrwałych zewnętrznych bodźców termicznych lub chemicznych jest niewystarczająca. Wtedy może dojść nawet do zapalenia miazgi i konieczności podjęcia leczenia endodontycznego.

Nadwrażliwość zębów jest dość częstą i dokuczliwą przypadłością, ale można z nią skutecznie walczyć. Czasem wystarczy jedynie zmiana nawyków higienicznych i żywieniowych, aby zauważyć dużą poprawę.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie